+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 2 1 2 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 15

Téma: Oprava gitary

Členom od
    Jan 2009
    Level
    24
    Sila Reputácie
    6

Oprava gitary

Bol som dnes s kamaratom u jeho babky a lezala jej tam stara gitara, tak som si ju obzrel, hmatnik rovny nevytoceny, prezce vyzeraju dobre, len farba z naj trochu lezie....asi ju kupim za nejaku symbolicku korunu-euro a porobim. Zrejme ju budem musiet obrusit a natriet a neviem akou farbou alebo aky lak - ci mozem nejakym co kupim vo farby laky alebo je nato nejaky specialny v specialnych obchodoch

Členom od
    Aug 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    7

Re: Oprava gitary

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Risooo Zobraz Príspevok
    Bol som dnes s kamaratom u jeho babky a lezala jej tam stara gitara, tak som si ju obzrel, hmatnik rovny nevytoceny, prezce vyzeraju dobre, len farba z naj trochu lezie....asi ju kupim za nejaku symbolicku korunu-euro a porobim. Zrejme ju budem musiet obrusit a natriet a neviem akou farbou alebo aky lak - ci mozem nejakym co kupim vo farby laky alebo je nato nejaky specialny v specialnych obchodoch
    ja by som nechal tak a povedal kamaratom ze je to relic seria z custom shopu
    " Sedeli vrabce na zábradlí, sedeli až kým neprechladli."

Členom od
    Jul 2007
    Level
    60
    Sila Reputácie
    20

napr http://forum.gitarista.sk/showthread...ighlight=sprej

kasli na lak, ber si priklad z fender relic ci ako sa vola ta seria omlatenych gitar
    ...ked raz vyrastiem tak si kupim nejaku peknu lubovku a ked nahodou vyrastiem este viac a nebudem vediet co od dobroty tak si kupim dobro

"Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li úsměv." P.B. Shelley
    Lekvár je produkt šialenej myšlienky neurobiť zo všetkých sliviek slivovicu....
    Stará cigánska múdrosť: Učme sa hudbe, lebo lepšie je mať na brade jeden mozoľ od huslí, ako na rukách desať od roboty

Členom od
    Jan 2009
    Level
    24
    Sila Reputácie
    6

Vidite.... Nova relic seria? No uvidim este co sa s tym da robit, ten sprej moze byt.....len ako by to chytilo na drevo....?
    Last edited by Risooo; 27.06.2009 at 20:48.

Členom od
    Apr 2006
    Level
    83
    Sila Reputácie
    56

ak je to elektrická, tak ju nechaj relic, ak akustická, tak tam spreyový lak, ale jemne obrúsiť.

Členom od
    Nov 2005
    Level
    79
    Sila Reputácie
    33

Dolezite je, ako vyzera (ci je poskodena, ci je to len povrch atd.). Ja si pamatam, ze spoluziakovi sme raz kupili na narodky staru Jolanu Iris. Stary lak (povodne sunburst, ale jeden metlak si ju natrel - ano, natrel obycajnou farbou - na cierno) som este ja brusil doma (ziletkou !), aby som co najmenej zasiahol do dreva (resp. som nastastie vobec nezasiahol). Nakoniec gitara skoncila tak, ze ju dali nalakovat a ked som ju videl (potom), sanka mi spadla. Nehovoriac o tom, ze sa nam potom zdalo, ze hra lepsie (tam uz ten lak fakt uskodit nemohol, kto by to videl, pochopil by - jedna strana bielo-cierne stvorce, druha strana Bob Marley.. btw, gitarista Roman z Bublifunk-u).
    Téma o Rorym Gallagherovi:

reeller_sk: nebyť týchto zlosynov stále by sa hral jazzík a swing a nebol by to žiadny hnusný metal...
    Daemonion: sak to ze by si nemal co hrat
    -----------------------------
    NavzdyFender: ...a gitarista, ktorý má už na tom kolene toľko vyžmolenú gitaru...

Členom od
    Jan 2009
    Level
    24
    Sila Reputácie
    6

Nooo trochu ma prasknute telo ale to vyzera ako keby drewo od sucha trochu prasklo...aj to je len zozadu...a na hlave na tiez prasklinku

Členom od
    Jul 2007
    Level
    60
    Sila Reputácie
    20

prasklinu v dreve lakom neopravis. mozno ju na nejaky cas zakryjes ale skor ci neskor vylezie von. to je asi ako keby si prasknuty zvar (napriklad na bicykli) pretrel farbou a myslel si ze bude rovnako pevny ako pred prasknutim. to ze si si myslel zle by si nakoniec mohol zistit az ked by si lezal na zemi s bicyklom na dve polky (tym nechcem povedat ze sa ti gitara pri hrani z nicoho nic rozpadne )
    ...ked raz vyrastiem tak si kupim nejaku peknu lubovku a ked nahodou vyrastiem este viac a nebudem vediet co od dobroty tak si kupim dobro

"Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li úsměv." P.B. Shelley
    Lekvár je produkt šialenej myšlienky neurobiť zo všetkých sliviek slivovicu....
    Stará cigánska múdrosť: Učme sa hudbe, lebo lepšie je mať na brade jeden mozoľ od huslí, ako na rukách desať od roboty

Členom od
    Jan 2009
    Level
    24
    Sila Reputácie
    6

Ale to ja viem ze lakom neschovam prasklinu . Dufam len ze take nieco neuskodi zvuku alebo podobne.....

Členom od
    Dec 2007
    Level
    96
    Sila Reputácie
    79

Exclamation Re: Oprava gitary

Pekne, pekne ste tu rozbehli debatu o oprave gitarky. Problém však môže byť v použitom laku na opravu. Staré gitary boli totiž zásadne lakované veľmi tvrdými nitrolakmi (acetónovými). Tie laky dávali charakteristický zvuk gitarám.

Dnes sa používajú rôzne iné laky ako napr. polyuretánové a rôzne ekologické vodou riediteľné laky. Tieto ale majú úlpne iné akustické vlastnosti.

Preto dodnes!!! používa FENDER ale aj GIBSON na drahé modely svojich gitár práve spomínané nitrolaky.

Ty však dnes už nemáš šancu kúpiť v ktorejkoľvek predajni s farbami nejaký nitrolak. Ale POZOR!!! kombináciou rôznych lakov urobíš viac škody ako osohu.

Ináč obrusovať starý vyzretý nitrolak nie je vôbec žiadna sranda. Budeš preklínať moment kedy skrsla v tvojej hlave taká myšlienka. Viem čo hovorím, lebo mám s tým skúsenosť.
    Naviac ak to aj pretrpíš a prelakuješ gitaru niektorým z nových druhov laku, rataj s tým, že zvuk nástroja sa zmení. Jednoznačne k horšiemu, lebo "uzavrieš" zvuk gitary v laku a tak nástroj stratí ogresívnosť vo zvuku a výšky budú mdlé. Aj to je moja osobná skúsenosť.

Preto ak sa dokážeš preniesť nad skutočnosťou že máš gitaru "omlátenú" urobíš jednoznačne lepšie - pre jej zvuk. Ak si ju chceš len zavesiť nad posteľ, potom ju lakuj a lešti nech je parádna.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky