PDA

View Full Version : Z čoho máš zhotovenú gitaru (basgitaru)?Stránky : [1] 2

muziker
16.12.2008, 22:55
Vzhľadom na skutočnosť, ze stale pribúdajú noví záujemci o kúpu gitary (basgitary) a evidentne nemajú jasno aká by mala byť ich gitara, pokúsim sa tu zhrnúť základné požiadavky na materiály pre dobrý zvuk.

Začneme ako inak - drevom vhodným na stavbu hudobných nástrojov.

Viete aké druhy dreva sa používajú pri stavbe elektrických ale aj akustických gitár a basgitár?

Volne spracované podľa http://www.warmoth.com/

Každý kus dreva je jedinečný. Ak aj budete veľmi hľadať medzi rôznymi kusmi dreva z toho istého druhu, bude takmer nemožné nájsť dva úplne rovnaké kusy.

Budú sa líšiť v pórovitosti, textúre, farbe, odtieni, hmotnosti a hustote.
To ale nemusí znamenať, že jeden kus bude lepší ako druhý. Značí to len to, že každý kus dreva je odlišný od ostatných kusov dreva a tým je vlastne jedinečný.

Ak si vyberiete nástroj, vyrobený z niektorého druhu dreva s konkrétnymi vlastnosťami ktoré spolu z vzhľadom vyhovujú vaším potrebám a osobnému vkusu, budete hovoriť o ňom v superlatívoch.

Ak sa vám zvuk dreva páči menej jako jeho vzhľad, nič nie je stratené. Siahnete po laminovaných materiáloch. Tenká vrchná vrstva lamely poskytne vzhľad dreva podľa vášho výberu, pričom nezatieni tón dreva použitého pod lamelou.

Zvukové vlastnosti dreva závisia od jeho druhu. Tiež od jeho hmotnosti a hustoty.

Vo všeobecnosti platí, že ťažšie drevo má dobrý sustain a zachováva si jasný a zrozumiteľný tón. To je veľmi dôležité pre basgitary, ale aj pre gitary s výraznými hĺbkami.

Veľmi ľahké drevo ale nebude mať jasný tón ale bude naopak zniet matne a nezreteľne. Nepomôže ani použiti kvalitných snímačov.

Stredne ťažké drevo možno zaradiť medzi tieto dva extrémy. Preto býva zvyčajne tradičnou voľbou materiálu vhodného pre výrobu gitár.

Lesy na Zemi poskytujú mnoho rôznych druhov drevín. Dokonca aj pri jednotlivých druhoch možno nájsť niekoľko podskupín.

Najrôznorodejším a zároveň najviac ceneným drevom dnes je javor. Jeho rôznorodosť je daná existenciou mnohých poddruhov a jeho prispôsobivosťou rôznym klimatickým podmienkam.

Má ťahové a tlakové drevo nachádzajúce sa na stromoch, ktoré rastú na hrebeňoch vrchov a sú dlhodobo vystavené poryvom vetra. Vytvárajú kučierky typické pre veľmi kvalitné drevo vhodné pre stavbu hudobných nástrojov.

Používa sa pri stavbe majstrovských huslí. Při troche šťastia možno takéto drevo nájsť aj v našich podmienkach.

muziker
16.12.2008, 22:57
Pozrime sa na najpoužívanejšie druhy dreva pri stavbe elektrickej ale aj akustickej gitary a tiež basgitary. Ako prve uvadzam "fendracku" klasiku:

Jelša (angl. Alder).

Patrí medzi ľahšie druhy dreva. Má plný zvuk. Jeho struktura je uzavretá. Ľahko sa lakuje. Má prirodzenú žltohnedú farbu a tenké nevýrazné čiary. Vyzerá dobre v povrchovej úprave "sunburst". Pre dobré zvukové vlastnosti a pomerne nízku cenu je jelša jedným z najpopulárnejších druhov dreva vhodných na výrobu elektrických gitár. Používa sa na výrobu tela (BODY). Je typickým drevom na stavbu nastrojiv typu FENDER STRATOCASTER a TELEWCASTER.

muziker
16.12.2008, 22:58
Jaseň (angl. Ash):

JASEŇ
Na stavbu elektrických gitár sa používajú dva najrozšírenejšie druhy jaseňa:

1./ Severský tvrdý jaseň
2./ Južný močiarný mäkký jaseň.

Severský druh je veľmi tvrdý, ťažký a hustý. Jeho hustota poskytuje jasný tón s dlhým sustainom. To robí toto drevo veľmi populárnym. Je krémovej farby. Stáva sa ale, že jeho dreňové drevo má občas ružový alebo nahnedlý odtieň. Póry sú otvorené. Preto na ich vyplnenie je treba veľké množstvo laku. Močiarný jaseň je drevo cenené z viacerých dôvodov. Je to vhodné drevo pre hudobné nástroje. Ponúka mimoriadne vyrovnaný jasný a teplý tón. Je to skôr ľahšie drevo. Má otvorené póry. Je vhodné najmä pre úpravu
lakovaním priehľadným bezfarebným lesklým lakom. Je typickým drevom na stavbu nastrojiv typu FENDER STRATOCASTER a TELECASTER.

muziker
16.12.2008, 23:01
Ďalsou "historickou" značkou gitár je americký GIBSON, ktorý je známy používaním mahagónového dreva.

Mahagon (angl. Mahogany):

Na elektrické gitary sa najviac ceni drevo vyťažené v amazonských pralesoch. Dnes sa tu ale už neťaží a tak aj jeho cena je vysoká. Používa sa hlavne africký mahagón. Je to stredne ťažké až ťažké drevo. Má jemnú štruktúru s dobrými hudobnými vlastnosťami. Tón je teplý a plný s dobrým sustainom. Ľahko sa lakuje. Vyzerá dobre nalakované čírym alebo priehľadným červeným lakom. Je typickým drevom na stavbu gitár zn. GIBSON, PRS a ďalsích.

muziker
16.12.2008, 23:03
Na hmatníky gitár sa používajú prakticky tri základné druhy dreva. Najrozšírenejší je palisander, a tvrdý javor. U drahých nástrojov je to eben.

Palisander (angl. Rosewood):

Patrí medzi najťažšie druhy dreva. Používa sa niekoľko rôznych druhov. Tón je teplejší ako u javora, ale výšky sa môžu zdať utlmené olejovým charakterom jeho dreva. Pri lakovaní občas dochádza k ťažkostiam.
Používa sa na zhotoveni hmatníkov gitár, ale aj kobyliek apod. Dnes sa už vo väčšej miere používajú za neho náhrady vo forme hlavne ázijských driev s podobnými vlastnosťami. Platí to hlavne u lacnejších nástrojov.

muziker
16.12.2008, 23:05
Ďalšou odrodou tohto dreva je

Brazílsky palisander (angl. Brazilian Rosewood):

Je to nádherné drevo s pestrou paletou farebných odtieňov, štruktúry a vzorov. Cena tohto dreva sa pohybuje veľmi vysoko nad cenou bežných druhov dreva používaných na výrobu gitár a preto aj cena nástrojov vyrobených z tohto dreva býva často dosť vysoká.

muziker
16.12.2008, 23:07
Ako som už spomenul ďalším adeptom na hmatníky a zaroveň aj na krky gitár a basgitár je

Tvrdý javor (angl. Hard Maple):

Je to veľmi tvrdé, ťažké a husté drevo. Niektorí výrobcovia ho používajú na výrobu krkov gitár. Má uzavretú strukturu. Preto sa na neho ľahko aplikujú povrchové náterové hmoty.
Jeho tón je veľmi čistý a jednoznačný. Má dlhý sustain. Toto drevo by sa nemalo farbiť. Vyzerá výborne nalakované priehľadnými bezfarebnými ale aj transparentnými farebnými lakmi.

muziker
17.12.2008, 17:08
Ale nie je javor ako javor.

Žíhaný javor (angl. Flame Maple):
Plamienky, žíhanie alebo tigrovanie zvyčajne hovoria o tom istom - o kučierkach alebo prúžkoch. Jednotlivé plamienky môžu byť blízko seba, naširoko, priame ale aj poohýbané. Toto drevo najkrajšie vynikne vo forme zrkadlovo obrátených a vzájomne spojených dvoch kusov.

muziker
17.12.2008, 17:11
Okrem uvedenych druhov je pouzivany aj:

Kučeravý javor (angl. Quilted Maple):
Je to zriedkavejší vzor. Vyskytuje sa najmä u západoamerických druhov javora. Typický je "zvlnenými oblakmi". Niekedy aj v spojitosti so vzhľadom popcornu. Tento vzor môže obsahovať veľké široké vlny, ale aj malé tesne priliehajúce vydutia (mozole). Rovnako ako žíhaný javor, aj tento druh sa najčastejšie používa vo forme zrkadlovo zlepených polovíc. Občas ho možno nájsť najmä u elektrických gitár aj vo forme jedného kusa dreva.

muziker
17.12.2008, 17:13
Roznych druhov javora pouzivanych na stavbu gitar je viac.

Rozdrobený javor (angl. Spalted Maple):
Toto drevo je produktom hniloby dreva. Tmavé čiary vznikajú napadnutím hubami. Je to ľahké drevo a dierkované. Používa sa len vo formr povrchovej dekoratívnej lamely. Ťažko
sa lakuje, keďže ľahko saje veľké množstvá laku. Každý kus tohoto dreva je jedinečný. Najlepší vzhľad má pod lakom tabakovej farby.

muziker
17.12.2008, 18:10
Dalsim peknym druhom javora je aj:

Očkovaný javor (angl. Birdseye Maple):
Tento vzor sa vyskytuje len na východoamerických tvrdých javoroch. "Vtáčie oko" zvyčajne nezasahuje hlboko do dreva. Preto masívne dosky tohto dreva sa len veľmi ťažko získavajú. Gitara s vrchnou doskou pokrytou lamelami zrkadlovo zlepených polovíc tohto druhu dreva je veľmi pekná.

muziker
17.12.2008, 18:13
Roznorodost druhov javoroveho dreva uzatvara:

Uzlíkový javor (angl. Burl Maple):
Je zvláštny druh javora zvyčajne obsahujúci kúsky vrastenej kôry z množstvom rôznych pórov. Používa sa len na dekoráciu vo forme povrchovej lamely. Na vyplnenie všetkých priehlbín a prázdnych miest sa často používa epoxid. Najlepšie vynikne pod priehľadným bezfarebným lesklým lakom.

muziker
17.12.2008, 19:09
Lacnejsie gitarky o ktorych sa velmi casto hovori aj na tomto fore mavaju telo (angl. body) zhotovene okrem inych aj z tohto dreva.

Lipa (angl. Basswood):

Je ľahší mäkký druh dreva bielej farby. Často býva znehodnotená do zelena sfarbenými prúžkami minerálních farbív. Štruktúra dreva je uzavretá. Ale aj tak môže absorbovať väčšie množstvo laku. Nie je najvhodnejšie pre lakovanie priehľadným lakom. Tón tohto dreva je teplý a mäkký. Používa sa na stavbu lacnejších elektrických gitár. Je to ľahké drevo.

muziker
17.12.2008, 19:13
Dalsim druhom dreva vhodnym na zhotovenie tela elektrickej gitary je prave topol. Najdeme ho na lacnejsich gitarach.

Topoľ (angl. Poplar):

Patrí medzi štandardné druhy dreva vhodné na stavbu elektrických. Pre svoju sivo-nazelenalú farbu sa dodáva väčšinou povrchovo upravené niektorým z farebných nepriehľadných lakov. Farba a vlastnosti tónu sú podobné jelše. Dobrému sluchu však neunikne jeho mierne utlmenie. Je to dané jeho nižšou hmotnostou a hustotou.
Štruktúra dreva má polouzavretú. Povrchové náterové látky prijíma dobre.

muziker
17.12.2008, 19:16
Dalsim druhom dreva, ktore najdeme na kazdej poriadnej akustike. Byva z neho zhotovena vrchna ozvucna doska.

Smrek (angl. Spruce):

Je to najviac cenený druh masívneho dreva vhodného na výrobu vrchných dosiek akustických gitár.
Je to ľahké ale tuhé drevo krémovobielej farby s typickými čiarami. Má vynikajíce hudobné vlastnosti, ktoré dodávajú jeho tónu pekné vykreslenie a jednoznačnosť, pri zachovaní príjemnej uchulahodiacej mäkkosti. Dodáva sa štvrtený. Kazdá dobrá akustická gitara má vrchnú ozvučnicu zhotovenú práve z tohoto dreva. Ceni sa ak ma huste letokruhy.

trekker
17.12.2008, 19:41
Lacnejsie gitarky o ktorych sa velmi casto hovori aj na tomto fore mavaju telo (angl. body) zhotovene okrem inych aj z tohto dreva.

Lipa (angl. Basswood):

Je ľahší mäkký druh dreva bielej farby. Často býva znehodnotená do zelena sfarbenými prúžkami minerálních farbív. Štruktúra dreva je uzavretá. Ale aj tak môže absorbovať väčšie množstvo laku. Nie je najvhodnejšie pre lakovanie priehľadným lakom. Tón tohto dreva je teplý a mäkký. Používa sa na stavbu lacnejších elektrických gitár. Je to ľahké drevo.

Tak potom ma oklamali.Mam gitaru za 60 papierov a je z lipy:)

Bachez
17.12.2008, 19:56
Tak potom ma oklamali.Mam gitaru za 60 papierov a je z lipy:)

nj, mne sa zda, ze vacsina verzii JEM, JS a PGM od ibanezu a JPM od musicmanu su z baswoodu...

muziker
17.12.2008, 20:16
Dalsim zaujimavym drevom je:

Sekvoja (angl. Sequoia):

Je vzácny druh dreva dostupný väčšinou ako tenká povrchová lamela. Vzorovanie je jasné a odráža svetlo.
Jeho hĺbka však nie je taká výrazná jako napríklad u vzorovaného javora. Nie je vhodná na výrobu dlabaných nástrojov.

muziker
17.12.2008, 21:11
Tak potom ma oklamali.Mam gitaru za 60 papierov a je z lipy:)

Urcite ta neoklamali. Mozno tvoja gitara obsahuje ine drahsie komponenty a preto jej predajna cena bola taka ako bola. Nakoniec obchod a to kazdy je vzdy vecou dohody. Obchodnik chce tovar predat a zakaznik chce tovar kupit. Ak sa obaja dohodnu a zakaznik zaplati za to co mu ponukne obchodnik a je spokojny s tovarom, nie je mozne hovorit o oklamani. Predpokladam, ze ti obchodnik netvrdil nic o vyrobku co by nebola pravda. Ty si zrejme dobrovolne bez natlaku dal 60 papierov za gitaru ktora sa ti pacila a vyhovovala po kazdej stranke.

Ale o lipovom dreve si to povedzme inac. Urcite nepatri medzi tradicne materialy na stavbu elektrickych gitar, ku ktorym radime predovsetkym Jelsu, Javor, Mahagon, Eben, Palisander, Jasen.

Kedze dnes su klasicke druhy dreva uz menej dostupne v tych kvalitativnych triedach ako to bolo kedysi, hladaju sa lacnejsie druhy dreva. Preto sa zacali pouzivat aj Lipa, Topol, Orech, rozne odrody Ceresne (pouziva sa v Azii miesto Palisandra) a mnozstvo inych druhov dreva tak z nasich koncin ako aj exotickych druhov dreva.

Sklady s klasickymi druhmi dreva a poriadne vysusene a skladovane viac rokov (az 40 rokov) maju len take firmy ako je FENDER, GIBSON a dalsi stari producenti gitar. A gitary postavene z takeho dreva sa dnes predavaju zhruba za 150 000.- SK a aj viac.

Kedysi v 70-tych rokoch nebol problem kupit spickovy orig. GIBSON LP Std. alebo Custom za 300 US dolacov (dolar sa predaval za 21 - 25 korun). Dnes vychadza taka ista gitara v USA skoro 20 x viac.

muziker
17.12.2008, 21:20
Len tak pre ilustraciu uvediem ceny len holeho dreveneho tela (body) pre el.gitaru typu Stratocaster v USA bez povrchovej upravy.

Pricing
For Standard Bodies
Base Body Wood Top Routed for Pickguard Rear Routed, cover included
Alder $160.00 $180.00
Ash $170.00 $190.00
Basswood $155.00 $175.00
Korina (Black) $205.00 $225.00
Maple $155.00 $175.00
Mahogany $170.00 $190.00
Poplar $145.00 $165.00
Rosewood Market Price Market Price
SwampAsh $170.00 $190.00
Walnut $205.00 $225.00

Ako ste si iste vsimli, mnohi z vas kupili kompletnu gitaru za taku cenu.

Matejko
18.12.2008, 13:24
A agátové drevo?

reeller_sk
18.12.2008, 15:27
A agátové drevo?

To je dobre do kozubu, nepraska a nedymi... :D

muziker
18.12.2008, 17:54
Aj ked agatove drevo urcite nepatri ku klasickym drevam pouzivanym na stavbu gitar (aspon sa o tom nezmienuju historicky najvacsi vyrobcovia el. gitar s dlhorocnou tradiciou), v poslednych rokoch sa vyskytlo niekolko pokusov o zavedenie tohto druhu dreva do sortimentu vhodnych materialov. Odozva ale zrejme nebola patricna a tak to ostalo v pozicii alternativy. Teda - nevylucuje sa moznost pouzitia, ale na druhej strane sa ani nepreferuje tento druh dreva. Moze to byt jednak tazsou opracovatelnostou, kresbou dreva ktora zatial nie je "IN", ale snad aj mensou ponukou vhodnych prirezov tohto dreva na trhu vzhladom na vyskyt.

muziker
18.12.2008, 18:00
Dalsim zaujimavym druhom dreva (aspon pre niektorych majstroj gitararov a azda aj pre ich zakaznikov) je aj:

Sekvoja (angl. Sequoia)

Je vzácny druh dreva dostupný väčšinou ako tenká povrchová lamela pre sendvičové typy tela gitary (basgitary). Vzorovanie je jasné a odráža svetlo.
Jeho hĺbka však nie je taká výrazná jako napríklad u vzorovaného javora. Nie je vhodná na výrobu dlabaných nástrojov.

PetoXYZ
18.12.2008, 18:20
neviem ako je to s akustickymi vlastnostami ale agat je sa mi zda najtvrdsie drevo a tiez je velmi tazky, zato tmavy agat je velmi pekny a takou gitarkou s neho by som nepohrdol, no ta vaha by mozno odradzala

muziker
18.12.2008, 18:38
neviem ako je to s akustickymi vlastnostami ale agat je sa mi zda najtvrdsie drevo a tiez je velmi tazky, zato tmavy agat je velmi pekny a takou gitarkou s neho by som nepohrdol, no ta vaha by mozno odradzala

Pokial dobre viem, tak toto drevo sa viackrat pouzilo na vyrobu mensich casti gitary - ako je napr. kobylka na akustiku, elektroakustiku, tiez sa robili nejake pokusy pouzit ho na hmatniky a krky. Neviem vsak o tom, ze by niekto zhotovil celu gitaru z tohto druhu dreva. Asi aj preto (ako si spravne podotkol) ze hotnost tohto dreva je znacna a vzhladom na jeho tvrdost je aj opracovatelnost dost narocna.

Matejko
18.12.2008, 19:29
Pokial dobre viem, tak toto drevo sa viackrat pouzilo na vyrobu mensich casti gitary - ako je napr. kobylka na akustiku, elektroakustiku, tiez sa robili nejake pokusy pouzit ho na hmatniky a krky. Neviem vsak o tom, ze by niekto zhotovil celu gitaru z tohto druhu dreva. Asi aj preto (ako si spravne podotkol) ze hotnost tohto dreva je znacna a vzhladom na jeho tvrdost je aj opracovatelnost dost narocna.

No ja mám hmatník z agátového dreva.

muziker
18.12.2008, 19:39
No ja mám hmatník z agátového dreva.

Ak si si dobre precital moj posledny prispevok, tak to tam urcite bolo napisane.
Na hmatnik preto, lebo agat ma podobne vlastnosti na tejto pozicii ako eben alebo palisander. Prirezy potrebnych velkosti su v nasich koncinach k dispozicii. V Azii (ako som pisal) sa pouzivaju rozne dreva podobnych vlastnosti ale z miestnych zdrojov.

muziker
18.12.2008, 19:46
Jednym z novsich druhov dreva z nasich koncin pouzitelneho na hudobne nastroje - v tomto pripade hlavne basgitar ako sucast sendvicovych druhov tela, pripadne aj do priebeznych krkov tychto nastrojov.

Orech (angl. Walnut)

Je tvrdé a ťažké drevo. Nie však až také ťažké ako napr. tvrdý javor. Má podobný ale nie tak čistý tón ako tvrdý javor. Je to nádherné drevo s otvorenou štruktúrou. Na jeho povrchovú úpravu sú najlepšie olejové laky. Dobre zvýrazňujú jeho štruktúru.

muziker
18.12.2008, 19:49
A aby to nebolo velmi fadne a jednotvarne, aj u orecoveho dreva pozname aj nejake alternativy. Pouzitie bude hlavne u tiel basgitar. V tomto pripade pojde o:

Vzorovaný orech (angl. Figured Walnut)

Vyskytuje sa hlavne ako žíhaný vzor. Je dostupný len vo forme zrkadlovo zloženej lamely z dvoch kusov nalepeném na vrchnej doske gitary alebo basgitary.

erorr_boy
18.12.2008, 21:38
neviem ako je to s akustickymi vlastnostami ale agat je sa mi zda najtvrdsie drevo a tiez je velmi tazky, zato tmavy agat je velmi pekny a takou gitarkou s neho by som nepohrdol, no ta vaha by mozno odradzala

cele telo mojej bas je z agtu a mam tam 7 kg =D trocha posilk zvkol som si...zvuk skor do stredoveho pasma..bas velmi roztrasene len to tahaju snimace a vsku su prierazne..celkom ok ako lacna basa =)

muziker
18.12.2008, 21:48
cele telo mojej bas je z agtu a mam tam 7 kg =D trocha posilk zvkol som si...zvuk skor do stredoveho pasma..bas velmi roztrasene len to tahaju snimace a vsku su prierazne..celkom ok ako lacna basa =)

No 7 kg je dost. Ale skusil si niekedy (ide obdobie slvestrovskych zabav) hrat povedzme 12 hodin s takym nastrojon "na pleci"? Obavam sa, ze aj
ked si mlady a silny ze by ta to tesilo. Naviac ak ten zvuk je taky ako pises.

erorr_boy
18.12.2008, 23:11
No 7 kg je dost. Ale skusil si niekedy (ide obdobie slvestrovskych zabav) hrat povedzme 12 hodin s takym nastrojon "na pleci"? Obavam sa, ze aj
ked si mlady a silny ze by ta to tesilo. Naviac ak ten zvuk je taky ako pises.

no hej pocitijem casto ze ma boli rameno po 4 hodinovej skuske =D 12 hodin by moje prsty nezvladli nie to este oj chrbat...ale zvuk basy sa mi paci..bola za prijatelnu cenu a bola to novinka na trhu..dobre som vedel ze agat je polacnejsie drevo ale toto bol dobr kus ktor mi sadol a to som si naschval zahral aj na Mexiko fender =) no ten bol lepsi pri plnej halsitosti ale vtedy som tolko peniazkov nemal..

trekker
18.12.2008, 23:54
Urcite ta neoklamali. Mozno tvoja gitara obsahuje ine drahsie komponenty a preto jej predajna cena bola taka ako bola. Nakoniec obchod a to kazdy je vzdy vecou dohody. Obchodnik chce tovar predat a zakaznik chce tovar kupit. Ak sa obaja dohodnu a zakaznik zaplati za to co mu ponukne obchodnik a je spokojny s tovarom, nie je mozne hovorit o oklamani. Predpokladam, ze ti obchodnik netvrdil nic o vyrobku co by nebola pravda. Ty si zrejme dobrovolne bez natlaku dal 60 papierov za gitaru ktora sa ti pacila a vyhovovala po kazdej stranke.Ja som to pisal trochu ironicky ked ze si napisal ze z lipy sa vyrabaju lacne gitary.Mam signaturku JS 1000 BTB a ta je z lipy.:)

muziker
19.12.2008, 13:01
Ja som to pisal trochu ironicky ked ze si napisal ze z lipy sa vyrabaju lacne gitary.Mam signaturku JS 1000 BTB a ta je z lipy.:)

Myslim ze obaja si rozumieme o com bola rec. Mozno mi obcas nepride najvhodnejsie slovo na mysel pri pisani, ale jedno je iste. Lipove drevo nepatri k tradicnym druhom dreva pre elektricke gitary. Zacalo sa pouzivat, ako lacnejsia a dostupnejsia alternativa tradicnych druhov dreva akym je Jelsa a Jasen. Nazval by som ho modernym materialom. Podobne je na tom Topol a ine dalsie druhy dreva.
Samozrejme cena gitary nezavisi vylucne od ceny dreva,ale aj od ostatnych pouzitych materialov a komponentov. Preto cena byva vzdy urcitym kompromisom a tak treba aj na cenu kazdej gitary nazerat.

muziker
19.12.2008, 13:14
Ja som to pisal trochu ironicky ked ze si napisal ze z lipy sa vyrabaju lacne gitary.Mam signaturku JS 1000 BTB a ta je z lipy.:)

No, mozno bude poucne si nieco precitat o tvojich skusenostiach s tou gitarou aj zaujemcom z tohto fora

http://forum.muziker.cz/viewtopic.php?p=67575

Podel sa o svoje skusenost s floydom, nastavenim krku a pod. Iste to mnoihym pomoze.

muziker
19.12.2008, 19:45
Dalsim druhom dreva radiacim sa k "modernejsim" pre pouzitie pri stavbe el. gitary (basgitary) z nasich koncin je vsetkym dobre znamy orech. Pouziva sa skor na basgitary ako na gitary, prave pre spominanu mensiu cistotu tonu oproti tvrdemu javoru. Vacsinou sa pouziva do "sendvicovych" konstrukcii tela.

Orech (angl. Walnut)

Je tvrdé a ťažké drevo. Nie však až také ťažké ako napr. tvrdý javor. Má podobný ale nie tak čistý tón ako tvrdý javor. Je to nádherné drevo s otvorenou štruktúrou. Na jeho povrchovú úpravu sú najlepšie olejové laky. Dobre zvýrazňujú jeho štruktúru.

muziker
19.12.2008, 19:47
Urcitou alternativou predoslemu drevu s podobnymi vlastnostami, ale inym vzhladom je:

Vzorovaný orech (angl. Figured Walnut)

Vyskytuje sa hlavne ako žíhaný vzor. Je dostupný len vo forme zrkadlovo zloženej lamely z dvoch kusov nalepeném na vrchnej doske gitary alebo basgitary.

trekker
19.12.2008, 23:10
No, mozno bude poucne si nieco precitat o tvojich skusenostiach s tou gitarou aj zaujemcom z tohto fora

http://forum.muziker.cz/viewtopic.php?p=67575

Podel sa o svoje skusenost s floydom, nastavenim krku a pod. Iste to mnoihym pomoze.


Neviem Muziker.Ja nie som az taky muz slova ako ty.Neviem pisat objektivne recenzie na celu gitaru .Mozno konkretne.Ja mam svoje potreby ktore sa moc nesnazim vnucovat inym.A ked som to skusal tak som sa musel len obhajovat.Kazdy nech si hlada co chce.Ja som sa dost nahladal a stalo ma to aj dost penazi a vacsinou stali rady za h...Neboli site na mna.Len som sa zamotaval s tym co vlastne chcem.Trosku som odbocil od temy tak len toť.

muziker
20.12.2008, 16:09
Neviem Muziker.Ja nie som az taky muz slova ako ty.Neviem pisat objektivne recenzie na celu gitaru .Mozno konkretne.Ja mam svoje potreby ktore sa moc nesnazim vnucovat inym.A ked som to skusal tak som sa musel len obhajovat.Kazdy nech si hlada co chce.Ja som sa dost nahladal a stalo ma to aj dost penazi a vacsinou stali rady za h...Neboli site na mna.Len som sa zamotaval s tym co vlastne chcem.Trosku som odbocil od temy tak len toť.

Nebud taky skromny. Ja tiez nie som velmi zhovorcivy typ, len sa za tie dlhe roky s gitarami nazbieralo par skusenosti. Bohuzial ani ja som sa nevyhol dlhemu hladaniu a stalo ma to kopec casu, nervov a penazi. To vsak nie je az take podstatne z dnesneho pohladu ked sa obzriem dozadu. Ziadneho muzikanta to neminie.

Je tu vsak mnozstvo zaciatocnikov, ktori urcite budu vdacni za kazdu skusenost aj ked samozrejme s tebou suhlasim, ze to hladanie je velmi individualne, lebo kazdy sme trocha inaksi a tak mame aj rozdielne poziadavky co sa tyka nastroja, zvuku, aparatu ale aj komfortu hrania.

Nikomu sa netreba vnucovat, ani tvrdosijne obhajovat svoje nazory voci takemu jedincovi ktory neprijme iny nazor. S tym suhlasim ze to nema zmysel. Staci vsak objektivne povedat svoj nazor na vec. Nic viac a nic menej.

muziker
20.12.2008, 20:19
Teraz sa troska posunieme v teme na druhy dreva s vyskytom mimo nasich koncin. Su to rozne exoticke a vzacne druhy dreva ktorych povod vonia dialkou.

Vzácne druhy dreva, ku ktorým veľa krát ani neexistujú slovenské ekvivalenty názvov. Názvy sú preto uvedené tak ako sú na internete a v literatúre.

Väčšina z týchto drevín sa používa na výrobu gitár hlavne na dekoratívne účely vo forme vrchnej vrstvy lamiel použitých ako vrchné dosky gitár. Majú dobré hudobné vlastnosti. Problém je iba že sú vzácne čo do výskytu. Zväčša rastú ako polokry a nižšie stromčeky. Nedorastajú do veľkých rozmerov. Preto aj ich drevo musí byť precízne sušené, spracovávané a rezané.

Prvym predstavitelom z tejto serie driev je Bubinga - Je exotické silné a tuhé drevo. Používa sa najmä na výrobu krkov basgitár a je súčasťou lamiel. Firma Rickenbacker ho používa na výrobu hmatníkov a Warvick na výrobu tiel basgitár. Má jasný tón stredného rozsahu s hutnými dobre definovanými hĺbkami.

muziker
20.12.2008, 20:23
Dalsim druhom z radu exotickych a vzacnych (aspon pre nas) druhov dreva je:

Goncalo Alves - má veľkú hustotu a hladkú textúru. Pôsobí „voskovo“ na dotyk. Má žltohnedú farbu s tmavšími pruhmi čokoládovej farby. Má teplý a makký tón. Používa sa hlavne na výrobu krkov gitár a ako vonkajšia vrstva lamiel používaných na vrchné dosky gitár.

muziker
20.12.2008, 21:47
Urcite ste mnohi uz poculi o strome s nazvom PLATAN. Jeho drevo zaradujeme tiez do skupiny exotickych driev, pretoze aj Australia je pree stredoeuropana exoticka a vzhlad tohto dreva je mimoriadne zaujimavy a pekny. Naviac ponuka gitare z tohto dreva "klasicky" zvuk.

Platan (angl. Lacewood): Pôvod má v Austrálii. Je stredne ťažké. Jeho štruktúra môže pozostávať z plôch (od veľmi malých až po veľmi veľké). Tie vytvárajú typický hadovitý vzhľad. Vyzerá veľmi dobre vo forme zrkadlovo zložených lamiel. Nie je zriedkavosťou aj vo forme masívnych dosák. Tón má podobný tónu jelše - orig. Fender Stratocaster.

muziker
21.12.2008, 16:34
Dalsim druhom dreva z radu exotickych je aj KOA pochadzajuca z Havajskych ostrovov. Tohto dreva nie je mnoho a tak je jeho cena dost vysoka. Gitara zhotovena z tohto dreva znie dost podobne ako mahagonove GIBSONY.

Acacia koa - je nádherné drevo. Pochádza z Havajských ostrovov. Preto je cenné, lebo zdroje sú obmedzené. Je stredne ťažké. Má vynikajúcu tvorbu tónu u basgitár. Dáva teplý zvuk. Veľmi podobný mahagónu, no s jasnejšie vykresleným tónom. Podobne ako orech, aj toto drevo možno povrchovo upraviť olejmi. Najlepšie však vyzerá hladko lakované čírym lesklým lakom. Občas ho možno získať aj ako žíhaný vzor.

muziker
21.12.2008, 17:25
Alternativou predoslemu druhu dreva - KOA s podobnymi vlastnostami je:


Vzorovaná Koa - je veľmi pekné drevo. Najmä vo forme žíhaného vzoru. Získať ho možno len ako povrchovú vrstvu lamiel na vrchných doskách gitár.

muziker
21.12.2008, 22:50
Dnes je IN aj toto drevo pri stavbe gitar a basgitar:

Wenge - sa vyznačuje čiernymi a čokoládovo-hnedými
prúžkami. Zvyčajne sa dodáva narezané tak, aby poskytovalo drevo s priamou
štruktúrou, podobne ako Zebrawood, avšak čierne. Dostupné je len ako vrchná vrstva lamiel používaných na vrchných doskách gitár.

marowak
22.12.2008, 07:44
Nemam k tejto teme prilis co povedat, pretoze nemam tolko skusenosti s drevom ako muziker, ale napr. k Bubinga drevu som si vsimol, ze okrem spominanych basgitar, robi napr. fy Crafter z tohto materialu skvele akustiky.
No a Wenge sa momentalne tiez dost masivne pouziva na vyrobu exotickeho nabytku ;)...8)

muziker
22.12.2008, 13:56
Dalsou "modernejsou" nahradou za pomaly uz nedostatkovy a preto aj primerane drahy tvrdy JAVOR je:

Zebrawood - je ťažký druh dreva s veľmi otvorenou štruktúrou. Má osobitý vzhľad so svetlými a tmavohnedými prúžkami. Najčastejšie sa používa ako vrchná vrstva laminovaných „topov“. Má veľmi podobný tón ako tvrdý javor.

muziker
22.12.2008, 21:37
Dalsim zaujimavym a zaroven "novym" druhom dreva v gitararskom priemysle pritom naviac znacne exotickym je:

Nato - je juhoamerický druh dreva. Je známe aj pod označeniami ako Mora, Pracuuba, Morabukea a Alcornoque. Vo všeobecnosti ho možno označiť ako material podobný mahagónu. Je však na rozdiel od mahagónu lacnejší a tiež je pravdou, že má nižšiu kvalitu. Dreňové drevo (jadro) „Nato“ môže mať žltkasto-červeno-hnedú farbu, načervenalo hnedú alebo tmavočervenú so svetlými prúžkami. Beľové drevo má hrúbku 5 až 15 cm. Jeho farba sa môže pohybovať od výrazne nažltlej až po svetlo hnedú. Textúra je vcelku rovnomerná. Veľmi často však býva hrubozrná. Nie je to práve najťažšie a najtvrdšie drevo. To môže na prvý pohľad mnohých záujemcov odradiť od kúpy nástroja. Ak si však uvedomíme, aký je v tomto prípade pomer ceny a kvality, okamžite sa stáva z neho vhodný kandidát pre výrobu nástrojov najčastejšie strednej cenovej triedy.

muziker
23.12.2008, 13:20
Dalsim druhom z radu exotickych druhov dreva pre hudobne nastroje, zvlast pre elektricke gitary je aj:

Africký Padouk - je jasnej žiarivej oranžovej farby. Tá po čase vplyvom oxidačných procesov prechádza do teplých hnedých odtieňov. Na dotyk pôsobí „voskovo“. Má otvorenú štruktúru - ako palisander. Tón tohoto dreva má najbližšie ku javoru. Je to veľmi stabilné drevo, bez potreby akýchkoľvek povrchových náterov.

muziker
24.12.2008, 14:53
Dalsim "africkym" drevom a zaroven aj exotickym pre stredoeuropana je aj

Muminga - africký druh dreva. Objavuje sa aj pod názvami ako Muninga, Mninga, Ambila, Mukwa, Kiaat, Kajat, Kajatenhout, Mutete, Mtumbati, Bloodwood, Angolský padauk, Africký hnedý padauk a pod.

V Afrike je veľmi cenené. Používa sa na výrobu exkluzívneho nábytku, jácht, umeleckých diel a hudobných nástrojov.

Toto drevo patrí ku veľmi stabilným, trvanlivým a atraktívnym druhom dreva. Jeho farebný rozsah sa pohybuje v rozsahu od bledohnedej, cez zlatohnedú, tmavohnedú, tehlovočervenú až po fialovočervenú s tmavočervenými pruhmi. Veľmi často vytvára aj nádherné vzory. Tieto veľmi pekne vyniknú vždy hlavne v úprave zrkadlovo spojených lamiel pouzitych ako vrchné časti tela gitary. Na zhotovenie tela (BODY) gitár sa tiez používajú aj masívne dosky.

Hmotnosť tohto dreva a jeho tónové vlastnosti ale veľmi závisia od lokality výskytu. Pokrývajú preto takmer celý rozsah tvrdosti a hmotnosti jednotlivych druhov dreva ako takeho.

muziker
25.12.2008, 18:48
V predstavovani exotickych druhov dreva dnes budeme pokracovat peknym nazvom Čierna Korina, ktoru najdeme dnes na mnohych modernych basgitarach ktorym dava vo zvuku nadych zvuku mahagonoveho dreva:

Čierna Korina - jej skutočné meno je „Africká limba“. Poskytuje stredne ťažké drevo, no občas sa dajú nájsť ja ľahšie kusy. Tón má veľmi podobný mahagónu. Za priaznivých podmienok môže poskytnúť drevo krásnej olivovej farby s čiernymi prúžkami. Je priam stvorené pre stavbu basgitár. Olejové nátery vyzerajú na tomto dreve veľmi dobre.

muziker
25.12.2008, 20:50
Protikladom (co do nazvu) CIERNEJ KORINE je podobny typ ako predchadzajuci.

Biela Korina - má stredne ťažké drevo s podobnými hudobnými vlastnosťami ako Čierna Korina. Farbu má od svetložltej po zelenú a natretá do žlta zafarbenými priehľadnými olejovými nátermi vyzerá veľmi dobre. Je výbornou voľbou pre stavbu basgitár.

pesky
26.12.2008, 14:51
no ja mam SGcko od Epi takze myslim ze telo aj krk su z mahagonu a palisandrovy hmatnik

muziker
27.12.2008, 18:36
no ja mam SGcko od Epi takze myslim ze telo aj krk su z mahagonu a palisandrovy hmatnik

Ano je to tak. Vsetky gitary GIBSON SG maju telo a krk z mahagonoveho dreva a hmatnik je z palisandru.

Tu treba vsak povedat aj to, ze mahagonoveho dreva je vela druhov a tie maju aj roznu kvalitu. Kopie vyrabane azijskymi vyrobcami bohuzial nepouzivaju najkvalitnejsie druhy mahagonu. Naviac roznymi trikmi maskuju pozliepanie tela z mnohych kuskov ktore su umne zakryte tenkymi dyhami s peknou kresbou. Preto ak je ponukana kopia tychto gitar za velmi nizku cenu, velmi dobre si ju prezrite (aj za pouzitia lupy ak treba), lebo vsetko ma svoju cenu. Ak je nejaky vyrobok velmi hlboko pod "rozumnu" cenu, treba byt velmi opatrny.

muziker
28.12.2008, 21:39
Dnes je IN aj toto drevo pri stavbe gitar a basgitar:

Wenge - sa vyznačuje čiernymi a čokoládovo-hnedými
prúžkami. Zvyčajne sa dodáva narezané tak, aby poskytovalo drevo s priamou
štruktúrou, podobne ako Zebrawood, avšak čierne. Dostupné je len ako vrchná vrstva lamiel používaných na vrchných doskách gitár.

Doplnok vseobecnych vlastnosti dreva: Wenge pochádza z Afriky (Gabon, Kamerun, Kongo). Jadrové drevo má fialovočiernu farbu so svetlohnedými pásikmi, ktoré časom stmavnú na čokoládovohnedú farbu. Je veľmi odolné proti plesniam a hmyzu. Wenge je architektonicky veľmi hodnotné drevo. V tangenciálnom reze vytvára kvetnatý vzor s jemnou textúrou. Používa sa vo forme dyhy pri výrobe nábytku, obkladov stien a podlahy. Jeho povrch sa zväčša upravuje lakovaním. Palisander santos má svoj domov v Strednej a Južnej Amerike, juhovýchodnej Ázii a na Madagaskare. Jadrové drevo je tmavej farby. Odtiene základnej farby sa pohybujú v škále od tmavoružovohnedej cez purpurovohnedú, fialovohnedú až k hnedočiernej farbe, ktorá je potiahnutá širšími tmavými žilkami. Hladké plochy majú veľmi dekoratívny matný lesk. Povrch palisandra sa zvyčajne lakuje alebo upravuje olejom.

muziker
29.12.2008, 10:06
Známe a obľúbené drevo je aj:

Zebrano - sa ťaží v Kamerune, Kongu a Gabone. Drevo je veľmi odolné proti plesniam, hmyzu (najmä termitom) a vplyvom počasia. Poznávacím znamením zebrana sú výrazne ohraničené tmavohnedé pásiky na svetložltom až zlatohnedom podklade. Zebrano sa musí sušiť veľmi opatrne a pri kontrolovanej rýchlosti, aby v dreve nevznikli trhliny. Táto drevina sa používa vo forme dyhy a povrch výrobkov sa upravuje lakovaním.

pesky
29.12.2008, 12:20
Ano je to tak. Vsetky gitary GIBSON SG maju telo a krk z mahagonoveho dreva a hmatnik je z palisandru.

Tu treba vsak povedat aj to, ze mahagonoveho dreva je vela druhov a tie maju aj roznu kvalitu. Kopie vyrabane azijskymi vyrobcami bohuzial nepouzivaju najkvalitnejsie druhy mahagonu. Naviac roznymi trikmi maskuju pozliepanie tela z mnohych kuskov ktore su umne zakryte tenkymi dyhami s peknou kresbou. Preto ak je ponukana kopia tychto gitar za velmi nizku cenu, velmi dobre si ju prezrite (aj za pouzitia lupy ak treba), lebo vsetko ma svoju cenu. Ak je nejaky vyrobok velmi hlboko pod "rozumnu" cenu, treba byt velmi opatrny.

no toho, ze mahagon ktory mam na svojej gitare ja nedosahuje takej kvality ako mahagon na original gibsonoch, som si vedomy ;) ale zatial mi vyhovuje aj to.

muziker
30.12.2008, 13:40
Dalsim exotickym druhom dreva aj ked nie celkom "gitarovym" je TEAK.

Slávne teakové (čítaj tíkové) drevo sa ťaží v juhovýchodnej Ázii (India, Barma, Thajsko, Vietnam).
Kedysi sa používalo na stavbu lodí. Veľký dopyt a masová produkcia tíkového nábytku v 60. – 80. rokoch spôsobili, že zásoby teaku sa výrazne scvrkli, čo malo negatívny vplyv aj na súčasnú kvalitu dreva. Dnes už ťažbu teaku a obchodovanie s ním v krajinách pôvodu (najmä v Barme) kontroluje štát.

Z teaku sa vyrábajú interiéry exkluzívnych jácht, záhradný nábytok, interiérový nábytok a podlahy.
Teakové drevo je vhodné aj na použitie vo vlhkých miestnostiach, ako sú napríklad sauny, kúpeľne, bazény.
Má pomerne vysoký obsah vlastných olejových esencií.

Iroko je drevo zo zalesnených oblastí západnej a strednej Afriky. Čokoládovohnedý tón farby so svetlými neohraničenými pásmi pripomína farbu tíku.
Na ochranu povrchu sa nemusí bezpodmienečne použiť žiadna úprava, obľúbené je však lakovanie.

muziker
30.12.2008, 18:09
Dalsim druhom z radu exotickych driev je aj:

Kempas - rastie v Južnej Ázii a Austrálii. Je to tvrdý tropický druh dreva s typicky červeným odtieňom a takmer neviditeľnými žilami, a preto získal prezývku perlový mahagón.

muziker
30.12.2008, 19:38
Dalsim podobnym druhom dreva je aj:

Badi/bilinga - alebo zlatistý mahagón sa vyskytuje v západnej a strednej Afrike. Badi má výnimočný pomarančový odtieň. Na jeho upravenom povrchu vidno typické pruhy, meniace sa na vrkôčiky. Badi sa vyznačuje vysokou tvrdosťou.

muziker
31.12.2008, 16:59
Dalsim exotickym drevom v tomto zozname bude aj:

GUATAMBU - vyskytuje sa v Južnej Afrike.
Spomedzi vsetkych uz spomenutych druhov dreva je jediným zástupcom svetlého dreva. Lahko ho spoznáte aj pod krycím menom drevo slonovej kosti.
Má béžovožltú farbu a výrazné atraktívne žilkovanie.

muziker
31.12.2008, 19:15
Dalsim z exotickych druhov dreva je aj:

IPE - je juhoamerický druh dreva najvyššej tvrdosti. Je znamy aj pod názvom diamantový orech.
Toto elegantné tmavé drevo sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a často sa využíva v exteriéri.

muziker
01.01.2009, 16:41
Ak by vas zaujimalo ako sa z kusov dreva rodi telo, krk akustickej (elektrickej) gitary, prevedenie povrchovej upravy, dokoncovacie prace - nech sa paci instruktazne video>

http://www.harmony-central.com/theater/video/factorytour/factour_video.html

v ponuke mate pekne vsetko rozclenene.

Piter
01.01.2009, 17:18
ja som sa az teraz dozvedel, ze mam na mojej cort-ke telo z lipy, cely cas som bol v tom, ze komplet telo je z javoru(povrch je zo zihaveho - nadhera), ale to by mi asi pleco odpadlo:D

muziker
01.01.2009, 22:12
ja som sa az teraz dozvedel, ze mam na mojej cort-ke telo z lipy, cely cas som bol v tom, ze komplet telo je z javoru(povrch je zo zihaveho - nadhera), ale to by mi asi pleco odpadlo:D

Lipa je super lahucke drevo a tak ti tvoja gitara setri tvoj chrbat no a ta vrchna dyha zo zihaneho javora potesi zase tvoje oko. A kedze ti hraje k tvojej spokojnosti, neries pouzite drevo.

Piter
01.01.2009, 22:35
neriesim:) ja len tak ked citam tieto profesialne pisane clanky tak som sa neubranil posprtat sa v stavbe mojej gitarky:)

muziker
02.01.2009, 20:10
Dalsim typom exotickeho dreva je aj:

Merbau - vyskytuje sa na Malajskom polostrove a v Indonézii. Má hnedú, niekedy hnedočervenú farbu. Medzi jeho typické vlastnosti patrí aj dobrá stabilita a vynikajúce parametre tvrdosti.

muziker
02.01.2009, 20:48
Ako dalsie v poradi exotickych druhov dreva sa nam ponuka aj:

Jatoba - alebo diamantová čerešňa pochádza z Južnej Ameriky. Je jednotkou medzi dovážanými druhmi dreva v USA. Jatoba má červenohnedé zafarbenie a je veľmi stabilná. Vďaka tomu nachádza široké možnosti využitia.

muziker
03.01.2009, 21:08
Dalsim "exotom" medzi drevinami z dilkami vonajucich krajov je aj:

DOUSSIE - svoj domov ma v strednej Afrike.
Podobne ako ostatné exotické dreviny aj doussie má výborné technické parametre a tym padom aj široké možnosti použitia.
Drevo má teplú svetlú červenkastú farbu a atraktívne žilkovanie.

muziker
04.01.2009, 11:21
Ďalsou "historickou" značkou gitár je americký GIBSON, ktorý je známy používaním mahagónového dreva.

Mahagon (angl. Mahogany):

Na elektrické gitary sa najviac ceni drevo vyťažené v amazonských pralesoch. Dnes sa tu ale už neťaží a tak aj jeho cena je vysoká. Používa sa hlavne africký mahagón. Je to stredne ťažké až ťažké drevo. Má jemnú štruktúru s dobrými hudobnými vlastnosťami. Tón je teplý a plný s dobrým sustainom. Ľahko sa lakuje. Vyzerá dobre nalakované čírym alebo priehľadným červeným lakom. Je typickým drevom na stavbu gitár zn. GIBSON, PRS a ďalsích.

Na doplnenie udajov o tomto "slachticovi" medzi druhmi dreva este par udajov:

Mahagón americký - sa považuje za pravý mahagón.
Vyskytuje sa na atlantickom pobreží od Mexika po Panamu, v Bolívii, Peru, vo Venezuele, v Kolumbii, Ekvádore a Brazílii, ale aj v Indii a na Srí Lanke.

Jadrové drevo má žlto- až červenohnedú farbu, ktorá časom tmavne.

Štruktúra dreva má podľa typu rezu rôzne variácie: od pruhovanej cez vlnitú, škvrnitú až po korenicovú.

Kvalita, farba i vlastnosti dreva závisia od stanovišťa.

Mahagón má obzvlášť rovnomernú štruktúru dreva a možno z neho získať polotovary s dĺžkou až 2 m.

Mahagónové drevo nachádza využitie pri realizácií interiérov, v nábytkárstve a vyrábajú sa z neho klavíry, gitary a dalsie casti inych nastrojov.

muziker
05.01.2009, 17:49
BUBINGA - Až do výšky 45 metrov dorastaju vysoké stromy bubinga. Tie rastú na území západnej Afriky, ktore sa tiahne od východnej Nigérie cez Gabon až po Kongo.

Drevo bubinga má hnedú až fialovočervenú farbu.

Za najcennejšie sa považuje drevo s kresbou korenice. No podotýkam, že sa vyskytuje aj bubinga s hladkým pásikavým vzorom dreva v tangenciálnom reze.

Bubinga sa vysoko cení vo viacerych odvetviach. Je to v architektúre, nábytkárstve, ale aj pri výrobe hudobných nástrojov.

Vzor dreva veľmi pekne vynikne po úprave lakovaním. V pripade ak sa bubinga dostane do kontaktu s kovom , sa môže drevo zafarbiť namodro.

muziker
06.01.2009, 16:45
Vycet druhov dreva pouzivanych (nielen) na gitary ale aj na ine hudobne nastroje a dalsie predmety obklopujuce cloveka v zivote zavrsime ciernym slachticom s nazvom EBEN.
Jednotlivych druhov tohto dreva je velmi mnoho - vyse 200 druhov. Gitaristi ho poznaju zvacsa ako uhlovocierne drevo na hmatnikoch dnes uz luxusnych gitar, aj ked v davnejsej dobe sa pouzivalo na vsetky gitary strednej triedy. Kedze jeho zasoby sa scvrkli na minimum, jeho cena umerne vzrastla a dostupnost je tak mensia. Na pozicii hmatnika gitar, basgitar a dalsich strunovych nastrojov ma vsak vynikajuce vlastnosti. Najdeme ho na hudobnych nastrojoch aj v inych poziciach vzhladom na jeho tvrdost a "muzikalnost".

Eben macassar - sa považuje za farebné ebenové drevo (vyše 200 druhov dreva afrického, amerického, ázijského i austrálskeho pôvodu sa označuje ako ebenové).
Poznáme ho aj pod názvom mramorové drevo. Pochádza z východnej Indie, nájdeme ho aj na Borneu.
Ide o veľmi zriedkavé drevo vysokej kvality, ktoré sa používa na intarzie. Vyrábajú sa z neho aj hudobné nástroje. Jadrové drevo je hnedé, červenohnedé s nepravidelnými tmavohnedými až čiernymi zónami.

muziker
07.01.2009, 10:19
Hm...kedze je tema o pouzivanych druhoch dreva na gitary a basgitary takpovediac vycerpana (aspon zatial), chcem sa vas opytat aky mate nazor na napad pokracovat v tejto teme plynulym prechodom na gitary a basgitary ako take vo vseobecnosti a postupne prejst na elektricke gitary a basgitary zo vsetkym co k tomu patri.
Takto by to mohlo byt pekne pohromade. Dajte vediet.

Gwynnbleid
07.01.2009, 11:25
Hm...kedze je tema o pouzivanych druhoch dreva na gitary a basgitary takpovediac vycerpana (aspon zatial), chcem sa vas opytat aky mate nazor na napad pokracovat v tejto teme plynulym prechodom na gitary a basgitary ako take vo vseobecnosti a postupne prejst na elektricke gitary a basgitary zo vsetkym co k tomu patri.
Takto by to mohlo byt pekne pohromade. Dajte vediet.

tato tema sa mi zatial velmi paci. som sa dozvedel vcelku dost co ma zaujimalo. este by som sa rad spytal na drevo Agathis (neni to agat) parkrat som sa s nim stretol pri gitara, iba viem ze to mam byt daka azijska drevina trochu podobna mahagonu

PetoXYZ
07.01.2009, 15:11
ja som za pokracovat v teme, takisto som v inej teme navrhol rozpisat funkciu nejakych efektov ako overdrive, distortion, reverb, a ine :) ak to neni na obtiaz

muziker
07.01.2009, 19:17
ja som za pokracovat v teme, takisto som v inej teme navrhol rozpisat funkciu nejakych efektov ako overdrive, distortion, reverb, a ine :) ak to neni na obtiaz

Ano...poprosim o trocha trpezlivosti. Vsetko postupne zvladneme. Inak sa mi moze stat (ako sa uz aj stalo) ze ak mam "rozbehnutych" viac tem a ja obycajne ani velmi necitam co pisem, preto sa takto mozu vyskytnut nejake problemy. Nerad by som sa dopustal nepresnosti a naslednych reklamacii.

PetoXYZ
07.01.2009, 20:06
nechcem nijak tlacit na pilu, je tu este vela tem ktore rozpisujes, len som to chcel pripisat do zoznamu :) inak neuvazoval si nad knizkou o gitarach? ved len keby sa vsetky temy ktore si rozpisal a ktore este rozpises daly do kopy bola by s toho super knizka :)

muziker
07.01.2009, 20:31
nechcem nijak tlacit na pilu, je tu este vela tem ktore rozpisujes, len som to chcel pripisat do zoznamu :) inak neuvazoval si nad knizkou o gitarach? ved len keby sa vsetky temy ktore si rozpisal a ktore este rozpises daly do kopy bola by s toho super knizka :)

Tak aj tu knizku sme tu uz mali, ale momentalne to nepripada do uvahy a neskor - vsak uvidime. Ale to treba dozit.

muziker
08.01.2009, 19:58
Podme teda postupne od materialu - dreva na gitary smerom ku konecnemu produktu nasho snazenia, teda ku elektrickej gitare.

ELEKTRICKA GITARA

Na uvod tejto casti venovanej elektrickej gitare si povieme niekolko nevyhnutných udajov z jej historie, lebo sa patri o tom aspon nieco poznat.

Akusticky inzinier a konstrukter fi. GIBSON - Lloyd Loar v obdobi medzi r. 1920 az 1924 experimentoval s magnetmi a vodicmi. Tak uzrel svetlo sveta prvy gitarovy snimac. No boli to iba pokusy a preto sa do r. 1930 v predaji ani neobjavila ziadna komerčne uspesna el. gitara.

Vo fi. RICKENBACKER v r. 1931 vyrobili havajsku gitaru s nazvom FRYING PAN (v preklade by to bola panvica, lebo mala podobny tvar). Bol na nej pouzity elektromagneticky snímač. Ten sa potom stal akymsi vzorom pre vsetkych jej nasledovnikov.

Snimace sa zacali objavovat na jazzovych gitarach (lubovych). Tie vsak pri vacsom zosilneni mali znacne problemy so spatnou vazbou – tieto elektrifikovane akusticke gitary po pripojeni na zosilnovac a pri vacsom zosilneni sa rozhukali vplyvom spatnej vazby.

Na druhej strane ale uz umoznili takejto gitare presadit sa v orchestri alebo tanecnych skupinach vdaka zosilnovacu. Platilo to tak pri zivych vystupeniach, ako aj v nahravacich studiach a v rozhlase.

Ako vidite, v tomto obdobi možno hovorit len o elektrifikovanych akustickych gitarach, lebo elektricke gitary ako ich pozname dnes, teda SOLID BODY este neboli zname.

Z uvedenych dovodov jeden mlady – vecne nespokojny gitarista menom Lester Viliam Polfus (dnes ho pozname pod pseudonymom – LES PAUL) aby znizil vplyv spatnej vazby - zacal vymyslat rozne sposoby vylepsenia (najprv nastrkal noviny do duteho tela gitary, ale vysledok nedosiahol ocakavania), az okolo r. 1939 vykonal nasledovny pokus.

Doniesol si z kolne dreveny hranol, ktory potom pouzil na stred tela gitary a po stranach k nemu prilepil hornu a dolnu část tela (akesi kridla) akustickej gitary zn. EPIPHONE, ktoru rozobral. Na hranol prilepil krk povodnej gitary, namontoval snímač, kobylku a strunnik. Po natiahnuti strun a naladeni tohoto cudneho nastroja tento napojil na zosilnovac a s potesenim zistil, ze tato priserna gitara hrala omnoho lepsie ako povodna jazzova lubovka zn. EPIPHONE. Bol nou taky nadseny, ze ju vzal ukazat do fi. GIBSON. Tam ale vobec neboli taki nadseni z jeho vytvoru jako on sam. Vysmiali ho a poslali domov.

Gitaru si tento svojsky konstrukter pomenoval "LOG" (poleno) a hral na nej nejaku dobu (dnes ale tato gitara visi v Dvorane slavy country hudby v Nashville v USA).

kubb0
08.01.2009, 20:27
vcelku ma to zaujalo ako ten Log mohol vyzerat tak som trosku popatral a nasiel som. uz chapem preco v gibsone neboli taki nadseni:D ale nejako zacat predsa treba...
http://www.dkimages.com/discover/previews/780/601603.JPG
http://www.gibson.com/Files/AllAccess/images/LesPaul_log.jpg

muziker
08.01.2009, 20:41
vcelku ma to zaujalo ako ten Log mohol vyzerat tak som trosku popatral a nasiel som. uz chapem preco v gibsone neboli taki nadseni:D ale nejako zacat predsa treba...
http://www.dkimages.com/discover/previews/780/601603.JPG
http://www.gibson.com/Files/AllAccess/images/LesPaul_log.jpg

Dakujem ti za vskutku dobre doplnenie mojich riadkov.

muziker
08.01.2009, 23:45
1./ Pokracovanie - ELEKTRICKA GITARA.

Ale podme na dalsieho nadsenca. Bol nim country spevak a gitarista Merle Travis, ktory v r. 1947 - 48 so svojim priatelom - Paul A. Bigsby, ktory bol vyrobcom pedalovych steel gitar a vynalezcom - konstrukterom legendarneho tremola, vyrabaju jednu z prvych uplne elektrickych gitar. Na tu dobu to bola velmi progresivna konstrukci a predpoklada sa, ze sa stala pravdepodobne vzorom pre vynalezcu a konstruktera SOLID BODY gitary – LEO FENDER-a.

Ten v spolupraci s GEORGE FULLERTON-om v r. 1950 vyraba svoju prvu elektricku gitaru s nazvom FENDER BROADCASTER ale pre spor o tento nazov ju nasledne premenuva na TELECASTER. Pod tymto nazvom ju pozname az dodnes.

Tato gitara mala velmi jednoduchu konstrukciu, lebo LEO mal myslienku gitara = skladacka. Prave toto umoznilo jej velkoseriovu vyrobu a dobyl s nou cely svet. Oproti inym vyrobkom sa nic nemuselo lepit, ale jednoducho sa pouzili skrutky a vruty. Uspech mala tato gitara vdaka zvonivemu ale hutnemu zvuku a dlhemu sustainu, ktory Leo dosiahol sikovnym figlom – strunami cez telo, co si „pozicali od gitar BIGSBY.

Ako to uvideli vo fi. GIBSON, okamzite si spomenuli na chlapca co prisiel s gitarou LOG pripominajucu panvicu a so snimacom. Preto hned nadviazali s nim kontakt. Z ich spoluprace vznikla v r. 1952 prva masivna (solid body) elektricka gitara – GIBSON LES PAUL GOLD TOP, ktora sa podobala klasickym lubovym gitaram s vyrezmi ale bola mensia. Precizním spracovanim, luxusnou povrchovou upravou a lahkostou s akou sa na nej hralo v porovnani s dovtedy vyrabanymi gitarami sa jej zacalo hovorit bezprazcovy zazrak.

kubb0
09.01.2009, 02:24
dufam ze muzikerovi nebude vadit ak semtam spravim malu ozvenu (nerad by som z toho robil stereo :D ) s nejakymi obrazkami pripadne niecim co najdem. Vcelku ma tato tema zaujala. Ak by niekomu vadili obrazky kvoli velkosti a tym padom aj asi milionom stranam, ktore tu potom budu tak sa ozvite, budem davat uz len linky

1931-32 spominana panvica
http://www.stratcollector.com/images/origin/fryingpan.gif

1935 Electro String (Rickenbacker) - Bakelite Spanish Guitar.
Prva prva elektricka gitara s (takmer) plnym telomGitara bola vyrobena s bakelitu, prveho pouzivaneho plastu. Zaujimavostou je ze mala vymenitelny krk so spaniely a bola pouzita "motorizovana tremolo kobilka"(co to znamena motorizovana netusim:D ..doslovny preklad), ktoru vynasiel vtedajsi zamestnanec Doc Kaufmann, neskor prvy partner Lea Fendera
http://www.stratcollector.com/images/origin/bakelite.gif

1935 Paul H. Tutmarc - Audiovox electric bass - prva electricka basa s plnym telom.
http://www.bassic.ch/images/av_bass.jpg

1947 Bigsby Merle Travis
http://www.guitarristas.org/mkportal/monografias/Historia/bigsby-travis.jpg

Nieco na zamyslenie:
http://www.stratcollector.com/images/origin/sidebysideheadstocks.gif
A = 1947 Bigsby Merle Travis
B = 1949 Fender "Snakehead" Esquire Prototype
C = 1950 Fender Esquire
D = 1954 Fender Stratocaster
E = 1966 Fender Stratocaster

muziker
09.01.2009, 19:51
Diky priatelia za "ilustracie", ktore ozivia moje "suche" rozpravanie. Ja som si to ani velmi nepripravoval a tak pisem "co mi slina prinesie na jazyk. Takze vas pocin len vitam (ak to pravda adminom navadi).

Ak porovname gitary GIBSON a FENDER z tej doby, tak zistime ze GIBSON konzervativne dodrziaval vlepeny krk a konstrukcia nastroja bola podstatne pracnejsia pri vyrobe ako u gitar FENDER. Aj preto bol GIBSON dvakrat taky drahy ako FENDER.

V r. 1954 Leo Fender ukazalm svetu novy design gitary – FENDER STRATOCASTER. Je to legenda vsetkych legend a niet hadam chlapca (a urcite aj mnoho dievcat) ktory by netuzil mat tuto gitaru doma. Aspon spomedzi tych ktori beznadejne prepadli kuzlu siestich strun.

Tvar tejto el. gitary vychadza z z tvarov amerických kriznikov ciest s velkými kridlami ktore boli také charakteristicke v 50-tych rokoch. Tiez povodny prirodny sunburst jako povrchovu upravu vystriedali na FENDER STRATOCASTER gitare farby ziarive pastelove, ktore sa do tej doby pouzivali iba na karoserie aut.

Aby tych novinek na trhu nebolo malo, Leo Fender pusta do sveta aj prvu elektricku basgitaru, co je vlastne tiez gitara – akesi pokracovanie gitary TELECASTER.

Popisane modely gitar FENDER STRATOCASTER a GIBSON LES PAUL su tak prapredkami vsetkych elektrických gitar dneska a sluzili ako zaklad pre vyrobcov gitar na celom svete a dnes najma v Azii.

PetoXYZ
10.01.2009, 13:31
ak by vas zaujimalo nasiel som zoznam modelov ktore vyraba fender aj s rokmi

http://www.hendrixguitars.com/Modelli%20Fender.htm

niektore kusky su zaujimave a ani som nevedel ze taky model existuje


ked uz sme pri pociatkoch gitar, sice trosku offtopic, od gitary bola odvodena aj rezonancna gitara - dobro, ktoru vymyslel slovak, meno bohuzial neviem...

muziker
11.01.2009, 19:21
Pokracovanie na temu ELEKTRICKA GITARA.

Elektricke gitary tymto ovladli popularnu hudbu. V 30-tych rokoch viedol styl HONKY-TONK, prekypujuci veselostou az bláznovstvom.
Znamou osobnostou sa ukazuje CHARLIE CHRISTIAN (zomrel na TBC ako 23 rocny), ktory bol znamy jako člen BENNY GOODMAN BAND-u. Ukazal svetu velku harmonicku a melodicku invenciu, vyuzival pri svojej hre sustain a do tej doby neskutocnych moznosti el. gitary oproti akustickém gitare.
V spominanom orchestri (BGB) sa dokazal presadit aj solovo a tak boli jeho hrou mnohi gitaristi vo svete priam ovařeni, lebo do tej doby sa gitara pouzivala v orchestroch len jako sprievodny nastroj.
Ako huby po dazdi sa objavuju nasledne další dobri jazzovi gitaristi ako napr.: TAL FARLOW, WES MONTGOMERY, HOWARD ROBERTS, HERB ELLIS, BARNEY KESSEL.

Vznikali nove skupiny, v ktorych dominantnu ulohu mali elektricke gitary. V tejto době vznika mnozstvo nahravok z virtuoznymi skladbami a tak jazzmani vytvaraju prvu etapu novej epochy elektrickém gitary v 40-tych a 50-tych rokoch.

V druhej polovici 40-tych rokov sa zacina vyvijat aj mestské BLUES s nosnou temou BOOGIE-WOOGIE, co bol typicky rytmus texasanov. Tu sa velmi dobře uplatňuji prednosti elektrickém gitary.
Kedze najoblubenejsim solovym nastrojím vtedajsej doby bol tenorsaxofon, nastupujuca elektricka gitara prebera mnoho zo sposobu jeho hry.
Za prvého znameho elektrickeho bluesového gitaristu sa povazuje texasan T-BONE WALKER. Pri svojej hre pouzival vibrato, využíval sustain a ohybanie tonov.
Centrom noveho bluesového stylu sa v USA stava CHICAGO a MEMPHIS.

kubb0
11.01.2009, 21:56
toto obrazky asi nepotrebuje tak pridam nejake videa
Charlie Cristian - Swing to Bop (http://www.youtube.com/watch?v=WLz4vYCW97Y)
Benny Goodman Band (s Charliem) (http://www.youtube.com/watch?v=z-U1-AB_vnM)
Tar Farlow - Misty (http://www.youtube.com/watch?v=gIaseicCzFk)
Wes Montgomery -Jingles (http://www.youtube.com/watch?v=IXOrj7QAc8M)
T-Bone Walker - Don't Throw Your Love On Me So Strong (http://www.youtube.com/watch?v=V1xvx0UHa0A)

muziker
12.01.2009, 19:51
Pokracovanie na temu ELEKTRICKA GITARA.

Mlady gitarista MUDDY WATERS hrava v kluboch. Na mnohých miestach nie je mozne hrat akusticky, lebo hudbu nie je pocut.
Nove zlozenie hudobnych skupin je taketo: dve gitary, basa, bicie, klavír (pianino), prip. este harmonika.

Presadzuje sa silny rytmicky naboj a spev ovplyvneny stylom Mississippi. Gitaristi tejto doby (hovorime stale o obdobi 40-tych rokov) prebrali techniky starych akustických bluesových gitaristov

Z MEMPHISU zaziarila hviezda B.B. KINGA, ktory pocuval takých muzikantov ako bol napr. Blind Lemon Jefferson, Bukk White, T-Bone Walker, Elmore James, Lonnie Johnson a Django Reinhardt.
Pochadza z Itta Bena v Mississippi. V MEPHISE dostal miesto DJ v radiu WDIA. Zacal sa nazyvat BEALE STREET BOY, neskor sa premenoval na BLUES BOY KING. Nahrava od r. 1949. Jeho skladba THREE O´CLOCK BLUES sa stala hymnou bluesového publika. B.B.KING je povazovany dodnes za otca a nestora BLUES-u.

Elektricka gitara zacina prenikat aj aj do bielej COUNTRY hudby podobne ako to bolo u BLUES-u. Hudobne skupiny sa amplifikuju a radia vysielaju priame prenosy vystupeni s JAZZ-om ovplyvneneho juhozapadu USA. Ludia chcu pocuvat viac tanecnej hudby a skupiny, ktore maju v obsadeni elektricke nastroje.
V 50-tych rokoch bolo pocut v USA elektricku gitaru vo vsetkych formach americkej POP MUSIC. Akusticka gitara si dala oddych do 60- tych rokov kedy zaznamenal boom FOLK.

muziker
13.01.2009, 21:24
Rock´n roll sposobil v hudbe v spominanom obdobi doslova revoluciu.

Velmi tomu pomohol aj boom vo vyrobe elektrickych gitar (Fender, Gibson). Napr. Fender len v r. 1955 vyprodukoval 10 000 Telecasterov a spolu v obdobi 1955-1070 ich bolo spolu az 250 000.

V rock´n rollovych textoch sa objavuju nové pocity nastupujucej generacie. Symbolom se stala elektricka gitara.

Velky uspech Billa Haleyho a jeho skladby Rock Around the Clock doslova rozputal po celej Amerike priam sialenstvo. Jeho styl obsahoval vokalny projev priam krik, jednoduchy 4-doby tanecny beat a gitarove riffy. Polozil tak zaklady a preto nasledne na scenu mohol prist Elvis Presley. Vysluzil si prezivku Kral rock´n rollu.

V skupinach sa formuje ustalena zostava hudobnych nastrojov: sólová gitara, doprovodna gitara, basová gitara a bicie nastroje. V Anglicku vzniká r. 1960 uspesna skupina Shadows. Je to sprievodna skupina Cliff Richard-a. Vedie ju gitarista Hank Marvin.

Z toho vsetkeho co tu bolo uz povedane sa pomaly pripravuje poda pre najvacsiu konjunkturu a rozkvet elektrické kytary a nastupuje Beat Generation.

muziker
13.01.2009, 22:33
Zaciatkom 60-tych rokov vznikaju a priamo urcuju smer, ktorym sa bude popmusic na dlhu dobu uberat, dve skupiny.
Boli to The Beatles a Rolling Stones.

Zaujimave na celom je to, ze je to Velká Britania a tentoraz nie USA, kde vznika novy styl - ROCK.
Zavratna kariera, sprevadzana hysteriou a sprievodnym obrovskym biznisom. Do tej doby nevidanym.

R. 1964 sa SP platni so skladbou od The Beatles - I Wanna Hold Your Hand predalo 1 000 000 kusov za 10 dní v USA, co bol rekord v dejinach hud. priemyslu.

Zaujimave je zistenie, ze mladi angl. gitaristi akymi su napr. Keith Richard, Brian Jones, Charlie Watts ci Jeff Back) sa pridali ku vlne BLUES viac, nez ich kolegovia v USA, kde blues vzniklo.

V bluesovej skupine Johna Mayalla - Yardbirds sa r. 1965 objavil aj Eric Clapton.
Jeho hra vychadza z korenov cernosskeho blues a tak v jeho neskorsom triu Cream, kde hral okrem neho aj Jack Bruce - basa, Ginger Baker - bicie prichadza expresivna hudba, ktora ovplyvnila mnoho dalsich skupin z celeho sveta.

muziker
14.01.2009, 22:25
Pouzivanie SOLID BODY gitar.

Vyhody: - silny vystup snimacov, ovladanie spatnej vazby a prebudeny elektronkovy (lampovy) zosilnovac.
Tieto vlastnosti davaju silne podnety pre vznik noveho stylu - hlucneho, rachotiaceho, ohlusujuceho a plneho energie.
Modnou zalezitostou sa stava vibrato a to tak mechanicke na gitare a tiez aj kolisanie tonu v obvodoch zosilnovacov. Stale rastuci vykon hudobnych aparatur ma za nasledok usporaduvanie koncertov rockovych hviezd vo velkych halach a tiez na stadionoch.
Pokusy v ozivenie tonov elektrickej gitary vedu k vyrobe vsemoznych efektovych zariadeni, ako su napr. WAH-WAH pedale, FUZZ-y, DISTORTION-y, PHASER-y a mnohych dalsich - teda vsetko znamych gitarovych "krabiciek", ktorymi se dodnes podia len tak prehybaju a ktore doslova definovali charakteristicky zvuk gitar slavnych gitaristov. Za najvacsieho manipulatora a krotitela elektrickej gitary je dodnes povazovany cierny gitarista z USA - JIMI HENDRIX.

muziker
15.01.2009, 19:13
KOBYLKY elektrickych gitar.

Kobylky si nasu pozornost urcite zasluzia, lebo su od vzniku prvych modelov masivnych elektrifikovanych gitar uzko spate s ich vyvojom.

Su ale aj jednym s prvkov, ktory zasadne urcuje charakteristiku a kvalitu kazdeho nastroja.

Preto by bolo urcite vhodne v dalsom odlahcenym sposobom priblizit ich vznik a vyvoj, pripadne aj komplexne popisat sucasnu ponuku na trhu a nejake trendy vo vyvoji tohto gitaroveho hardwaru (HW).

Za prvu predchodkynu elektrickej gitary mozno povazovat prve modely elektroakustickych gitar z obdobia rokov 1932-1934, ktore boli zhotovene americkou fi. Ro-Pat-In. Zalozil ju Adolph Rickenbacker spolu s gitaristom a vynalezcom menom George Beauchamp (predtym pracoval na vyvoji rezonatorovych gitar) a konstrukterom menom Paul Garth.

Tito predchodcovia el. gitar pouzivali kobylky prakticky rovnake ako vtedajsie akusticke gitary. V principe to bol mostik - zaves. Mostik bol dreveny, dvojdielny (hornu cast bolo mozne pomocou 2 skrutiek vyskovo nastavit). Zaves bol kovovy, zvacsa to bola kombinacia kovoveho odliatku a plechu.

muziker
15.01.2009, 21:42
Pokracovanie - KOBYLKY elektrickej gitary:

Tvary najma u zavesov kobylky boli za kratku dobu vacsinou vyrobcov vyuzivane ako poznavaci znak, alebo ozdobný prvok kazdeho nastroja.

To sa samozrejme prejavilo vo velkom mnozstve roznych typov a variacii tychto komponentov

Onedlho sa objavili prve modely elektroakustickych gitar znacky GIBSON. Dodnes su povazovane za klasiku. No a tie boli takmer bez vynimky vsetky opatrene v dobe svojho vzniku osvedcenymi kobylkami typu mostik - zaves (BRIDGE - TAILPIECE).

Postupne v 40-tych rokoch sa tento druh kobylky vylepsoval (napr. pouzitie kovoveho horneho dielu mostika s posuvnymi kamenmi, ktore umoznovali lepsie naladenie oktav nazyvaneho TUNE-O-MATIC.

Ine modely boli osadene zjednodusenou kobylkou, na ktorej boli obidva prvky (mostik a zaves) spojene do jedneho dielu.

Postupne sa tento druh kobylky vyvijal a zdokonaloval, no jeho princip ako jeden z 2 zakladnych typov kobylkovych systemov pretrval az do sucasnosti.

V r. 1932 si Clayton "Doc" Kauffman, ktory bol v tej dobe steel gitarista a spolupracoval s Rickenbacker-om, si patentoval jednoduchy system vibrata, ktory je dnes znamy pod nazvom VIBROLA.

kubb0
16.01.2009, 13:31
mna pri tomto vzdy napada otazka: vplyv typu uchytenia strun na sustain gitary? tak keby sa to nejako zhrnulo na konci (aby sme nepredbiehali) casti kobilky, resp strunniky.

tailpiece-bridge
http://jcguitars.com/daqjzjrnata2.JPG

tune-o-matic
http://www.stewmac.com/product_images/1sm/3958-G/Tune-o-matic_Bridge_For_Archtop_Guitar.jpg

vibrola
http://www.voxshowroom.com/northcoast/images/rickenbacker/Real%20C/vibrola.jpg

mna pri tomto vzdy napada otazka: vplyv typu uchytenia strun na sustain gitary? tak keby sa to nejako zhrnulo na konci (aby sme nepredbiehali) casti kobilky, resp strunniky.

muziker
17.01.2009, 10:00
Vplyv uchytenia strun na sustain?


Nuz ak by sme bez dlheho teoretizovania chceli iba skonstatovat konecny stav, alebo poradie sposobov uchytenia strun (strunniky) podla dlzky sustainu, vyslo by to asi takto:

Najkratsi sustain maju gitary s tremolom, no medzi jednotlivymi typmi su male rozdiely. Najhorsie je na tom bohuzial FLOYD ROSE a tiez na nevolu vsetkych vyznavacov IBANEZ gitar s FR tremolom (a ich nespocetnych kopii, ktore su na tom pravdaze uplne najhorsie, kedze pouzivaju lacne a tym aj nepresne a tak lacne napodobeniny FR tremola). Naviac sa nam u tohto tremola rozladi cela gitara pri prasknuti ktorejkolvek struny (u jednozvratneho tremola to tak nie je a na ostatnych strunach mozeme pokojne dohrat skladbu bez pouzivania tremola).
Vsetky typy dvojzvratneho tremola (hovorime im aj plavajuce, lebo ako protitah stru posobia len pruziny tremola a tak blok tremola sa nedotyka tela gitary, preto mozeme paku tremola vychylovat d oboch stran) maju najhorsi prenos chvenia struny na telo gitary.

O nieco lepsie su na tom gitary FENDER Stratocaster s jednozvratnou pakou, kedze je tu vzhladom na konstrukciu lepsi prenos chvenia struny na telo gitary.

Podstatne lepsie su na tom gitary bez tremola.
Je to na jednej strane "fendracky patent" a la FENDER TELE..... a na strane druhej zase "gibsonacky patent" a la GIBSON LP (kobylka a strunnik TUNE-O-MATIC). Gitary s tymto riesenim maju podstatne lepsi (dlhsi) sustain.

No a ako najlepsie riesenie sa ukazuje z pohladu sustainu "prevlecenie strun cez telo gitary. Tu je sustain najdlhsi jednoznacne. Vyuzivaju to hlavne gitary typu PRS. A znamy gitarista Carlos Santana vam to kedykolvek predvedie.

kubb0
17.01.2009, 12:10
ok taku nejaku predstavu tohoto rebricka som aj mal. ale to co si neviem zaradit sa vynechalo:D ...a to bigsby a trapezove uchytenie (tailpiece-bridge). jasne, bigsby je takisto tremolo ale ich system mi pride vcelku odlisny ako pri ostatnych typoch.to ma tak trosku matie. no a zaves. ja by som ho osobne strcil tesne za tune-o-matic nakolko to uchytenie, podla mojich uvah, nie je "uplne napevno"...ale ci su moje uvahy spravne:)

muziker
18.01.2009, 22:31
ok taku nejaku predstavu tohoto rebricka som aj mal. ale to co si neviem zaradit sa vynechalo:D ...a to bigsby a trapezove uchytenie (tailpiece-bridge). jasne, bigsby je takisto tremolo ale ich system mi pride vcelku odlisny ako pri ostatnych typoch.to ma tak trosku matie. no a zaves. ja by som ho osobne strcil tesne za tune-o-matic nakolko to uchytenie, podla mojich uvah, nie je "uplne napevno"...ale ci su moje uvahy spravne:)

No BIGSBY je sice na pohlad ine riesenie, ale v podstate je to len modifikacia uz spomenutych, ale blizsie ma ku fendrackemu.

To s tym tune-o-matic a zavesom je vymyslene tak, aby bol uhol sklonu strun taky aky je. Inak by sa menil aj sustain. Ale nic ti nebrani v tom, aby si skusil na nejakych svojich modeloch ine riesenie.

kubb0
19.01.2009, 00:19
neviem ci sme sa pochopil tak celkom. zle som sa vyjadril ked som napisal t-o-m. mal som tym namysli pevne uchytenie strunika spolu s kobilkou tohto typu...napriklad ako na vacsine LP. takze som myslel zaves vs. pevna kobylka. a tym uhlom si ma prave vcelku zaujal. je tam aj nejake vseobecne pravidlo..cim vacsi uhol ktory zviera napriklad napriklad stuna pred a za kobylkou?. pripadny vplyv dlzky struny medzi kobylkou a strunnikom....a k tomu skusaniu na svojich modeloch...preto sa teraz tolko pytam lebo niekedy v buducnosti mam v plane nieco podobne. ci je to blizko alebo daleka buducnost to netusim ale rozhodne to patri medzi moje sny ktore by som rad splnil. doma na kolene spravit gitaru. vysledok bude predpokladam otrasny ale skusit to chcem:)

muziker
19.01.2009, 22:42
neviem ci sme sa pochopil tak celkom. zle som sa vyjadril ked som napisal t-o-m. mal som tym namysli pevne uchytenie strunika spolu s kobilkou tohto typu...napriklad ako na vacsine LP. takze som myslel zaves vs. pevna kobylka. a tym uhlom si ma prave vcelku zaujal. je tam aj nejake vseobecne pravidlo..cim vacsi uhol ktory zviera napriklad napriklad stuna pred a za kobylkou?. pripadny vplyv dlzky struny medzi kobylkou a strunnikom....a k tomu skusaniu na svojich modeloch...preto sa teraz tolko pytam lebo niekedy v buducnosti mam v plane nieco podobne. ci je to blizko alebo daleka buducnost to netusim ale rozhodne to patri medzi moje sny ktore by som rad splnil. doma na kolene spravit gitaru. vysledok bude predpokladam otrasny ale skusit to chcem:)

Je to pekny sen postavit si vlastnorucne gitaru. Ale odporucam ti pred tym predsa si len nieco precitat. Vo svete je hodne literatury (bohuzial v USA, Anglicku, ale aj v Nemecku - no u nas niet nic) s mnozstvom obrazkov ako aj videa z fabrik kde sa zhotovuju rozne nastroje. Sam som si doniesol z USA jednu taku a popisuje stavbu el. gitary typu LP (s mnozstvom konstrukcnych vykresov). Je pisana samozrejme anglicky.

kubb0
19.01.2009, 23:00
to sa nemusis bat ze si nakreslim obrazok a hybaj stavat. snorim po internete vcelku casto. mam stiahnute nejeke dve alebo tri knizky v elektornickej podobe, na youtube sa toho tiez vcelku naslo (napriklad zostrihane asi jeden a pol hodinove video vyroby akustiky atd). aj nejake vykresy nie vsak celkom detailne. anglictina nie je az taky problem ak je doplnena o obrazky a siahnut aj po slovniku tiez nie je problem. niektore veci v tolkom texte uniknu a ked vidim ze sa tu niekto vyzna tak preco sa neopytat.

ale navrhoval by som uz pokracovat (teda ak mas zaujem este stale) v teme o elektrickych gitarach kym sa na tento "serial" uplne zabudne;)

PetoXYZ
20.01.2009, 11:10
zabudnite na vykresy, spravte si vlastny tvar, ked uz vasa gitara, nech je po vsetky strankach vasa :)

kubb0
20.01.2009, 13:48
vykresy nie su len samotny tvar ;) to je uz to najmenej...predsa len je dobre dopredu si rozmyliet v akej vzdialenisti smerom do tela uchytis krk, ako ho uchytis, pod akym uhlom, kde spravis diery na snimace, kam navrtas skrutky pre kobylku ,strunnik, kade pojde kabelaz k snimacom,prepinacu..., kam umiestnis potenciometre atd. vykresy a plany su dolezite skor z tohto hladiska ako kvoli samostatnemu tvaru. predsa len rozhodovat sa zapochodu co,kam, ako nie je najrozumnejsie...dokonca by som povedal ze je to este zdlhavejsie (a navyse riskantnejsie, diera v dreve nejde vygumovat:D ) ako stravit nejaky cas nad papierom s pravitkom a cerzukou a poriadne popremyslat a pripravit aby trebalo neskor riesit uz co najmenej problemov.

a uz naozaj bodme spat k serialu kym sa na nho uplne zabudne:D

muziker
22.01.2009, 19:19
Tu si dovolim maly ulet do "nasich" koncin (myslim tycm ceskoslovenskych, lebo tak to v skutocnosti bolo, kedze sme zili v spolocnom state - cesi aj slovaci). Berte to len ako male zamyslenie nad sikovnymi rucickami nasich ludi v minulosti.

V pociatkoch vyvoja a vyroby elektrickych gitar a basgitar v nasich koncinach na prelome 50-tych a 60-tych rokov prevladali snahy kopirovat zahranicne, no najma americke vyrobky.

Vzhladom ku horsej dostupnosti (niekedy az nedostupnosti) vsak niektore z casti tychto nastrojov nebolo mozne presne "skopirovat" (jednoducho obkreslit ceruzkou na papier).

To prinutilo nasich inzinierov a konstrukterov vymysliet mnohokrat aj vlastne riesenia. Platilo to o snimacoch a niektorych dalsich mechanickych castiach. Niekedy musim povedat bohuzial. Ze preco? Lebo niektore riesenia boli jednoducho strasne.

No treba povedat aj to, ze vdaka tomu sa zrodili aj dve riesenia a na svoju dobu celkom unikatne (samozrejem tiez originalne) riesenia kobylkovych systemov.

Pre prve modely legendarnej el. gitary Gracioza bolo vyvinute tremolo, ktore bolo sice konstrukcne priblizne odpovedajuce tremolu typu Fender. Technici ho vsak upevnili na dve skrutky (a to je ten unikat) uz davno pred Leo Fender-om a tiez pred Floyd Ros-om.

Druhy typ tremola, ktory bol montovany na neskorsie typy el. gitar - Futurama, bol este originalnejsi. Skladal sa z 2 casti.
Bola to dolna zakladna doska, ktora bola pevne priskrutkovana v malom vyreze do korpusu (tela) gitary.
Horna cast ktora obsahovala mostik a strunnik bola iba jedinou pruzinou pritlacovana ku hornej doske. Od nej bola oddelena 2-mi valcekmi (plavajucimi).
Proti pake tremola, ktora bola pevne spojena so zadnym vykyvnym valcekom potom posobila rovna sestica (6 ks) pruzin. Tie boli zachytene o ohnutu cast spodnej dosky.

Struny gitary boli prevlecene cez trubicky, ktore tvorili os tychto pruzin.

Neskorsie typy a modely cs. el. gitar a samozrejme aj basgitar pouzívali v tej dobe uz vo vacsine pripadov kopie zahranicnych tremolovych a kobylkovych systemov.

muziker
22.01.2009, 23:08
Mala rada pre vyber kobylky elektrickej gitary.

Jednoznacne plati pravidlo:

Cim jednoduchsie - tym lepsie. Spravna kobylka ma mat toto:

- jednoduchu konstrukciu

- ma byt vyrobena z kvalitneho materialu

- ma mat dostatocnu moznost vertikalneho ale aj horizontalneho posunu kamenov kobylky

Inymi slovami, kazdy gitarista si vybera vacsinou podla typu (modelu) svojej gitary, pripadne basgitary no a samozrejme tiez podla stylu muziky, ale aj samotnej hry na konkretny nastroj.

muziker
23.01.2009, 23:22
Vhodnost jednotlivych typov kobyliek pri opravach el. gitar - rady.

Na el. gitary typu FENDER STRATOCASTER chcu vsetci majitelia tychto gitar v zasade orig. FENDER kobylku typu VINTAGE, ale vhodne su aj GOTOH.

Aj niektore lacnejsie typy s azijskym povodom je mozne pouzit, no v kazdom pripade pocitajte u nich s vymenou kamenov za kvalitnejsie. Niektori gitaristi uprednostnuju kamene zo zliatiny "BRASS" (napriklad od uz spominanej fi. GOTOH).

Na el.gitary typu FENDER TELECASTER sa obcas stava ze niekto preferuje tzv. "trojkamenovu klasiku". Tu by sme mali opat davat prednost masivnym typom. Opat najlepsie zo zliatiny "BRASS".

Na el. gitary typu GIBSON LES PAUL ktore su charakteristicke osadenou klasickou dvoj-dielnou kobylkou (mostik-zaves), sa velmi dobre osvedcili kobylky od fi. SCHALLER, ale pozor v pripade ak sa rozhodnete pre vyrobky zn. GOTOH. Tie maju trocha sirsiu roztec. To potom pri vymene zvykne dost vadit. Ak si date postavit u niektoreho gitarara novy nastroj, bude to uplne jedno.
Kobylky (no name) s azijskym povodom je mozne pouzit tiez, no plati tak ako u inych typov kobyliek nutnost vymeny kamenov v telese mostika.
Na kvalite zavesu zase az tak velmi nezalezi.

Pokial ide o tremola typu FLOYD ROSE, vhodne vyrobky su od vyrobcov fi. SCHALLER alebo fi. GOTOH. Tie maju totiz lepsie umiestnene doladovacie skrutky, ktore su nizsie ako u klasickeho FLOYD ROSE a preto menej vadia pravej ruke pri samotnej hre na gitaru.

Modely typu LOW-PRO, napr. vyrobky fi. SCHALLER, su velmi drahe aj ked su kvalitne.
Ak niektory gitarista nema potrebu pouzivat tremolo tohto typu extremnym sposobom, mozno vyuzit ponuku lacnejsich vyrobkov azijskej produkcie. V tychto pripadoch ale bude potrebne vymenit horne zamky a vlozky v kamenoch za kvalitnejsie vyrobky ako uz bolo uvedene prv.

Aby nemali "basaci" na mna tazke srdce ze sa im nevenujem, tak pre basgitary navrhujem pouzivat klasicke FENDER kobylky s nastavitelnymi valcekmi, lebo su jednoduche, spolahlive a velmi dobre funguju.

Uchytenie strun cez telo gitary (basgitary) je jednoduche. Niektore masivne kobylky vsak uchytenia strun cez telo nastroja neumoznuju, no pre dobry kontakt s telom gitary su vhodne. Pravdepodobne najidealnejsie pre prenos chvenia struny na telo nastroja sa ukazuju individualne masivne typy, ked kazda struna ma tu "svoju" kobylku. Pre ich vysoku cenu vsak ale nie su velmi pozadovane.

muziker
25.01.2009, 18:46
Nazory gitaristov na kobylky:

Česky gitarista Linhart - dava prednost klasickym typom. Na Strat mu vyhovuje vintage kobylka z lisovaneho ocelového plechu a povodne tremolo fender s 5 pruzinami napnutymi tak, aby tlacili kobylku pevne ku telu gitary.

U LP nastrojov uznava tradicny system tune-o-matic.
U TELE mu viac nez vintage model vyhovuje kobylka Gotoh s 6 masivnymi kamenmi. Lahsie sa doladuje pri nej su struny stabilnejsie.

Tremolo Floyd Rose nema rad. Prekaza mu, ze pri bendingu (natahovani struny) dochadza k podladovaniu ostatnych strun. Potom sa zda ze ubera zvuku nastroja iste "telove frekvencie".

Z obojstranne pracujucich typov tremol dava prednost zamykacim systemom Wilkinson alebo Steinberger.

muziker
26.01.2009, 21:10
Kedze sa na tomto fore pohybuje velke mnozstvo vyznavacov el. gitar typu FENDER STRATOCASTER, povedzme si nieco konkretne o tejto gitare.

Je osadena 3 ks SC snimacov (jeden pri krku, druhy v strednej polohe a treti pri kobylke), 5 - polohovym prepinacom (nevylucuje sa aj 3 - polohovy v niektorych modeloch), 1 x potenciometer hlasitosti (VOLUME) a 2 x potenciometer tonovej clony na zmenu zafarbenia zvuku (TONE).

Popis zapojenia elektroniky gitary:

Signal zo snimacov je vedeny na 5 - polohovy prepinac. Jednotlive polohy su taketo:

V polohe I je zapojeny predny snimac.
V polohe II su zapojene predny a stredny snimac paralelne (je to prva medzipoloha a snimace su zapojene v protifazi pre znizenie brumu).
V polohe III je zapojeny stredny snimac.
V polohe IV su zapojene stredny a kobylkovy snimac paralelne (druha medzipoloha - plati co o prvej medzipolohe).
V polohe V je zapojeny kobylkovy snimac samostatne.

Vystup z prepinaca je vedeny na koniec odporoej drahy potenciometra hlasitosti (VOLUME). Druhy koniec odporovej drahy tohto potenciometra je uzemneny. Z bezca tohto potenciometra (stredny vyvod) je signal vedeny na signalny kontakt (spicka samca u protikusu) vystupneho konektora - zasuvka JACK 6,3.

Paralelne ku prednemu a strednemu snimacu su pripojene premenlive RC cleny tonovej clony (TONE).

Kobylkovy snimac nema ziadne korekcie. (Vyrobcovia klonov tychto gitar na tomto mieste velmi casto nahradzuju kobylkovy SC snimac - humbuckerom HB).

Ako to funguje:

Gombikom hlasitosti P1 (VOLUME) ovladame celkovu hlasitost vystupneho signalu pre vsetky polohy prepinace.
Poloha prepinaca I - predny snimac je zapojeny samostatne.

Gombikom tónovej clony P2 (TONE) uberame zo signalu predneho snimaca vysoke kmitocty, co vytvara zamatovo makky ton, ale ubera zvuku na prieraznosti.

V polohe prepinaca II ziskame kombinaciu predneho a stredneho snimaca. Snimace su zapojene paralelne, ale v protifaz. Tvoria teda akysi humbucker. Gitara aj pri nizsej kvalite rozvodnej siete prestane brucat. Zafarbenie tonu je syte, ale velmi zvonive (typicke pre Stratocaster).

Obidva snimace (predny aj stredny), maju priradenu tonovu clonu, cim ziskame nepreberne moznosti farebnych kombinacii.

V polohe III je samostatne zapojeny stredovy snimac, ktoreho zvuk mozeme ovplyvnovat tonovou clonou P3.

Poloha prepínaca IV je podobna ako poloha II. Su v nej paralelne zapojene stredovy a kobylkovy snimac. Kobylkovy snimac nema tonovu clonu. Preto mozno regulovat len zafarbenie zvuku stredoveho snimaca a tak je menej kombinacii zafarbenia zvuku.

V polohe prepinaca V sa zapaja samostatne kobylkovy snimac. Ten vsak nema tonovu clonu a tak nema moznost zmeny korekcii zafarbenia zvuku. Mozno len ovladat celkovu hlasitost nastroja.

Nastavenie zafarbenia zvuku v polohach prepinaca II a IV sa da vykonat opat nastavenim vzdialenosti snimacov od strun.

Mozno pouzit upravu ako na Fender Stratocaster signovany Eric Clapton-om, na ktorom sa osadzovali snimace Lace Sensor (maju 2 cievky ako humbuckery HB, ale cievky su umiestnene nad sebou). Toto zapojenie je menej nachylne na brum. Tuto gitaru na koncertoch pouziva napr. aj Pete Townshend.
No ortodoxni gitaristi pouzivajuci Stratocaster tvrdia, ze zvukovo to nie je to prave orechove.

Dufam, ze si tu najde kazdy obdivovatel Strata nieco pre seba.

muziker
27.01.2009, 22:49
Dalsim legendarnym typom gitary ktora ma urcite aj medzi vami vela priaznivcov je GIBSON LES PAUL (LP)

Osadenie snimacmi:
Dva snimace HB (1 ks pri krku a 1 ks pri kobylke), 3-polohovy prepinac snimacov, 2 potenciometre hlasitosti (VOLUME) a 2 potenciometre tonovej clony (TONE).

Popis zapojenia:
Signal je vedeny z kazdeho snimaca samostatne na svoj vlastny potenciometer hlasitosti. Potom je z kazdeho z nich - z bezca potenciometra hlasitosti vedeny cez paralelne pripojeny RC clen tonovej clony (pozostavajuci z potenciometra a kondenzatora) na jednu z krajnych poloh prepinaca. Vystup prepinaca vedie signal na "zivy" teda signalny kontakt samice JACK 6,3 (vystupna zasuvka nastroja).

Ako to pracuje:
Toto zapojenie ma od snimacov az po prepinac 2 samostatne a zaroven identicke vetvy.
V kazdej z nich, tj. pre kazdy snimac zvlast, je mozne regulovat hlasitost a zafarbenie zvuku.

V hornej polohe prepinaca pracuje (hraje) predny (krkovy) snimac (HB), pricom uroven (hlasitost) signalu mozeme menit potenciometrom P1, zafarbenie zvuku z tohto snimaca mozno menit potenciometrom tonovej clony P3.

V strednej polohe prepinaca pracuju (hraju) obidva snimace, pricom u oboch snimacov mozno menit zaroven hlasitost a zafarbenie zvuku.
Pomerom nastavenia jednotlivych hlasitosti (potenciometre P1 a P2) mozno velmi malo menit zafarbenie zvuku. Tento rozsah je mozne este viac rozsirit tonovymi clonami obidvoch snimacov.

V dolnej polohe prepinaca pracuje (hraje) zadny (kobylkovy) snimac. Uroven (hlasitost) signalu mozno menit potenciometrom P2 a zafarbenie zvuku mozno menit potenciometrom tonovej clony P4.

Nevyhodou tohto zapojenia je to, ze sa potenciometre P1 a P2 pri prepnuti do strednej polohy prepinaca navzajom ovplyvnuju.
To znaci, ze ak stiahneme niektory z potenciometrov P1 alebo P2 na nulovu uroven, stiahneme celkovu uroven vystupneho signalu.
Pri pootoceni stiahnuteho potenciometra sa signal znova objavi na vystupe nastroja. Tento problem mozno odstranit tzv. obratenym zapojenim.

Toto zapojenie ma vyhodu v tom, ze si mozete predom nastavit hlasitosti snimacov. Napr. predny snimac nastavime na polovicnu hlasitost (doprovod) a zadny snimac nechame naplno.

Pri hre mame potom k dispozicii 3 urovne hlasitosti (samozrejme zo zmenou zafarbenia zvuku) jednoduchym prepnutim prepinaca snimacov.

V hornej polohe prepinaca bude hlasitost gitary nizsia (slabsia) a tak mozno hrat doprovod . Na tuto uroven samozrejme nastavime GAIN na zosilnovaci tak, aby gitara mala neskresleny prednes.
Prepnutim do dolnej polohy tak ziskame plny signal zo snimaca a tak mozeme hrat solo. Gitara bude mat v tomto pripade uz "nakresleny" ton.

marowak
28.01.2009, 06:51
...Nevyhodou tohto zapojenia je to, ze sa potenciometre P1 a P2 pri prepnuti do strednej polohy prepinaca navzajom ovplyvnuju. To znaci, ze ak stiahneme niektory z potenciometrov P1 alebo P2 na nulovu uroven, stiahneme celkovu uroven vystupneho signalu...
...ano. Videl som vsak na LP-inach hrat uz velmi vela roznych gitaristov a vsimol som si, ze nikto z nich tu onu strednu polohu switch-u pocas hrania "nezaradil". Asi prave preto.
Este jednu otazocku; tonova clona v gitarach (ale princip je rovnaky aj v zosilnovacoch - frekvencne filtre) sa robi prostrednictvom frekvencne zavisleho RC clena, teda zapojenia odporu R (alebo potenciometra s premennym odporom) a kondenzatora C (paralelne alebo v serii, podla potreby dolnej priepuste alebo zadrze), ktory taktiez istou miero prispieva k celkovemu odporu tohto obvodu (tusim sa to vola reaktancia). To znamena, ze vhodnou kombinaciou R a C dokazeme zabezpecit priepustnost alebo zadrz urcitych frekvencii signalu privedeneho do RC clena. Otazka je, ako z hodnot R a C vypocitat fk, resp. ak si urcim fk, ako k tomu dopocitat R a C? Nie som elektrikar a moje znalosti v tejto oblasti su cisto charakteru "amater - hobby", ale zatial som sa k takym vztahom nedostal. Doteraz som to bral iba ako fakt a ze plati, co povedali ini. muziker, vies mi prosim poradit alebo pastnut link, kde by som si to mohol nastudovat? Dakujem vopred...8)

muziker
29.01.2009, 17:00
...ano. Videl som vsak na LP-inach hrat uz velmi vela roznych gitaristov a vsimol som si, ze nikto z nich tu onu strednu polohu switch-u pocas hrania "nezaradil". Asi prave preto.
Este jednu otazocku; tonova clona v gitarach (ale princip je rovnaky aj v zosilnovacoch - frekvencne filtre) sa robi prostrednictvom frekvencne zavisleho RC clena, teda zapojenia odporu R (alebo potenciometra s premennym odporom) a kondenzatora C (paralelne alebo v serii, podla potreby dolnej priepuste alebo zadrze), ktory taktiez istou miero prispieva k celkovemu odporu tohto obvodu (tusim sa to vola reaktancia). To znamena, ze vhodnou kombinaciou R a C dokazeme zabezpecit priepustnost alebo zadrz urcitych frekvencii signalu privedeneho do RC clena. Otazka je, ako z hodnot R a C vypocitat fk, resp. ak si urcim fk, ako k tomu dopocitat R a C? Nie som elektrikar a moje znalosti v tejto oblasti su cisto charakteru "amater - hobby", ale zatial som sa k takym vztahom nedostal. Doteraz som to bral iba ako fakt a ze plati, co povedali ini. muziker, vies mi prosim poradit alebo pastnut link, kde by som si to mohol nastudovat? Dakujem vopred...8)

Najdes to v kazdej ucebnici elektroniky, aj napr. v knihe - Smirnov: Radiotechnika a inych. Neviem vsak ci je toto prave potrebne pocitat (iba ak z pasie), lebo sa "uzakonili dva druhy tychto RC filtrov(FENDER, GIBSON). Skus mi prosim napisat ake velkosti potenciometrov a kondenzatorov su u nich zauzivane ak ta to bavi.

muziker
02.02.2009, 21:47
Aby na mna nemali tazke srdce milovnici hrubsich strun, hodim sem nieco legendarne aj pre basakov.

Basgitara FENDER JAZZ BASS

Je osadena 2 ks snimacmi typu SC, kazdy z nich je ovladany vlastnym potenciometrom hlasitosti (VOLUME) a spolocnym potenciometrom tonovej clony (TONE).

Zapojenie nastroja: Signal kazdeho zo snimacov je vedeny na bezec potenciometra hlasitosti. Spodne konce odporovych drah su uzemnene. Horne konce su spojene a pripojene na "zivy" kontakt vystupnej zasuvky typu JACK 6,3 mm. Paralelne ku zasuvke je pripojeny premenlivy RC clen tonovej clony( potenciometer TONE s prislusnym kondenzatorom v serii).

Ako to pracuje: Toto tzv. obratene zapojenie potenciometrov hlasitosti umoznuje uplne zoslabenie ktorehokolvek z oboch snimacov. Pomerom otvorenia potenciometrov mozno nastavit take zafarbenie zvuku ako si praje hrac na tento nastrov. To jest od relativne makkeho zvuku(predny snimac umiestneny ale v strednej polohe), az po razantne brucivy zvuk (zadny snimac).

Dalsie varianty zapojenia: Signal zo snimacov je vedeny z kazdeho snimaca na jeden koniec odporovej drahy potenciometra (ten ale musi mat linearny prieběh) a z bezca je vysledny signal vedeny cez potenciometer hlasitosti na vystupnu zasuvku JACK s paralelne pripojenou tonovou clonou.

Ako to pracuje: Toto zapojenie je modifikaciou prv popisaneho zapojenia, len pomer snimacov sa nastavuje jednym prvkom a hlasitost celkova ma samostatny ovladaci prvok. Tonova clona je identicka.
Ostatne sposoby zapojenia basgitar koresponduju so zapojenim gitar. Napr. basgitary fi. RICKENBACKER maju elektricke zapojenie identicke ako gitara GIBSON LES PAUL. Tak isto basgitary osadené len jedinym snimacom maju spravidla 2 potenciometre. Je to hlasitost (VOLUME) a tonovu clonu (TONE), rovnako ako gitary, napr. lubova jazzova gitara.

Dalsou kategoriou su dnes velmi rozsirene basgitary s aktivnou elektronikou. Obvykle maju niektore z predchadzajucich zapojeni a su doplnene o aktivne korekcie. Ovladanie korekcii zvycajne obsahuje samostatne regulator pre basy (BASS), stredy (MIDDLE) a vysky (TREBLE).

Velka vyhoda aktivnych zapojeni je to, ze zmena nastavenia hlasitosti nemeni zafarbenie zvuku nastroja. Nevyhodou je bateria (ako zdroj energie pre aktivnu elektroniku) v nastroji.

marowak
04.02.2009, 07:09
Najdes to v kazdej ucebnici elektroniky, aj napr. v knihe - Smirnov: Radiotechnika a inych. Neviem vsak ci je toto prave potrebne pocitat (iba ak z pasie), lebo sa "uzakonili dva druhy tychto RC filtrov(FENDER, GIBSON). Skus mi prosim napisat ake velkosti potenciometrov a kondenzatorov su u nich zauzivane ak ta to bavi.
Hej, dobre vravis (bavi ma to), suvisle ...:D
Ja mam v LP-ine potenciometre 500K 2x (lin-tone) + 2x log (volume) a foliove kondenzatory 22nF. Videl som uz ale nejake schemy, kde boli kondiky 47nF. Jasne, ze je v tom rozdiel, ale zatial neviem aky (som si isty, ze vztah medzi RC a f nie je linearny) a na "vlastnej kozi" som to este nestihol vyskusat. Teda chcem povedat, ze ake frekvencie sa filtruju a ake sa "prepustaju" do vystupu>>amp, ked je takato zmena v kapacitach? Dakujem...8)

muziker
04.02.2009, 23:52
Hej, dobre vravis (bavi ma to), suvisle ...:D
Ja mam v LP-ine potenciometre 500K 2x (lin-tone) + 2x log (volume) a foliove kondenzatory 22nF. Videl som uz ale nejake schemy, kde boli kondiky 47nF. Jasne, ze je v tom rozdiel, ale zatial neviem aky (som si isty, ze vztah medzi RC a f nie je linearny) a na "vlastnej kozi" som to este nestihol vyskusat. Teda chcem povedat, ze ake frekvencie sa filtruju a ake sa "prepustaju" do vystupu>>amp, ked je takato zmena v kapacitach? Dakujem...8)

Teraz nebudem robit konkretne vypocty, ale vo vseobecnosti mozeme povedat, ze ak pouzijes kondiky 22 nF, bude ti tonova clona reagovat na iba vyssie frekvencie ako v pripade 47 nF, kedy bude tonova clona uz zaberat viac aj do nizsich frekvencii. Nie je to vsak az take velmi markantne aby to stalo za robotu robit zlozite vypocty (v pripade zaujmu si to mozes vyskusat vymenou kondikov, alebo ku 22 nF kondiku skus cez vypinac paralelne priradit este jeden 22 nF prip. 27 nF kondik. Potom prepnutim vypinaca uvidis (pocujes) na vlastne usi co to urobi a podla vlastneho uvazenia si mozes lubovolne zmenit tuto kapacitu.

Tento typ korekcii pouzity v el. gitarach je ale pasivny, co v praxi znamena, ze ovplyvnujes zafarbenie zvuku tym, ze cast zvukoveho spektra potlacis (zvedies tieto frekvencie cez spominany kondik a potenciometer na kostru). Teda realne alebo pustis na vystup gitary cely rozsah frekvencii, alebo cast z nich potlacis. Zosilnit ziadnu zlozku vsak tymito korekciami nemozes. Ak by si to pozadoval, musel by si pouzit aktivnu elektroniku (operacny zosilnovac - napr. rady TL 072 az TL 084 a prislusne pasivne cleny R a C + potenciometre - napr. zvlast basy, stredy a vysky. Hlasitost by samozrejme ostala povodna, alebo by sa presunula za aktivnu elektroniku.

Na zaver este mala poznamka. Zaujimavo znie gitara, ak sa jeden potenciometer hlasitosti zapoji tak, aby sa menil pomer signalu medzi oboma snimacmi. Zapoji sa to tak, ze na kazdy koniec odporovej drahy sa privedie signal z jednotlivych snimacov a z bezca (stredny vyvod) sa vedie na vystupny JACK gitary. POtom na rozdiel od skokovitej zmeny packovym prepinacpm na LP hore (snimac krkovy - obidva - snimac kobylkovy) mozes plynule menit podiel jednotlivych snimacov na vyslednom zvuku. Prepinac je v takomto pripade asi uz ale zbytocny.

marowak
06.02.2009, 07:31
Teraz nebudem robit konkretne vypocty, ...
...Prepinac je v takomto pripade asi uz ale zbytocny.
Dakujem za vysvetlenie, vyskusam pokombinovat, mozno este aj ine kapacity...8)

muziker
06.02.2009, 18:06
Lubová jazzová gitara (1 snimac)

Povieme si aj o "lubovkach", ktore su tiez znacne rozsirenymi typmi el. gitar a to nielen medzi "jazzmanmi", ale aj medzi "rockermi". Preto par slov o tomto type gitar urcite nezskodi z principialneho hladiska.

Lubová jazzová gitara ma jeden snimac ovladany potenciometrom hlasitosti a potenciometrom tonovej clony.

Zapojenie: Signal je vedeny zo snimaca na koniec odporovej drahy potenciometra a druhy koniec je uzemneny. Z bezca potenciometra je vystupny signal vedeny na signalny kontakt zasuvky JACK. Paralelne ku zasuvke JACK je pripojeny premenlivy RC clen tonovej clony. Toto zakladne zapojenie je pouzivane u basgitar aj gitar s jednym snimacom. Menia sa len hodnoty pouzitych suciastok.

Funkcia: Gombikom hlasitosti ovladame celkovu hlasitost nastroja. Pri znizovani hlasitosti lahko stracame vysky. Gombikom tonovej clony odoberame vysoke kmitocty a zvuk straca prieraznost. Je vsak maksí a zamatovejsi.

Skor narodeni jazzovi gitaristi pouzivali majstrovske lubove nastroje, ktorych rezonanciu nebolo ziaduce nicim rusit. Cela jednoducha konstrukcia je pripevnena ku krku nastroja. Vacsina gitaristov v tychto dobach nepouzivala ziadne v gitare vstavane korekcie. Hrali posediacky a hlasitost ovladali slapkou pod lavou nohou.

muziker
07.02.2009, 11:27
Akusticke gitary.

Kedze aj tento typ gitar je medzi gitaristami velmi rozsireny a mnohi z nich potrebuju "amplifikovat" si svoj nastroj uz z akehokolvek dovodu, pohovorime si co to aj o tychto gitarach.

Zapojenie akustickych gitar je v dnesnej dobe velmi jednoducho riesitelnym problemom. Vsetko je vyriesene na tovarenskej urovni. Zaliate do krabiciek a pripravene ku montazi.

Zvuk akustickej gitary mozno zosnimat (pre nahravku alebo pre ozvucenie cez zosilnovac ci kombo) najcastejsie tymito dvomi sposobmi.

Mikrofonom, ktory moze byt bud prilepeny alebo uchyteny a to vo vnutri nastroja, alebo z vonkajsej strany nastroja. Spravidla je mikrofon prepojeny priamo na vystupnu zasuvku (konektor) zvycajne typu JACK 6,3, menej typom XLR. Cez neho je potom prepojeny do P. A. systemu, kde se o zvuk postara zvukar (je tam nakoniec prave preto).
Druha moznost je piezo-elektrický snimac umiestneny v 90 %-ach vsetkych rieseni v kobylke konkretneho nastroja.
V pripade ak nechcete zasahovat do nastroja, pripojite tento snimac priamo na vystupnu zasuvku (konektor) ako som uz spomenul jednotlivych typov.

Pre taketo ucely sa vyraba zasuvka (konektor), ktory nahradza zadny kolik na upevnenie gitaroveho popruhu a ma ho velka vacsina gitar. Pokial hodlate pouzivat snimac castejsie, bude jednoznacne lepsim riesenim ak si zvolite snimac dodavany priamo vyrobcom kombinovany s aktivnou elektronikou.

Ten spravidla obsahuje hlasitost (VOLUME), 3-pasmove korekcie (BASS, MIDDLE, TREBLE) a vystupne zasuvky (konektory ako bolo uz povedane).

Pre vsetkych zaujemcov o toto riesenie doporucujem zvolit zapojenie, ktore ma bateriu (elektricky zdroj) oddelenu od obvodov z pohladu udrzby. Inac vsetko zavisi od toho, kolko mienite do toho investovat prostriedkov. Ponuka je dostatecna a to tak v lacnych ako aj v luxusnych typoch na nasom trhu..

muziker
08.02.2009, 17:35
Kedze som si uvedomil, ze som u FENDER-a zabudol na typickeho predstavitela elektrickej gitary FENDER TELECASTER, tymto sa vsetkym vyznavacom tychto gitar ospravedlnujem a napravam to tymto prispevkom.

Fender Telecaster

Osadenie gitary typu TELE: Dva snimace typu singl coil - SC (jeden pri krku a druhy pri kobylke), trojpolohovy prepinac snimacov, potenciometer hlasitosti (VOLUME) a potenciometer tonovej clony (TONE).

Popis el. zapojenia gitary: Signal z obidvoch snimacov je privedeny na prepinac. Tento prepinac ma v krajnych polohach zapojeny predny (krkovy), alebo zadny (kobylkovy) snimac samostatne. V strednej polohe prepinaca hraju obidva osadene snimace sucasne (obidva su zapojene paralelne). Signal z vystupu prepinaca je vedeny na horny koniec odporovej drahy potenciometra hlasitosti (VOLUME). Druhy (spodny) koniec jeho odporovej drahy je uzemneny (spojeny s kostrou, strunnikom a pod.
Z bezca potenciometra je potom signal vedeny na "zivy" (signalny) kontakt vystupneho konektora - zasuvka JACK 6,3 mm. Paralelne ku tomuto konektoru je pripojeny premenlivy RC clen tonovej clony pozostavajuci z vhodneho potenciometra a seriovo pripojenej kapacity vhodnej velkosti.

Zapojenie sa v priebehu casu menilo niekolkokrat (viem o styroch). Uvediem aspon jedno zapojenie, ktore je najcastejsie pouzivane u tohto typu gitary.

Ako to pracuje: Toto bolo prve zapojenie el. gitary, ktore umoznovalo menit tak zafarbenie ako aj charakter zvuku pri hre. Gombikom hlasitosti (VOLUME) ovladame celkovu hlasitost vystupneho signálu. Gombikom tonovej clony (TONE) potlacame podiel vysokych tonov v signali z gitary (uberame zo signalu vysoke kmitocty). To vytvara zamatovo makky ton. Zaroven vsak ale ubera zvuku na prieraznosti. Snimac osadeny pri krku nastroja, mu poskytuje plny nosny ton. Naopak snímač osadeny pri kobylke nastroja mu poskytuje brilantny - ostry zvonivy ton.

Zapojenie gitary neumoznuje ziadne specialne nastavenie. Vysledny charakter zvuku sa nastavuje vzdialenostou snimacov od strun (nastavuje se pomerom vzdialenosti snimaćov pri prepnuti prepinaca do strednej polohy). Pri ich spravnom nastaveni ziskate ton, ktory nenajdete u ziadnej inej gitary.

muziker
09.02.2009, 20:03
Technicky pokrok nam priniesol MIDI gitary.

Vznikly v 70-tych rokoch z roznych gitarovych mutacii. Ako priklad uvediem gitarove varhany. V podstate sa jednalo o gitaru, ktora obsahovala vo svojom vnutri inak objemneho korpusu (analogove!) elektronicke obvody pre tvorbu zvuku.
Tento druh gitary vyuzival k urceniu vysky tonu tiez "spinace", ktore boli vytvorene rozdelenim vsetkych prazcov na 6 casti (dielov).

S postupujucou miniaturizaciou v elektronike a nastupom digitalnych syntetizatorov sa zacali objavovat na trhu aj gitary, ktore obsahovali vo vnutri svojho tela rozne obvody pre tvorbu neobvyklych zvukov. Vzhladom na vysoku cenu, zlozite ovladanie a neobvykly vzhlad sa vsak tieto nastroje prílis nerozsirili.
Az v 80 - tych rokoch dala na trh firma ROLAND dvojdielnu zostavu, ktora pozostavala z riadiacej gitary a samostatneho gitaroveho syntetizatora. Takym bol napriklad aj ROLAND GR300.

Na prvy pohlad vyzerala ako bezna gitara, ktora okrem beznych snimacov obsahovala este naviac aj specialny 6 - dielny snimac zvany "HEX PICKUP".
Signaly z jednotlivych vinuti (cievok) tohto snimaca (pre kazdu strunu samostatny snimac) boli vyvedene jednotlivo na 13 - kolikovy konektor (zastrcka) a v syntetizatore boli nasledne spracovane na riadiace signaly.

S nastupom jednotneho systemu MIDI (Musical Instrument Digital Interface) v r. 1983 bolo mozne prepojit takuto gitaru (tentokrat ale uz so vstavanymi obvodmi pre upravu signalu z jednotlivych vinuti (cievok) snimaca na MIDI signal obsahujuci informacie o vyske a hlasitosti tonov z jednotlivych strun) pomocou 5-kolikoveho konektora (DIN) s elektronickym nastrojom lubovolneho vyrobcu.

Tato gitara dostala nazov MIDI controller.

muziker
10.02.2009, 21:56
Ako vidim trocha som pozabudol na vyznavacov klasickej gitary, preto niekolko viet aj o ich milackoch.

Klasicka gitara
Lubovy korpus, nylonove struny.... atd.
Je vyuzivana vo velkej miere ku prednesu vaznej hudby ako solovy nastroj. Ku amplifikacii (elektrifikacii) tohto typu gitary je mozne v dnesnej dobe pouzit 3 zakladne sposoby:

- zosnimanie nastroja klasickym vonkajsim mikrofonom
- aplikaciou (vlozenim) vnutorneho mikrofonu zabudovaneho priamo do nastroja
- pouzitim piezoelektrickeho snimaca

Iba posledny uvedeny sposob je pri koncertnom ale aj studiovom hrani vyuzivany ako skutocna elektrifikovana gitara.
Jednym z mala nastrojov tohto typu nastroja je gitara GIBSON CHET ATKINS a to v prevedeni s nylonovymi aj s kovovymi strunami. Tento nastroj je masivnej konstrukcie s piezoelektrickym kobylkovym snimacom. El. zapojenie obsahuje hlasitost (VOLUME) a tonovu clonu (TONE).

Dalsia je gitara GODIN L. R. BAGGS s kovovymi strunami. Je vybavena tzv. "aktivnou elektronikou" s piezoelektrickym kobylkovym snimacom. Jej elektricke zapojenie umoznuje ovladat hlasitost (VOLUME), basy (BASS), stredy (MIDDLE) a vysky (TREBLE) 4 ks tahovymi potenciometrami.

Nesmieme vsak tiez zabudnut na americke gitary PARKER, ktore rovnako pouzivaju piezoelektricke snimace.

Aj ked sa na prvy pohlad moze zdat, ze sme cez piezoelektricke snimace trosku odbocili od temy, nie je to tak, lebo aj tie uz dnes jednoducho patria ku klasickej gitare.

muziker
12.02.2009, 20:30
Tak sa mi zda, ze sme este nehovorili o aktivnych zapojeniach el. gitary.

Aktivne zapojenie: Postupnou miniaturizaciou elektroniky ako takej dnes mozeme zabudovat do gitary prakticky cokolvek.
Urcitym paradoxom proti uvedenej skutocnosti byva fakt, ze na rockovych podiach hadam celeho sveta iba velmi velmi zriedka uvidite nastroj (el. gitaru) napchatu elektronikou.
Kazdopadne vo vacsej miere je vyuzivane aktivne zapojenie obsahujuce iba zosilnovac vystupneho signalu (s korekciami na strednych frekvenciach - MIDDLE). Takou je napr. FENDER STRATOCASTER signovany ERIC CLAPTON-nom.
Vyhodou tejto koncepcie el. gitary je velka impedancia, ktora nezatazuje vstupne obvody zosilnovaca. Zmena hlasitosti potenciometrom nema vplyv na zafarbenie zvuku gitary (nestracaju sa vysky - prieraznost zvuku nastroja).

Zosilnovac v gitare dava mnohokrat silnejsi signal. Z toho potom vyplyva, ze mozete viac prebudit vstup zosilnovaca priamo bez pouzitia efektov (krabiciek).

Nevyhodou tohto riesenia je pouzita bateria (zvycajne 9 V) v nastroji. Ak vam jej obsah "vytecie", byva to zvycajne katastrofa v nastroji a nebyva pre majitela nastroja mala.

muziker
14.02.2009, 00:22
Ked sme si tak pekne rozclenili gitary, povieme si nieco aj o ich udrzbe. Najprv podme na elektricku gitaru.

Udrzba el. gitary:

Udrzba elektrickych suciastok v gitare je prakticky velmi jednoducha.

1./ Potenciometer - jedinou poruchou, ktoru mozeme doma "opravit", je jeho chrastenie pri otacani ovladacim prvkom (gombik). Tuto poruchu sa pokusime odstranit postupne vystriekanim niektorym z pripravkov typu KONTAKTOL, KONTOX, pripadne iny podobny, alebo preplachnutim lestenkou na nabytok DIAVA, alebo mozeme skusit aj brzdovu kvapalinu pre automobily.

Tuto udrzbu mozeme opakovat, ale pokial potenciometer chrasti aj nadalej, tak uz bude mat velmi vydratu odporovu drahu a preto musime ratat s jeho skorou vymenou za novy.

2./Prepinac snimacov - ak chrasti pri prepinani do inych poloh, alebo pri manipulacii s nim sa signal prerusuje. Ak je takyto streckujuci prepinac dobre pristupny, mozno ho rovnako ako potenciometer vystriekat niektorym z uvedenych pripravkov (KONTAKTOL, KONTOX a pod.), alebo ho razantnejsim sposobom preplachnut napr. pripravkom DIAVA, alebo brzdovou kvapalinou ako to uz bolo povedane u potenciometrov.

3./ Vystupna zasuvka (konektor JACK) - Ak chrasti, alebo vypadava gitarovy kabel apod. Jedina mozna udrzba spociva vo vystriekani KONTAKTOL-om, alebo KONTOX-om. Tym odstranime necistoty, ktore sa do zasuvky (konektora JACK) dostanu spolu s koncovkou (zastrcka JACK) gitaroveho kabla.
V pripade ze nam vypadava gitarovy kabel, je mozne v pripadoch ak je zasuvka (konektor) pristupna, sa pokusit napruzit kontakty. Spravidla ale bude lepsie a hlavne bezpecnejsie (hlavne pri dnes aktualnych cenach) tento konektor radsej vymenit.

4./ Ine elektrosuciastky - v gitare to budu hlavne posuvne prepinace. Ak sa vam nebude darit zohnat ich, bude lepsie vymenit alebo nahradit ich packovymi mikroprepinacmi. Tieto su totiz spolahlivejsie a tiez maju podstatne dlhsiu zivotnost.
Vadne packove mikroprepinace nebudeme opravovat, preto ich bude potrebne vymenit.
Vytecena bateria v gitare byva nestastim uplne vsade, nielen v el. gitare. Pomozeme si tak, ze dokladne vsetko vymyjeme BENZIN-om (kupime ho v lekarni), alebo ETER-om, aj kontakty. Cele to budeme opakovat dovtedy, az kym sa neprestane objavovat biely povlak.
Ak je to mozne, konektor pre pripojenie baterie treba vymenit za novy.
Ak je mozne kompletne elektroniku s gitary vybrat von, je lepsie vsetko vyprat a nenamacat zbytocne drevo nastroja chemikaliami.

Nakoniec este jedna pripomienka: Vsetky ovladacie prvky tonovej clony - TONE, ktore hlavne azijski vyrobcovia casto riesia pomocou logaritmickych (log.) potenciometrov, by sme mali prerobit tak, ze ich osadime potenciometrami s linearnym priebehom (lin.). Regulaciu hlasitosti -VOLUME u el. gitar naopak zasadne riesime potenciometrami s logaritmickym (log.) priebehom. Je to preto, aby sme zabezpecili rovnomernu regulaciu prislusneho parametra.

muziker
15.02.2009, 19:38
Kobylky el gitar a basgitar.

Vo vseobecnosti vacsina gitaristov (majitelia el. gitar a basgitar), povazuje kobylky el. gitar resp. basgitar za nieco co je menej dolezite, nez napr. material pouzity na vyrobu tela ci krku ich nastroja, kvalita snimaov, alebo tvrdost strun.

Nie je to vsak celkom v poriadku, lebo ako iste mnohi skusenejsi gitaristi a basgitaristi vedia, od dobrej kobylky zavisi vela co sa tyka ladenia nastroja, ale zavisi od nej aj celkovy feeling konkretneho nastroja.

Dokazom toho je aj skutocnost, ze mnoho majitelov no name azijskych vyrobcov el. gitar hned po kupe noveho nastroja sa rozhodnu riesit zvuk a ladenie svojho nastroja prave vymenou kobylky ako prvy krok ku zlepseniu vlastnosti svojho nastroja.

-MaReK-
15.02.2009, 20:43
Kobylka je veľmi dôležitá časť hlavne, čo sa týka sustianu. Tak isto aj kamane na nej použité. Dôležité je, aby bola čo najväčšou časťou pevne pripevnená pri tele (preto tremolá s nedostatočným uchytením prichádzajú a zvuk dreva)

kubb0
15.02.2009, 22:11
Kobylka je veľmi dôležitá časť hlavne, čo sa týka sustianu. Tak isto aj kamane na nej použité. Dôležité je, aby bola čo najväčšou časťou pevne pripevnená pri tele (preto tremolá s nedostatočným uchytením prichádzajú a zvuk dreva)

a preto sa kobylka tune-o-matic (napr na LP) dotyka iba v dvoch bodoch s priemerom cca 6mm :D

predpokladam ze si to myslel na tremola ale nedalo mi nerypnut si;)

-MaReK-
15.02.2009, 22:49
Áno, ale tie úchyty sú hlboko zapustené, takže sa plochou dotýkajú dosť veľa a má to pevnú kobylku ;) A nehovorím, že je to najideálnejšie uchytenie.

muziker
16.02.2009, 00:30
a preto sa kobylka tune-o-matic (napr na LP) dotyka iba v dvoch bodoch s priemerom cca 6mm :D predpokladam ze si to myslel na tremola ale nedalo mi nerypnut si;)

Hm...len nezabudni prosim, ze som spomenul u FLOYD ROSE tremola, ze je ulozene na hrotoch, ktore su ostre a tak dotykove plochy su len zlomkom milimetra a to je pre dobry prenos chvenia strun na telo neskutocne malo. Preto ta strata sustainu.

U LP okrem kobylky sa podiela na prenose chvenia aj strunnik, ktory v pripade FR jednoznacne absentuje.

Neber to ako zadrapku, ale len uvedenie na spravnu mieru.

kubb0
16.02.2009, 10:42
preto som napisal tu druhu vetu ("predpokladam ze si to myslel na tremola ale nedalo mi nerypnut si")aby sme sa vyhli presne takejto situacii;)

muziker
16.02.2009, 21:34
Aby sme dokoncili rozpravanie o FLOYD ROSE tremolach, spomeniem este par suvislosti z poslednych 30 rokov.

Aby to nebolo len take cierno - biele, ani konkurencia nezaspala a prisla s vlastnym vyvojom a tak postupne vznikali rozne klony tremola FLOYD ROSE.

Niektore z nich sa dozili svojho sirsieho uplatnenia ci vacsej obluby u gitaristov. V tomto smere boli aktivne nielen americke firmy ako uz spomenute KAHLER, WILKINSON, HIPSHOT a WASHBURN, ale aj japonske firmy, z ktorych najznamejsia je fi. IBANEZ. Ta sa snazila koncom 80-tych rokov prerazit na trhu svojimi modelmi EDGE a LO PRO EDGE.

Myslim, ze by sme namali zabudnut ani na neunavneho inovatora, ktorym bol americky konstrukter NED STEINBERGER, ktory v r. 1977 vyrobil prvy prototyp bezhlavej basgitary. Pre nu vyvinul uplne novy kobylkovy system s integrovanymi ladiacimi skrutkami a neskor tiez tzv. "DOUBLE BALL-END" struny so zakoncenim na oboch koncoch. Z basoveho systemu odvodene gitarove tremolo TRANS TREM sa objavilo v r. 1980.

muziker
16.02.2009, 21:36
Dovetok ku rozpravani o Floyd Rose tremolach za poslednych 30 rokov.

Masivny odliatok prednej casti ktory obsahuje mostik s valcekmi v kamenoch kobylky, je upevneny ku telu gitary. Vykyvna je zadna cast s ladiacimi skrutkami.

Steinberger pokraoval sustavne vo vylepsovani a vyvoji svojich systemov. Medzi novinkami sa postupne objavovali napr. basove kobylky s D-tunerom, systemy pre 12-strunove el. gitary s jednou posuvnou ladiacou skrutkou.

Obluba el. gitar a basgitar bez hlavy kulminovala na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Mnohi z gitaristov ale aj basakov si urcite pamataju na gitary a basgitary fi. HOHNER. Tie sa k nam dostali este pred novembrom 1989 (vid. slovensky ELAN).

V sucasnosti prevlada navrat ku klasik. Najcastejsie su k dispozicii rozne variacie na tremola typu FENDER STRATOCASTER, pevne kobylky typu GIBSON LES PAUL , ktoru pozname pod nazvom TUNE-O-MATIC a FENDER TELECASTER.

Pri basgitarach prevladaju dnes jednoduche typy FENDER PRECISION a ich masivnejsie klony. Z pohladu mechanickych a akustickych vlastnosti su v sucasnosti najlepsie hodnotene typy skladane z individualnych kobyliek pre kazdu strunu zvlast.

Toto by bolo hadam vsetko okolo rozpravania o tomto type tremola.

muziker
18.02.2009, 21:07
Asi dozrela doba, aby sme si povedali nieco aj o moznych upravach na elektronike gitary.

1./ niekedy mozeme vidiet na el. gitarach velmi zaujimavu upravu el. zapojenia. Firma MARCUS napr. ponuka svojim zakaznikom vybavu vasej gitary vytahovacim ovladacim prvkom (gombikom) tonovej clony (TONE).

Jeho povytiahnutim sa vyradi z funkcie prepinac snimacov a tak sa obidva snimace zapoja do serie (tzv. PSEUDOHUMBUCKER). Tym sa znizi podiel sietoveho brumu vo vyslednom zvuku a zafarbenie tonu gitary tak ziska novy rozmer.

Snimace gitary v tomto zapojeni zneju skutocne ako humbucker (HB), ale vdaka vzajomnej vzdialenosti vinuti cievok od seba v tomto pripade mate dojem obrovskeho priestoru vo zvuku vasho nastroja.

Tuto upravu mozno samozrejme vykonat na ktorejkolvek gitare, ktora je osadena viacerymi snimacmi.

Pri pouziti na gitare ktora je osadena snimacmi typu humbucker (HB) nie je tento efekt az tak velmi vyrazny ako pri pouziti snimacov typu single coil (SC), ale vysledny zvuk bude tiez zaujimavy.

PetoXYZ
18.02.2009, 22:01
Asi dozrela doba, aby sme si povedali nieco aj o moznych upravach na elektronike gitary.

1./ niekedy mozeme vidiet na el. gitarach velmi zaujimavu upravu el. zapojenia. Firma MARCUS napr. ponuka svojim zakaznikom vybavu vasej gitary vytahovacim ovladacim prvkom (gombikom) tonovej clony (TONE).

Jeho povytiahnutim sa vyradi z funkcie prepinac snimacov a tak sa obidva snimace zapoja do serie (tzv. PSEUDOHUMBUCKER). Tym sa znizi podiel sietoveho brumu vo vyslednom zvuku a zafarbenie tonu gitary tak ziska novy rozmer.

Snimace gitary v tomto zapojeni zneju skutocne ako humbucker (HB), ale vdaka vzajomnej vzdialenosti vinuti cievok od seba v tomto pripade mate dojem obrovskeho priestoru vo zvuku vasho nastroja.

Tuto upravu mozno samozrejme vykonat na ktorejkolvek gitare, ktora je osadena viacerymi snimacmi.

Pri pouziti na gitare ktora je osadena snimacmi typu humbucker (HB) nie je tento efekt az tak velmi vyrazny ako pri pouziti snimacov typu single coil (SC), ale vysledny zvuk bude tiez zaujimavy.

toto ma trosku zaujalo a skyta sa mi par otazok, zapojenie je ine ako "medzi" poloha ked su prepinacom SC snimace zapojene ako HB? ak je ine tak v com a kolko snimacov je v tom pseudoHB zapojenych? na takom strate vsetky 3? je sanca ziskat nejake blizsie informacie o tomto type zapojenia v pripade HomeMade pokusu? :)

muziker
19.02.2009, 21:36
toto ma trosku zaujalo a skyta sa mi par otazok, zapojenie je ine ako "medzi" poloha ked su prepinacom SC snimace zapojene ako HB? ak je ine tak v com a kolko snimacov je v tom pseudoHB zapojenych? na takom strate vsetky 3? je sanca ziskat nejake blizsie informacie o tomto type zapojenia v pripade HomeMade pokusu? :)

Zasadny rozdiel je v tom, ze ak si vezmeme za priklad napr. STRAT, ktory ma 3 ks SC snimace a 5-polohovy prepinac, tak v polohe 1 bude zapojeny napr. iba solo krkovy SC snimac, poloha 2 co je medzipoloha v ktorej budu zapojene spolocne krkovy a stredny SC snimac, v polohe 3 bude zapojeny iba solo stredovy SC snimac, v polohe 4 co je medzipoloha v ktorej budu zapojene spolocne stredovy a kobylkovy SC snimac, v polohe 5 bude zapojeny iba solo kobylkovy SC snimac.
V tomto pripade nie je mozne zapojit spolocne dvojicu SC snimacov -kobylkovy a krkovy. A tu je parketa pre popisovane zapojenie tzv. pseudo HB, ktore nam poskytne dalsi rozmer v "sirsom tele" zvuku nasho nastroja. Je to zapricinene podstatne vacsou vzdialenostou obidvoch SC medzi sebou. Teda su zapojene v serii (ako HB), ale su vzdialenejsie od seba ako v pripade HB.

Odporucam este raz precitat funkciu giatry typu STRAT, popisanu niekolko prispevkov dozadu a prispevok v ktorom som popisal cinnost "pseudo HB" a porovnat to navzajom. Urcite sa to vyjasni v okamihu. Trocha poexperimentovat so spajkovackou a niekolkymi kablikmi tiez nie je na skodu a tak je mozne na vlastne usi presvedcit sa o kladoch a zaporoch takeho riesenia. Potom v pripade ze to zaujemcu neoslovi mozno vsetko jednoducho vratit do povodneho stavu.

-MaReK-
19.02.2009, 22:00
Ja osobne používam iba krkový snímač. Iné ani nezapínam, maximálne tak prvú medzipolohu aby mi to nebrumelo, keď som v miestnosti bez poriadneho uzemnenia.

Gresko
19.02.2009, 22:07
Ja osobne používam iba krkový snímač. Iné ani nezapínam, maximálne tak prvú medzipolohu aby mi to nebrumelo, keď som v miestnosti bez poriadneho uzemnenia.

aj solujes na krkovom?

-MaReK-
19.02.2009, 22:12
Jasné, všetko na ňom hrám - aj s väčším skreslením napr AC/DC. Pre mňa má najprirodzenejší a najkrajší zvuk. Úplne jednoduchý a zároveň veľmi komplexný. Dosť sa v ňom prejavuje aj drevo a HW.

muziker
19.02.2009, 22:25
Jasné, všetko na ňom hrám - aj s väčším skreslením napr AC/DC. Pre mňa má najprirodzenejší a najkrajší zvuk. Úplne jednoduchý a zároveň veľmi komplexný. Dosť sa v ňom prejavuje aj drevo a HW.

Hlavne je zvuk krkoveho snimaca "gulatejsi" a "plnsi" oproti kobylkovemu, ktory ma zvuk "tensi" a chyba mu zvycajne aj dynamika. Je to vsak pocit vysostne subjektivny, pretoze kazdy ma svoj pohlad na pozadovany zvuk. Kobylkovy snimac (samotny) ak chces zvuk mohutnejsi musi mat keramicky magnet a musi byt HB - napr. SUPER DISTORTION od DI MARZIO. Gitary typu STRAT osadene S-S-S maju pomerne slaby kobylkovy snimac (dava male vystupne napatie aj vdaka ALNICO magnetom a tak je treba pouzit efekt z vacsim zosilnenim aby sa dosiahol prijatelny ton.

Gresko
19.02.2009, 22:32
Hlavne je zvuk krkoveho snimaca "gulatejsi" a "plnsi" oproti kobylkovemu, ktory ma zvuk "tensi" a chyba mu zvycajne aj dynamika. Je to vsak pocit vysostne subjektivny, pretoze kazdy ma svoj pohlad na pozadovany zvuk. Kobylkovy snimac (samotny) ak chces zvuk mohutnejsi musi mat keramicky magnet a musi byt HB - napr. SUPER DISTORTION od DI MARZIO. Gitary typu STRAT osadene S-S-S maju pomerne slaby kobylkovy snimac (dava male vystupne napatie aj vdaka ALNICO magnetom a tak je treba pouzit efekt z vacsim zosilnenim aby sa dosiahol prijatelny ton.

ja teraz hravam cez ten gramec s reprakmi a kedze to nie je moc hlasite tak hram skoro stale na kobylkovom HB ktory mam aj o cosi vyssie oproti tym singlom... ked budem mat kombo tak budem pouzivat aj tie single to je jasne...

Bachez
19.02.2009, 22:38
Hlavne je zvuk krkoveho snimaca "gulatejsi" a "plnsi" oproti kobylkovemu, ktory ma zvuk "tensi" a chyba mu zvycajne aj dynamika. Je to vsak pocit vysostne subjektivny, pretoze kazdy ma svoj pohlad na pozadovany zvuk. Kobylkovy snimac (samotny) ak chces zvuk mohutnejsi musi mat keramicky magnet a musi byt HB - napr. SUPER DISTORTION od DI MARZIO. Gitary typu STRAT osadene S-S-S maju pomerne slaby kobylkovy snimac (dava male vystupne napatie aj vdaka ALNICO magnetom a tak je treba pouzit efekt z vacsim zosilnenim aby sa dosiahol prijatelny ton.

nenidavno som skusal efekt Seymour Duncan Pickup Booster a myslim, ze tato vec riesi spominany problem viac nez dobre.

http://www.youtube.com/watch?v=SSYEOKkYJ1Q

reeller_sk
20.02.2009, 10:48
nenidavno som skusal efekt Seymour Duncan Pickup Booster a myslim, ze tato vec riesi spominany problem viac nez dobre.

http://www.youtube.com/watch?v=SSYEOKkYJ1Q

Tuto srandu som vzdycky chcel len este som sa k nej dako nedostal je to parada...

muziker
20.02.2009, 22:47
Tuto srandu som vzdycky chcel len este som sa k nej dako nedostal je to parada...

Takychto "srandiciek" sa najde v gitaristickej "bizuterii" na furiky co by vedeli potesit ktorekolvek srdce gitaristu. No aj klavesaci, basaci a mozno aj bubenici si sem-tam pridu na svoje. Podmienkou vsak je, aby clovek neustale sliedil co nove sa objavi a potom po urcitej dobe z toho moze mat okrem dobreho prehladu aj "tazke sny" z toho kde na to vsetko vziat prachy. Moze sa tak lahko stat, ze budete mat v tom cojaviem napr. pol melona a vzdy vam bude nieco chybat. Obcas je to na zblaznenie.

muziker
23.02.2009, 12:04
Ak dovolite vratim sa k moznym upravam el. gitary. Toto patri jednoznacne ku povedzme udrzbe vasej gitary ak nie ste spokojni s moznostami zabudovanej elektroniky. Ako prve si preberieme ako vplyva nastavenie hlasitosti el. gitary na jej zmenu zafarbenia tonu.

Mozna uprava:

Strata vysok pri uberani hlasitosti na el. gitare mozno ciastocne riesit aj zabudovanim kapacity (kondenzatora) medzi neuzemneny (teda zivy alebo signalny ak chcete) koniec odporovej drahy potenciometra hlasitosti a jeho bezec (co je stredny vyvod potenciometra).

Ak bude potenciometer uplne vytoceny naplno (do prava - max. hlasitost), bude v tomto pripade kapacita skratovana a tak na vystup bude prechadzat signal (ton) v plnej velkosti a zafarbeni.

Ak vsak zacnete hlasitost znizovat (otacanim gombika hlasitosti do lava), budete tym zoslabovat prakticky najviac nizsie frekvencie vasho nastroja (v zavislosti na velkosti kapacity zabudovaneho kondenzatora v obvode TONE) a vysky budu prechadzat obvodom (cez kapacitu v nezoslabenej urovni - s povodnou hlasitostou).

Pouzitie tohto zapojenia:

Na cisty (CLEAN) zvuk je to vyhodne riesenie, lebo zoslabenim (vacsinou to byva doprovod) touto upravou mozno ziskat viac ostrejsi a tym padom aj prieraznejsi zvuk el. gitary.

Na skresleny (LEAD) zvuk vplyva tato uprava tiez zaujimavo. Zda sa, ze tuto fintu pouzival aj napr. znamy hard rockovy gitarista JIMMI PAGE, aj ked to nemam overene na 100 %.

Nevyhodou tejto upravy el. zapojenia gitary vsak je skutocnost, ze el. gitaru vlastne nedokazeme plynule a celkom zoslabit na nulu.

Preto tuto upravu v zapojeni el. gitary a uvedenu nevyhodu mozno kompenzovat doplnenim vypinania predmetneho kondenzatora zapojenim spinaca do serie s nim.

Zvyraznenie vysok u el. gitar so zabudovanymi HB snimacmi (humbuckery) mozno riesit tiez dodanym prepinacom skratovanim jednej z cievok humbuckera (tuto moznost ponuka napr. DI MARZIO, ale aj ine znacky).

Zo snimaca vsak urobite singel (SC) samozrejme aj s jeho nectnostami, ako je napr. brum. Taketo zapojenie pouzival spominany hardrockovy gitarista JIMMY PAGE na jednom zo svojich GIBSON LES PAUL a hovori sa v gitaristickych kuloaroch, ze ho vraj casto vyuzival.

Ak si takto namontujete samostatny prepinac ku kazdemu snimacu, mozete tak ziskat minimalne 4 kombinacie zafarbenia zvuku vasej el. gitary naviac.

Poznamka:

Myslim, ze technicky zdatnejsi jedinci pri hladani svojho originalneho soudu mozu trocha polaborovat aj v tomto smere. Vela uspechov vo vasom bastleni.

muziker
23.02.2009, 21:36
Popiseme si dalsiu upravu zapojenia el. gitary v ramci akejsi udrzby nasho nastroja s cielom rozsirit jeho moznosti:

Uprava v zapojeni gitary typu LP:
Skusime zapojit potenciometre hlasitosti P1 a P2 tak aby sa vzajomne neovplyvnovali. To znamena, ze v strednej polohe prepinaca pri uplnom stiahnuti hlasitosti na potenciometri P1 bude hrat len kobylkovy snimac, teda tak, ako by bol prepinac prepnuty smerom hore.
Naopak, ak nechame potenciometer P1 otvoreny, kedy bude hlasitost naplno a stiahneme hlasitost na potenciometri P2 az na nulovu hodnotu, bude hrat len predny, teda krkovy snimac, ako ked je prepinac v dolnej polohe prepinaca.

muziker
25.02.2009, 00:29
Povedzme si comu sa venovat pri pouziti el. gitary.

Ake problemy nas mozu prekvapit pri opravach, upravach a nastavovani kobyliek el. gitar.

Vo vseobecnosti najviac problemov kobyliek ale aj ostatneho kovoveho HW ktorejkolvek el. gitary nam sposobuje korozia. Ta vznika necistotami usadzujucimi sa na nastroji pri jeho pouzivani. Je to napr. pot, mastnota z ruk, atmosfericka vlhkost a dalsie faktory.

Preto by sa mal kazdy muzikant - gitarista o svoj nastroj dobre starat, pravidelne ho cistit a osetrovat vhodnymi prostriedkami. Tych je dnes na trhu velke mnozstvo. Hlavny doraz treba klast ako som uz spomenul na kovove casti, kobylku nevynimajuc.

Typickym príkladom zanedbanej starostlivosti mozu byt napr. zahrdzavene nastavovacie skrutky, tzv. cerviky v kamenoch klasickych kobyliek el. gitar. Vsetky nastavovacie skrutky by sme mali obcas osetrit vhodnym olejom.

muziker
25.02.2009, 22:52
Posledne rozpravanie doplnim o kratky dovetok:

Dokoncenie:

Dalsim problemom moze byt aj nespravne zaobchadzanie s nastrojom, najma co sa tyka tremola ako takeho.

U typov tremol FLOYD ROSE sa casto stretavame s privelmi utiahnutym zamkom strun co je zvycajne najmarkantnejsie na hornych zamkoch strun. Takymto konanim mozeme (plati to hlavne pri menej kvalitnych vyrobkoch) pri neprimeranom utiahnuti imbusovycm klucom aj poskodit (strhnut) zavit na skrutke resp. matici. V takomto pripade nam uz potom neostava nic ine len vymenit cely horny zamok, pripadne kamene na kobylke.

Podobne je to aj u typov tremol WILKINSON. U tychto tremol sa casto stava, ze pri nastavovani kamenov sa casto zabuda na skutocnost, ze nie su povolene aretacne skrutky a tak nasledne dochadza az ku zniceniu vlozky. Lenze chyba lavky, kedze tato sa samostatně nepredava, opat je potrebna nakladnejsia vymena celeho kamena.

Preto zvyknem radit menej skusenym mladsim gitaristom, aby sa vyvarovali opravovania zlozitych typov kobyliek a aby sa radsej s doverou obratili na pomoc odbornikov. Tym jednoznacne usetria tym ze predidu takymto konanim zbytocnym skodam na svojom nastroji a naslednym vyssim vydavkom.

muziker
28.02.2009, 22:54
Aky je v sucasnosti zaujem o gitary vybavene FLOYD ROSE tremolami?

Nechcem aby sme si tu skakali do ucesu a tvrdo obhajovali svoj nazor, ale pravdou je ze skutocne ten prvotny velky zaujem o tieto tremola uz opadol a tak v sucasnosti je uz da sa povedat dost maly. Producenti gitar s FR tremolami sa cas od casu snazia ozivit tento zaujem vydavanim novych modelov el. gitar.

Gitaristi vsak dnes skutocne davaju vacsinou prednost kobylkam typu STRATOCASTER z dielne FENDER, alebo pevnym kobylkam typu mostik - zaves, teda TUNE - O - MATIC z dielne GIBSON. Obidva spomenute typy su klasikou preverenou casom.

Hlavnym dovodom tohto stavu je skutocnost, ze tremolo typu FLOYD ROSE je omnoho zlozitejsie a tym padom je aj narocnejsie na spravne nastavenie a ladenie. Potom staci napr. aj zmena teploty vsetko moze byt v okamihu inac.

Tymto samozrejme nechcem n ikoho odradzat od pouzivania FR tremola, iba upozornujem, ze to bude chciet po vas trocha viac starostlivosti o tento typ tremola tak, aby vam nastroj sluzil k plnej spokojnosti. Chce to len trocha trpezlivosti a rozmyslania, nie bezduche tocenie vsetkym cim sa da tocit.

muziker
07.03.2009, 09:40
Aby sme teda nehovorili len o FR tremolach, povedzme si aj o BIGSBY tremolach, ktore najdeme aj dnes na mnohych modeloch e. gitar.

Bigsby - pociatok bol v 30-tych rokoch. Dodnes sa stale vedu diskusie a su aj spory o tom kto bol vlastne otcom snimania zvuku gitary

Za prvy nastroj s el. snimanim zvuku mozno asi povazovat niektory z prvych modelov (roky 1932 - 1934) elektroakustickych gitar z produkcie americkej firmy Ro-Pat-In. Tu zalozil svajciar Adolph Rickenbacker spolu s gitaristom a vynalezcom menom George Beauchamp, ktory spolupracoval na vyvoji rezonatorovych gitar vo firme National. Spolu s nimi sa na zalozeni spomenutej firmy podielal aj Paul Garth, ktory bol tiez konstrukter vo firme National.

Predchodcovia elektrickych gitar pouzivali kobylky v podstate identicke s kobylkami vtedajsich akustickych modelov gitar. V principe to bol system mostik - zaves. Mostik bol samozrejme dreveny a vo vacsine pripadov bol dvojdielny, pricom horny diel bol pomocou dvoch skrutiek vertikalne nastavitelny, resp. prestavitelny. Zaves bol kovovy a vacsinou bol kombinovany - vyrobeny z kovovych odliatkov a z plechu.

Tvary jednotlivych dielov a predovsetkym zavesov boli onedlho vacsinou vyrobcov vyuzivane ako typicky individualny poznavaci znak. Ale tiez ako ozdobny prvok kazdeho nastroja. To sa prejavovalo velkym mnozstvom roznych typov a variacii tychto komponentov.

Onedlho sa objavili prve modely elektroakustickych gitar znacky GIBSON, ktore su dodnes povazovane za klasiku. Boli tiez takmer bez vynimky osadzovane v tej dobe osvedcenym kobylkovym systemom mostik - zaves ("bridge - tailpiece").

V priebehu 40-tych rokov dochadzalo k dielcim vylepeniam tohto systemu. Napr. pouzitim kovoveho horneho dielu mostika s posuvnymi kamenmi. To umoznilo dokonalejsie naladenie oktav (po pvykrat asi u GIBSON-a), nazyvaneho TUNE-O-MATIC.

Niektore modely boli osadene zjednodusenou kobylkou, kde obidva prvky - mostik aj zaves boli zlucene do jedneho konstrukcneho dielu.

Postupne sa casom tento system stale vyvijal a zdokonaloval. Jeho princip vsak ako jeden z dvoch zakladnych typov kobylkovych systemov pretrval az do dnesnych dni ako ho poznate aj mnohi z vas.

muziker
16.03.2009, 22:02
Dokoncenie rozpravania o BIGSBY tremolach:

Tento system pracuje tiez na principe ohybania pruzneho dielu zavesu proti vinutym pruzinam a v roznych modifikaciach a prevedeniach sa dozil az do dnesnych cias.

Kedysi v pociatkoch vyvoja sa najdalej pravdepodobne dostal konstrukter PAUL A. BIGSBY, ked v druhej polovici 40-tych rokov skonstruoval podla navrhov spevaka a gitaristu Merla Travisa (ktory bol znamy v country oblasti tej doby), uplne originalny typ kobylky.

Tuto kobylku v roznych obmenach a variaciach najdeme od spominanych 40-tych rokov az dodnes na gitarach ako napr. Gibson, Gretsch, Mosrite, Epiphone, Vox, ale tiez napr. aj na prvych modeloch ceskoslovenskych nizkolubovych gitarach znacky JOLANA.

Ide prakticky o prve seriovo vyrabane a pouzivane tremolo, v ktorom pan BIGSBY do masivneho odliatku zavesu ulozil pohyblivy valcovy diel (v tomto pripade je to strunnik).

Ten pomocou skrutkou pripevnenej paky valcekom otacal a zaroven aj tlacil proti pruzine, ktora zase vracala zaves naspat do zakladnej (vychodzej) polohy.

Vo vylepsenej verzii bol tento zaves doplneny valcovitou vypinacou kladkou (a zas sme pri fyzike). Ta mala za ulohu stabilizovat tah strun cez kobylku pri "vibrovani pakou tremola".

Zaves bol u starsich modelov doplnovany drevenym, neskor vsak kovovym mostikom s nastavitelnymi kamenmi.

Uz pocas 50-tych a 60-tych rokov vznikol cely rad kopii (napodobeniny) povodneho BIGSBY systemu tremola. Zaujimave boli napr. variacie fi. VOX z obdobia rokov 1965-68.
Pozornost gitaristov si urcite zasluzi tiez tremolo (niekto mu hovori aj vibrato, kedze vlastne gitarista pakou vlastne vibruje) VIBRAMUTE.
To je riesene ako monoliticky odliatok. Prvykrat uzrelo svetlo sveta uz koncom 50-tych rokov a fi. MOSRITE ho prakticky do dnesnych dni montuje na svoje modely masivnych elektrickych gitar.

muziker
18.03.2009, 21:56
Pokracovanie o BIGSBY tremolach teraz pohladu Leo Fendera

Leo Fender spolu s Freddi Tavares-om pracoval este v r. 1953 na svojej vlastnej a vylepšenej verzii tremola (vibrata) systemu BIGSBY. Ta pre zamedzenie trenia mala mostik vybaveny valcekmi.

Bill Carson, ktory bol country-swingovy gitarista s Leo Fenderom spolupracoval prakticky uz od konca 40-tych rokov a toto tremolo (vibrato) vyskusal, vsak s nim nebol spokojny najma po zvukovej stranke. Ani po mechanickej stranke ho vsak neoslovilo. Preto sa bolo potrebne vo vyvoji vratit pekne na pociatok.

Skutocny zlom vsak nastal koncom aprila r. 1954, ked Clarence Leo Fender podal svoj patent na "Tremolo device for stringed instruments". Neskor dostal novy nazov "Fender Synchronized Tremolo" (zda sa, ze vystiznejsi by bol nazov "vibrato", nez nazov "tremolo", ktory vystihuje skor zmenu hlasitosti, ako vysky tonu).

Ide tak o prvy a konstrukcne uplne originalny system kobylky. Ten sa od tej doby s roznymi upravami a zmenami ci vylepseniami vyraba v zavodoch fi. Fender a v licenciach aj celou plejadou viac - menej renomovanych firiem. Je vsak dobre uvedomit si, ze z povodneho tremola vychadzaju aj takmer vsetky sucasne modely a typy gitarovych tremol.

Fender s Tavaresom tak vymysleli a skonstruovali system tremola, kde pouzili hned viac novych konstrukcnych prvkov. Ako prvy zlucili mostik zo zavesom do spolocneho velmi racionalne rieseneho mechanizmu. Pri vibrovani pakou sa tento vychyluje ako celok.

Vo svojom dosledku to predovsetkym zamedzuje neziaducemu treniu strun o kamene mostika. Cely system je uchyteny ku telu nastroja 6-timi vrutmi do dreva. Tremolo tak "visí" na hrotoch, cez ktore sa vykyvuje do stran. V neutralnej polohe - proti tahu strun udrzuju tremolo pruziny (v dodavke byva vo vacsine pripadov kompletna sada 5-tich kusov pruzin, ale nemusi sa vzdy pouzit plny pocet). Uchytene su v spodnej casti nastroja a s telom tremola su spojene cez velky odliatok, ktory presahuje volne cez cele telo gitary.

Blokom prechadzaju struny, co nastroju v konecnom dosledku zvysuje sustain nastroja.

osiris666
19.03.2009, 08:46
ake sa pouzivaju upravy ci uz elektroniky alebo inych casti typicke pre sg-cka? ak take vobec su ovsem..

muziker
19.03.2009, 13:52
ake sa pouzivaju upravy ci uz elektroniky alebo inych casti typicke pre sg-cka? ak take vobec su ovsem..

Pri el. gitarach typu SG mozes bez obav pouzit vsetky upravy ktore som uviedol pre el. gitary typu LP - par prispevkov dozadu. Je to preto, lebo SG a LP maju prakticky identicku elektroniku co sa tyka zapojenia aj pouzitych suciastok vratane snimacov.

muziker
20.03.2009, 17:22
2. pokracovanie o BIGSBY tremolach teraz z pohľadu Leo Fendera.

Dalsim novym prvkom tremola sz dielne LEO FENDER-a su kamene na kobylke. V prvych verziach to boli odliatky v tvare maleho profilu, osadene individualne pre kazdu strunu zvlast a naviac horizontalne ale aj vertikalne nastavitelne.

Faktom, ktory potvrdzuje ich opravnenost aj dnes (cenene su uz dlhu dobu), je to, ze sa vyrabaju az dodnes ich nespocetne kopie. Niekedy len velmi tazko rozoznatelne od kamenov povodnych, teda originalnych.

Tiez samotna paka tremola, ktora je ku spodnej casti zakladnej dosky tremola upevnena pomocou preveho zavitu (ako skrutka). Tak tato paka bola uplne nova a originalna, pricom zaujimave je ze za celu dobu svojej existencie sa nezmenila co do tvaru.

V maji 1954 sa na trhu objavila prva masivna elektricka gitara s tymto tremolom - tym bol legendarny FENDER STRATOCASTER. Pocas rokov existencie prekonala sice tato kobylka mnozstvo uprav a vylepseni. Predovsetkym v oblasti materialov a technologii, vsetko podstatne vsak ostalo bezo zmien az do dnesnej doby.
Este koncom 50-tych rokov skonstruoval FENDER zaujimave klasicke 2-dielne vibrato, vychazajuce z principu systemu VIBROLA. Montovalo sa na modely JAZZMASTER (od r. 1958) a JAGUAR (od r. 1962).

Problem rozladovania strun pri pouzivani do tej doby pouzivanych typov tremol, aj ked sa jej darilo vdaka konstrukcnym a technologickym vylepsenim postupne odstranit, viedol pociatkom 70-tych rokov ku vzniku dokonalejsich systemov, ktore lepsie vyhovovali nastupujucemu "brutalnejsiemu" stylu hry.

osiris666
20.03.2009, 20:56
Pri el. gitarach typu SG mozes bez obav pouzit vsetky upravy ktore som uviedol pre el. gitary typu LP - par prispevkov dozadu. Je to preto, lebo SG a LP maju prakticky identicku elektroniku co sa tyka zapojenia aj pouzitych suciastok vratane snimacov.

hm, ja tam vidim len jednu tykajucu sa upravy stahovania hlasitosti v strednej polohe prepinaca

muziker
21.03.2009, 06:41
hm, ja tam vidim len jednu tykajucu sa upravy stahovania hlasitosti v strednej polohe prepinaca

Bez problémov mozes pouzit naviac este zapojenie jedneho potenciometra vo funkcii akejsi "panoramy", co v praxi znamena ze na krajne vyvody (obidva) privedies signal z oboch snimacov a plynule budes riadit pomer signalov zo snimacov (miesto prepinaca pri ktorom natvrdo pripojis krkovy, kobylkovy, resp obidva snimace).

Druhou moznostou "vylepsenia" elektriky moze byt pouzitie rozpinaca cievok obidvoch HB snimacov, cim ziskas naviac nejake zvuky. Mozes sa tak podla pouzitych snimacov priblizit zvuku snimacov typu P-90 co su single a zneju inac ako HB.

Dalsou moznostou je rozsirenie moznosti kombinacie podla zapojenia elektriky ktoru pouzival Jimi Page na svojom GIBSON LP Std. Zapojenie urcite najdes na nete.

Co sa tyka korekcii - TONE, tam mozes zmenou velkosti kondenzatorov tiez dosiahnut zmenu rozsahu zvuku svojho nastroja. Pripadne pouzit vhodne kombinacie R, C, L clenov na zhotovenie inych obvodov. Dalsou moznostou moze byt pouzitie aktivnej elektriky. Je len na tebe akym smerom sa budes uberat.

Aktivnu elektriku mozes potom podla vlastneho uvazenia doplnit aj inymi korekciami, kde bude napriklad samostatne pouzitie BASS, TREBLE a ak chces, mozes to doplnit o MIDDLE, pripadne o o rozne filtre typu PRESENCE, BRILANCE a podobne. Tak isto je mozne zabudovat do elektriky filter na frelvencie ktore chceme vylucit zo spektra, cim ovplyvnime celkovy zvukovy prejav nastroja.

Ako vidis moznosti je dost. Otazne je len to, ci to nakoniec neskonci tak ze miesto hrania sa budes venovat vylucne hladaniu novych zvukov, co by mozno "hladaci zvukov" v tvojom okoli aj ocenili.

Rozne zvuky si musis najprv napocuvat a nasledne skusat ich realizovat. Chce to ale aspon elementarne znalosti z elektroniky, poznat zapojenia roznych typov el. gitar, par suciastok navyse a trocha trpezlivosti spolu s tvorivou invenciou. Drzim palce v tvojom snazeni.

pesky
21.03.2009, 15:40
len tak pre uplnost, moze mi niekto potvrdit funkcnost tohto planu? pretoze niektori ludia na tom fore tvrdia ze to nie je uplne spravny plan, a ja sa do elektroniky nevyznam vobec http://www.neighborhost.com/images/Jimmy_Page/JP_wiring.png

muziker
22.03.2009, 16:38
len tak pre uplnost, moze mi niekto potvrdit funkcnost tohto planu? pretoze niektori ludia na tom fore tvrdia ze to nie je uplne spravny plan, a ja sa do elektroniky nevyznam vobec http://www.neighborhost.com/images/Jimmy_Page/JP_wiring.png

No v prvom rade je to kreslene tak trochu pre blbov - t.j. nie standardnymi sposobmi kreslenia schem.

V podstate ide o klasicke zapojenie GIBSON Les Paul s 2 ks HB snimacov (v tomto pripade vsak ide o rozpinatelne cievky HB na SC a ich vzajomne spajanie ktore je typicke pre gitaristu Jimi Page zo zlatej ery prelomu 60-tych a 70-tych rokov). Rozpinanie cievok HB sa robi povytiahnutim gombika VOLUME a TONE. Tym sa prakticky rozsiri paleta zvukov nastroja.

Snimace su doplnene klasicky o packovy prepinac (krkovy snimac, obidva snimace, kobylkovy snimac), 2 x potenciometer VOLUME + 2 x potenciometer TONE a vystupny JACK. Ak pogooglis na nete, najdes aj klasicku schemu (sposob cinnosti bol popisany aj v casopise MUZIKUS v minulosti).

Potenciometre s prepinacmi su bezne v predaji (ale su dobre drahe) a HB snimace s 5 vyvodmi tiez (napr. aj Di Marzio ich ma v ponuke. Napr. Super Distortion a pod).

Otazne vsak je ci toto komplikovane (naviac aj drahe) riesenie zvuku vobec vyuzijes.

muziker
22.03.2009, 21:19
Poznamky ku kobylkam, tremolam a el. gitaram vobec.

Pri otazke roznym gitaristom ake typy kobyliek pouzivaju na svojich gitarach a preco, sa casto dozvedame napr. toto:

Nikdy som velmi nepremyslal preco pouzivam veci, na ktorych hram. Je v tom asi zvyk, alebo snad podla zvuku. Pamatam si, ze jedna z prvych mojich gitar, ktora sa mi zvukovo velmi pacila, bol FENDER STRATOCASTER. Dodnes ho mam najradsej. Neuvedomoval som si cim to je, az neskor mi kamarati vysvetlili, ako zvuk ovplyvnuje pevna kobylka a sklon strun atd.

Niekomu vyhovuje tvrdy zvuk, potom si ale gitaristove ruky musia nieco vytrpiet - a STRATOCASTER to umoznuje poriadne.

GIBSON Les Paul ma zvuk akysi maksi, co je okrem ineho dane tiez mensim sklonom strun na kobylke.

Pozrime na fendracky klon GODIN Artisan T. C. Je to nastroj postaveny ako Strat a ma aj podobnu kobylku. Preto po tomto nastroji siahne nejeden gitarista.

Problem rozladovania pri pouzivani tremola. Niektori gitaristi sa mu uspesne brania a tak tieto problemy nemaju Ked uz potrebuju efekt tremola, jednoducho zalomcuju krkom nastroja, a je to.

Na rozladovanie gitar s tremolom existuje mnoho roznych lepsich ci horsich receptov pre riesenie tychto problemov (grafitový sprej, atd.). Popisali sa tymito receptami cele strany.

muziker
24.03.2009, 22:20
Este dalsie poznamky:

Montaz tremola typu FLOYD ROSE je praca pre odbornika. Laik by sa preto do nej nemal vobec pustat. Zakladny problem je totiz v perfeknom zladeni tahu strun proti tlaku pružin tak, aby bolo tremolo v idealnej polohe a mohlo "pracovat" na obidve strany.

Všetko zacina uz pri hornych zamkoch. Tie musia byt kvalitne a poriadne upevnene. Okrem pripadov ak su skrutky skrz. Preto sa zvyknu este aj lepit. Velmi dolezite su hroty ostria a nastavovacie oporne skrutky. Opat si to vyzaduje velmi kvalitny material (ocel), skrutky musia byt v puzdrach. Tie skrutky, ktore su priamo v dreve, su zvukovo, ale aj mechanicky uplne nanic.

Dalsim dolezitym prvkom je system upevnenia samotnej paky. Ta nesmie "viklat", teda nesmie mat ziadnu volu.

Je len samozrejme, ze aj samotne kamene by mali byt co najkvalitnejsie. Najlepsie su ocelove odliatky. Bohuzial na prvy pohlad sa velmi neda poznat z akeho materialu su zhotovene. Niekedy vsak pomoze skuska magnetom, lebo lacne typy maju kamene z nemagnetickeho materialu a tak sa tento podvodik moze pomerne rychlo odhalit.

Velmi zalezi aj na kvalite pruzin. Ich kvalita sa opet pozna az pri pouzivani. Ich vymena je vsak rychla a jednoducha.

Pre tento typ tremola sa doporucuje nesetrit na strunach. Na trhu je dost kvalitnych a renomovanych znaciek.
Pri natahovani strun je dolezite neprehanat ich dotiahnutie. Lebo potom sa moze poskodit vlozka v kameni.
Platí tiez zasada, ze pri vymene strun postupujeme vzdy postupne po jednej strune a nikdy nie vsetky struny naraz.

muziker
04.04.2009, 23:17
Zapojenie el. gitar.

Prizrime sa podrobnejsie zapojeniu elektrickych gitar a povedzme si co sa v takej elektrickej gitare nachadza a ako je to vlastne s tymi zapojeniami u jednotlivych typov elektrickych gitar. Tiez na co nam ktora suciastka sluzi, pripadne ako ju spravne pouzit. Povedzme si aj ako jednotlivi gitaristi a basgitaristi vyuzivaju moznosti elelktrickeho zapojenia svojich nastrojov.

Na uvod nasho rozpravania hadam nezaskodi aj trocha historie. Gitara je nastroj, ktoreho historia siaha do 16. storocia a jej obluba od tej doby stale rastie. Prícinou zaujmu o nu je okrem ineho aj jej vsestranne vyuzitie v hudobnej produkcii, jej lahky transport, ale aj nizka cena a relativne jednoducha zvladnutelnost zakladov hry na tento oblubeny nastroj.

Gitaru je mozne stylovo rozdelit do dvoch zakladnych kategorií.

Najprv sa pozrime na gitaru pouzivanu v hudbe zvanej aj popularna. Vzhladom na moznost na nej hrat aj akordovy doprovod zacala sa gitara vyuzivat aj ako sucast rytmickej sekcie v tanecnych ale aj v jazz-ovych orchestrov.
Tiez sa jej moznosti uplatnuju v roznych folkovych, pripadne country zoskupeniach. Tiez je vseobecne zname, ze je sa tesi velkej oblube medzi bluesovymi hudobnikmi.

Zatial vsak stale budeme hovorit zasadne o lubovom nastroji (lubovej gitare). Jej konstrukcia je ale uz samozrejme ovplyvnena stylom hudby pre ktoru je tento nastroj urceny.

Vznikaju tak dalsie typy nastrojov ako napr. country gitary s uzkym krkom a kovovymi strunami.

Dalej su to lubove gitary s "f" otvormi, ktore su primarne urcene pre orchestre. Zvuk gitary je vsak v porovnani s ostatnymi nastrojmi co do hlasitosti v orchestri velmi tichy. Prave z tohto dovodu je potom solova hra vzhladom na dosiahnutu hlasitost tohto nastroja priam nemozna, lebo zvuk gitary sa v celkovom zvuku orchestra uplne straca.

Niekedy okolo roku 1920 vsak zacina niekolko zanietenych milovnikov gitar robit prve pokusy so zosilnenim zvuku akustickej gitary trocha inou cestou aku poskytuje mikrofon umiestneny na stojane pred nastrojom, teda akustickou gitarou.

Pokracovatelmi tychto myslienok a snah boli okrem inych aj legendy medzi gitaristami velmi zname a sice pani menom Leo Fender a Les Paul.

No a ako vidite pomaly sme sa prepracovali az ku tymto notoricky znamym menam pre vsetkych gitaristov na celom svete a dostali sme sa az ku korenom vzniku elektrickej gitary.

muziker
08.04.2009, 22:50
Elektricka gitara.


Vo svete vznikaju prve pokusy o snimanie zvuku zasadne inak nez akusticky.
Preto napr. LEO FENDER vklada pod struny gitary elektromagneticky snimac. Podobne aj vo firme GIBSON prichadza zo svojim riesenim LES PAUL a tak vznika gitara menom LOG.

V tej dobe vznika gitara s masivnym (plnym) telom na rozdiel od doterajsich lubovych (dutych) korpusov (tiel) gitar. Tym sa zamedzuje vzniku neprijemnej vlastnosti lubovych gitar a sice vzniku akustickej spatnej vazby, ktora bola taka typicka pre "lubovky" a hukajuce gitary tak mnohokrat zneprijemnoivali zivot mnohym gitaristom.

Zosilnovace zvuku sa zacinaju vybavovat korekciami (BASS, TREBLE, neskor aj MIDDLE a pod.), ktore umoznuju ovplyvnovat zafarbenie zvuku gitary. V tomto stadiu vyvoja je elektricke zapojenie gitary velmi jednoduche.

Jeden elektromagneticky snimac, na pociatku je to tzv. SINGLE COIL (jednocievkovy SC), ktory je zapojeny cez potenciometer hlasitosti (VOLUME) a potenciometer tonovej clony - korekcie (TONE) priamo na vystupny JACK gitary.

Pevne masivne gitary sa zacinaju vyrabat seriovo. Zvlast krk, zvlast korpus gitary. Jednotlive casti nastroja su spojene vrutmi (casto pouzivany aj nespravny vyraz sruby do dreva, ci skrutky do dreva). Teda nie lepením ako to bolo zauzivane u akustickych gitar.

Strojove spracovanie nastrojov vyrazne ovplyvovalo ich do tej doby vysoku cenu. Nasledne ppotom ssamozrejme aj ich predajnost. Stupajuca popularita gitary ako takej podnecuje jej dalsi vyvoj. Preto je neskor pridany aj druhy elektromagneticky snimac a tak gitara ziskava moznost menit zafarbenie zvuku pri hre na nu.

muziker
09.04.2009, 22:31
Pokracovanie -Elektricka gitara.

Uvodom rozpravania o elektrickej gitare si povieme niekolko nevyhnutných udajov z jej historie, lebo sa patri o tom aspon nieco poznat.

Akusticky inzinier a konstrukter fi. GIBSON - Lloyd Loar v obdobi medzi r. 1920 az 1924 experimentoval s magnetmi a vodicmi. Tak uzrel svetlo sveta prvy gitarovy snimac. No boli to iba pokusy a preto sa do r. 1930 v predaji ani neobjavila ziadna komerčne uspesna el. gitara.

Vo fi. RICKENBACKER v r. 1931 vyrobili havajsku gitaru s nazvom Frying pan. Bol na nej pouzity elektromagneticky snímač. Ten sa potom stal akymsi vzorom pre vsetkych jej nasledovnikov.

Snimace sa zacali objavovat na jazzovych gitarach (klenutych - lubovych). Tie vsak pri vacsom zosilneni mali znacne problemy so zpatnou vazbou – tieto elektrifikovane gitary sa jednoducho v takom pripade rozhukali.

Na druhej strane ale uz umoznili gitare presadit sa v orchestri alebo tanecnych skupinach. Platilo to tak pri zivych vystupeniach, jako aj v nahravacich studiach a v rozhlase.

Ako vidite, v tomto obdobi možno hovorit len o elektrifikovaných akustických gitarach, lebo elektricke gitary jako ich pozname dnes, teda SOLID BODY este neboli zname.

muziker
13.04.2009, 23:14
Pokracovanie -Elektricka gitara.

Z uvedenych dovodov jeden mlady – povedzme vecne nespokojny gitarista menom Lester Viliam Polfus (dnes ho pozname asi len pod pseudonymom – LES PAUL) aby znizil vplyv spatnej vazby.
Preto zacal vymyslat rozne sposoby vylepsenia lubovej gitary (nastrkal noviny do duteho tela gitary za ucelom zatlmenia vplyvu vznikajucej neziaducej spatnej vazby, ale vysledok nedosiahol jeho ocakavania).

Tento pokus vykonal uz okolo r. 1939.

Z domacej kolne pouzil dreveny hranol ktory tam nasiel. Tento pouzil na stred tela gitary a po obidvoch stranach k nemu prilepil hornu a dolnu cast tela (ako akesi kridla) akustickej gitary znacky EPIPHONE, ktoru predtym rozobral.

Na spomenuty hranol prilepil krk povodnej gitary EPIPHONE a tiez namontoval snimac, kobylku a strunnik. Po dohotoveni tohto cuda a po natiahnuti nan gitarovych strun a ich naslednom naladeni to cele napojil na zosilnovac. Tu s potesenim zistil, ze tato priserna gitara hrala omnoho lepsie ako povodna jazzova lubovka zn. EPIPHONE.

Bol nou taky nadseny, ze ju vzal ukazat do fi. GIBSON. Tam ale vobec neboli taki nadseni z jeho vytvoru ako on sam. Ako sa dalo ocakavat, vysmiali ho a poslali domov.

Svoju elektricku gitaru si tento svojsky konstrukter pomenoval menom "LOG" (v preklade poleno) a hral na nej nejaku dobu (dnes vsak uz ale visi v Dvorane slavy country hudby v Nashville v USA).

muziker
14.04.2009, 22:38
Pokracovanie -Elektricka gitara.

Na margo LES PAUL-a je potrebne este prezradit jednu skutocnost. A sice ze si dal okrem svojej gitary s nazvom LOG v USA patentovat aj viacstopy magnetofon, ktory najdeme este aj dnes v kazdom poriadnom analogovom nahrávacím studiu (nieco o nom uvadzam aj v teme "z praxe zvukovej techniky").

Ale podme sa blizsie prizriet dalsiemu nadsencovi. Bol nim country spevak a gitarista Merle Travis zijuci ako inac v USA. Ten v r. 1947 - 48 so svojim priatelom Paul A. Bigsby-m, ktory bol v tej dobe vyrobcom pedalovych steel gitar a vynalezcom - konstrukterom legendarneho tremola el. gitar, vyrabaju jednu z prvych plne elektrickych gitar.

Na tu dobu to bola velmi progresivna konstrukcia a predpoklada sa, ze sa stala pravdepodobne vzorom aj pre vynalezcu a konstruktera v jednej osobe SOLID BODY gitary, pana LEO FENDER-a.

Ten v spolupraci s GEORGE FULLERTON-om v r. 1950 navrhol a vyrobil prvu elektricku gitaru s nazvom FENDER BROADCASTER , ale pre spor o tento nazov ju nasledne premenoval na dnes vseobecne znamy TELECASTER.

Tato elektricka gitara mala velmi jednoduchu konstrukciu, lebo LEO FENDER mal myslienku, aby to bola gitara – skladacka. Prave toto riesenie umoznilo jej velkoseriovu vyrobu a dobyl s nou prakticky cely svet.
Oproti inym vyrobkom sa nic nemuselo lepit. Naopak, jednoducho sa pouzili skrutky a vruty. Uspech mala tato gitara vdaka jej zvonivemu ale pritom hutnemu zvuku a dlhemu sustainu. LEO FENDER dosiahol tento dlhy sustain prave figlom – strunami cez telo. Toto riesenie si „pozicali“ od gitar znacky BIGSBY.

muziker
15.04.2009, 22:34
Pokracovanie -Elektricka gitara.

O spominanom FENDER BROADCASTER , ktory sa pre spor o tento nazov nasledne premenoval na TELECASTER este par slov:

Tato el. gitara sa objavila na trhu v r. 1950. Na prvy pohlad sa od dovtedajsich modelov gitar lisila okrem ineho aj originalnou a zaroven jednoduchou kobylkou.

Tvoril ju vylisok z hrubeho pochromovaneho mosadzneho plechu s otvorom pre kobylkovy snimac. Tento bol az do 70-tych rokov osadzovany vylucne 3-mi posuvnymi kamenmi (vzdy po 2 strunach na jeden kamen).

Kamen mal 2 cervikove skrutky (skrutky bez hlavicky) pre vyskove nastavenie jednotlivych kamenov kobylky.

Tento system, z dnesneho pohladu taky nedokonaly, vtedy prvykrat v historii umoznoval idealne prisposobenie vysky strun akemukolvek profilu (zakriveniu)hmatnika, pripadne snimacom.

Uz v dalsom roku sa na americkom trhu objavila prva seriovo vyrabana elektricka basgitara FENDER PRECISION BASS, ktora bola vybavena koncepcne podobnou, ale znova konstrukcne velmi jednoduchou kobylkou s 2-mi posuvnymi kamenmi.

Vylepsena verzia s delenym snimacom z r. 1957 bola uz dodavana s novym typom kobylky s 4-mi kamenmi. Tato kobylka sa v takmer nezmenenej forme vyraba a pouziva az do dnesnych dni.

Oblubena je hlavne pre svou jednoduchost a tym aj spolahlivost a dlhu zivotnost. Ohnuty silny chromovany mosadzny plech s 4-mi otvormi pre prevlieknutie strun a 4-mi (pripadne 2-mi) valcekovymi kamenmi s "cervikmi" pre nastavenie ich vysky a tym aj dohmatu jednotlivych strun.

Ohnuty silny chromovany mosadzny plech je pevne priskrutkovany vrutmi o telo gitary. Skutocne to uz nemoze byt jednoduchsie a zaroven to funguje presne tak ako to ma fungovat a naviac bez akychkolvek problemov!

muziker
27.04.2009, 21:38
Doporucena zakladna literatura pre milovnikov gitar:

Ak vas potesi citanie o gitarach vseobecne a zvlast o elektrickych gitarach (ale aj o basgitarach), odporucam prelistovat si krasnu knizku, ktora oslavila uz 14-te narodky od svojho ceskeho vydania. Je to:


Tony Bacon - Všechno o kytarách (Svojtka a Vašut 1995)

Fuzz
29.04.2009, 17:33
Neviem kam pichnut otazku tak ju davam sem ... nepoznate nejaky obchod s gitarovym materialom ako drevo tela ( vyrezane do tvaru alebo len vo formate 1 m x 1 m , krky ( hotove ) , hardware ?
Chcem si vyrobit gitaru a zatial som tuto na Slovenku nasiel len u pana Sivcaka ... moze byt aj okolie ako CR , Polsko , Madarsko .

Dakujem .

P.S. : nieco na zasmiatie
http://www.youtube.com/watch?v=FjeMDvCdrtc&feature=channel_page
Enjoy ;)

muziker
29.04.2009, 18:50
Neviem kam pichnut otazku tak ju davam sem ... nepoznate nejaky obchod s gitarovym materialom ako drevo tela ( vyrezane do tvaru alebo len vo formate 1 m x 1 m , krky ( hotove ) , hardware ?
Chcem si vyrobit gitaru a zatial som tuto na Slovenku nasiel len u pana Sivcaka ... moze byt aj okolie ako CR,Polsko,Madarsko.Dakujem.

Pozri na stranky ceskych hudebnich nastroju, kde je aj cast venujuca sa materialu a nastrojom:

http://www.chn.cz/skupiny.php?sid=13a1ffa4769dba6d62c1aaa16ff115bd&skup=222

muziker
30.04.2009, 16:34
Neviem kam pichnut otazku tak ju davam sem ... nepoznate nejaky obchod s gitarovym materialom ako drevo tela ( vyrezane do tvaru alebo len vo formate 1 m x 1 m , krky ( hotove ) , hardware ?
Chcem si vyrobit gitaru a zatial som tuto na Slovenku nasiel len u pana Sivcaka ... moze byt aj okolie ako CR, Polsko, Madarsko. Dakujem.

Sice uz davnejsie, ale videl som na predajni MADA nejake diely na repasovanie el. gitary (telo, hmatnik, pickguard, snimace,....). Asi by bolo potrebne sa opytat na aktualnu ponuku.

NUKI
30.04.2009, 16:50
Neviem kam pichnut otazku tak ju davam sem ... nepoznate nejaky obchod s gitarovym materialom ako drevo tela ( vyrezane do tvaru alebo len vo formate 1 m x 1 m , krky ( hotove ) , hardware ?
Chcem si vyrobit gitaru a zatial som tuto na Slovenku nasiel len u pana Sivcaka ... moze byt aj okolie ako CR , Polsko , Madarsko .

Dakujem .

P.S. : nieco na zasmiatie
http://www.youtube.com/watch?v=FjeMDvCdrtc&feature=channel_page
Enjoy ;)

pozeral si sem: bachmusik (http://www.bachmusik.com/c104/drevo-na-vyrobu-hud-nastroju/)
Je to v Hodoníne.....

-MaReK-
01.05.2009, 22:31
Aký je rozdiel medzi použitými potenciometrami v stratocastery? Myslím 250k a 500k napríklad pri hlasitosti.

PetoXYZ
02.05.2009, 17:37
Aký je rozdiel medzi použitými potenciometrami v stratocastery? Myslím 250k a 500k napríklad pri hlasitosti.

povedal by som ze rozdiel bude bud v dosiahnuti nulovej hlasitosti teda ze ju dosiahnes skor ako pri uplnom vytoceni alebo pri dosiahnuti max. hlasitosti teda ze ju dosiahnes skor ako pri max vytoceni, ale vzhladom na zapojenie volume potenciometra si to neviem dako odvodit, takze bud nieco s tohto alebo nieco uplne ine, hadam este dakto mudrejsi doplni...

muziker
03.05.2009, 15:43
Aký je rozdiel medzi použitými potenciometrami v stratocastery? Myslím 250k a 500k napríklad pri hlasitosti.

Pokial dobre viem, tak na gitarach typu FENDER Stratocaster sa pouzivaju vylucne potenciometre 250 kiloohm na vsetkych poziciach. Je to kvoli pouzitym snimacom -SC ktore maju ine vlastnosti ako - HB (impedancia, rezonancny kmitocet a pod). Na dosiahnutie nulovej hlasitosti uplne postacuju a nevidim dovod na zmenu ich hodnoty. V opacnom pripade sa narusi rovnovaha v dosiahnutych vlastnostiach el. gitary. Pokusom sa vsak medze nekladu a ak ste presvedceni ze zmena je zivot, tak vam nikto nemoze zabranit namontovat si cokolvek na vasu gitaru.

Potenciometre 500 kiloohm sa pouzivaju na gitarach typu GIBSON LP, SG a pod.

muziker
03.05.2009, 18:25
Dobrym riesenim u elektrickych gitar byva co do zafarbenia zvuku:

Dajte dohromady dva humbuckery (HB) a medzi nich do stredu singl coil (SC). Hlasitost (na potenciometri horny a stredny vyvod) treba premostit kondenzatorom (vyskusat rozne svitkove kondenzatory hodnot od 100 - 250 pF - zavisi to na pozadovanom zvuku a pouzitej gitare), aby sa pri zoslabovani zvuku potenciometrom hlasitosti (VOLUME) nestracali zo zvuku vysky.

muziker
03.05.2009, 19:24
Pri "bludeni" Internetom som narazil na clanok o potenciometroch v el. gitarach. Je to v sulade s tym co som tu uz prv tvrdil. Tu je znenie celeho clanku:

Jak vybrat potenciometr:

Při výběru potenciometrů je potřeba správně vybrat jak hodnotu, tak průběh odporové dráhy potenciometru.

Jak zvolit průběh:

Na hlasitost (Volume) se používají potenciometry s logaritmickým průběhem, označené za hodnotou písmenem B - např. 500kB, ale v USA a Japonsku (Gotoh) jsou označeny písmenem A.
Na tónovou clonu (Tone) se používají potenciometry lineární, označeny za průběhem písmenem A - např. 500kA, v USA a Japonsku opět naopak - písmenem B.

Jak zvolit hodnotu:

Hodnota potenciometru hlasitosti může ovlivnit zvuk snímače a tak i celého nástroje. Ve většině případů se používají dvě hodnoty - 250kOhm a 500kOhm. Hodnota 250kOhmů mírně potlačuje nejvyšší kmitočty, zvuk tak může působit teplejším charakterem, nicméně regulace je pozvolnější a plynulejší, než u hodnoty 500kOhmů, kde ale k potlačení vyšších frekvencí tolik nedochází a zvuk je tak brilantnější. Záleží také na snímači samotném - často se používají hodnoty 250kOhmů u single coilů (např. fy Fender), u humbuckerů se více používají hodnoty 500kOhmů. Neplatí to však obecně, např. pokud požadujete u kytary se single coil snímači spíše více brilantní zvuk, použijte 500kOhm potenciometry, naopak např. u fy. Gibson najdete často u humbuckerů potenciometry hlasitosti s hodnotou 300kOhmů.

muziker
03.05.2009, 19:31
Na doplnenie udajov o potenciometroch uvadzam konkretne udaje pre zaujemcov o ich vymenu na el. gitare ktore som tiez nasiel na nete:

Potenciometr - drážkovaná osa, výrobce Korea Cena 45,- Kč

P500B - hlasitost, 500kOhm
P500A - tónová clona, 500kOhm
P250B - hlasitost, 250kOhm
P250A - tónová clona, 250kOhmPotenciometr Gotoh - drážkovaná osa, výrobce Gotoh - Japan Cena 100,- Kč

GP500B - tónová clona, 500kOhm
GP500A - hlasitost, 500kOhm
GP250B - tónová clona, 250kOhm
GP250A - hlasitost, 250kOhm
Vyšší kvalita a trvanlivost.
Pozn. japonské a americké potenciometry mají opačné značení: B-tónová clona, A-hlasitostPush-Pull (rozepínací) potenciometr s DPDT přepínačem, výrobce Korea. Cena 180,- Kč
Umožnuje např. rozepnutí humbuckeru na single coil nebo na paralelní zapojení, přepnutí dvou single coilů z paralelního na sériové zapojení pro hutnější zvuk apod... k přepnutí dochází při povytažení/zamáčknutí dříku potenciometru.

P-P 500B - hlasitost, 500kOhm, DPDT
P-P 500A - tónová clona, 500kOhm, DPDTPush-Pull (rozepínací) potenciometr s DPDT přepínačem, výrobce Gotoh - Japan. Cena 230,- Kč
Odolnější a kvalitnější provedení. Umožnuje např. rozepnutí humbuckeru na single coil nebo na paralelní zapojení, přepnutí dvou single coilů z paralelního na sériové zapojení pro hutnější zvuk apod... k přepnutí dochází při povytažení/zamáčknutí dříku potenciometru.

GP-P 500A - hlasitost, 500kOhm, DPDT
GP-P 500B - tónová clona, 500kOhm, DPDTPush-Push (rozepínací) potenciometr s DPDT přepínačem, výrobce Gotoh - Japan. Cena 230,- Kč
Umožnuje např. rozepnutí humbuckeru na single coil nebo na paralelní zapojení, přepnutí dvou single coilů z paralelního na sériové zapojení pro hutnější zvuk apod..., k přepnutí postačí potenciometr pouze zamáčknout - pohotový a rychlý způsob.

PUSH 500A - hlasitost, 500kOhm, DPDT
PUSH 500B - tónová clona, 500kOhm, DPDT
Vyšší kvalita a trvanlivost.
Pozn. japonské a americké potenciometry mají opačné značení: B-tónová clona, A-hlasitost

-MaReK-
03.05.2009, 23:34
Ja som mal na Stratocastery 500kOhm a zvuk bol perfektný, nebudem teda špekulovať s 250, lebo 500 sa mi veeeeeeeeeeeeeeľmi páči. A teraz už viem prečo tak krásne hrajú vyšky a zvuk je jasný, konkrétny a teplý.

//Ešte otázka, však potenciometer má v úplne krajnej polohe nulový odpor, tak pri maximálnej hlasitosti musia oba potenciometre hrať rovnako. Potom už záleží iba na medzikrajnej dráhe, aký je na nej zvuk. Nemám pravdu?

muziker
04.05.2009, 07:08
Ja som mal na Stratocastery 500kOhm a zvuk bol perfektný, nebudem teda špekulovať s 250, lebo 500 sa mi veeeeeeeeeeeeeeľmi páči. A teraz už viem prečo tak krásne hrajú vyšky a zvuk je jasný, konkrétny a teplý.

//Ešte otázka, však potenciometer má v úplne krajnej polohe nulový odpor, tak pri maximálnej hlasitosti musia oba potenciometre hrať rovnako. Potom už záleží iba na medzikrajnej dráhe, aký je na nej zvuk. Nemám pravdu?

V principe mas pravdu, ale realne nulovy odpor asi nebude nikdy, lebo vzdy sa uplatnia nejake prechodove odpory. To ale na funkciu regulatora hlkasitosti nema zasadny vplyv.
Je dobre tam skusit naletovat spominany kondik kvoli tym vyskam. Zvuk bude "ostrejsi" aj v strednych polohach regulatora hlasitosti vdaka vyssiemu zastupeniu vyssich frekvencii vo zvuku.

muziker
04.05.2009, 08:23
povedal by som ze rozdiel bude bud v dosiahnuti nulovej hlasitosti teda ze ju dosiahnes skor ako pri uplnom vytoceni alebo pri dosiahnuti max. hlasitosti teda ze ju dosiahnes skor ako pri max vytoceni, ale vzhladom na zapojenie volume potenciometra si to neviem dako odvodit, takze bud nieco s tohto alebo nieco uplne ine, hadam este dakto mudrejsi doplni...

Este k dosiahnutiu nulovej hlasitosti - ak natocis beyec potenciometra do krajnej polohy (ku krajnemu vyvodu ktory je uzemneny, resp. ukostreny) bude signalny vystup z el. gitary tiez ukostreny a tak sa ti do zosika nic nemoze dostat. Pravda plati to len vtedy ak je potenciometer v poriadku.

-MaReK-
04.05.2009, 12:47
Takže nahodil som japonský 500kOhm logaritmický potenciometer - starý som totiž pri letovaní prehrial a zničil - bol tam taký podpriemerný.

Medzi vstupnú živu (jeden kraj) a výstupnú živu (bežec) som upevnil 150pF keramický kondenzátor. Hrá to výborne aj pri zníženej hlasitosti 2/10 sú výšky zachované - samozrejme nie 100%, no veľmi dobre. Dalo by sa to poriadne vychytať, ale nemám doma iné malé kondenzátory a nechce sa mi furt povolovať struny a preletovávať. Toto bohate stačí. Zvuk úplne nádherný.

Tak prajem aj ostatným veľa šťastia pri "tunení" gitariek. Je pravda, že to nie je Vintage, ale kašľať na Vintage, v prvom rade treba splniť svoje potreby a zvuku a ovládaní.

//áno viem, že fóliové, ale tie neboli k dispozícii :)

muziker
04.05.2009, 13:04
Takže nahodil som japonský 500kOhm logaritmický potenciometer - starý som totiž pri letovaní prehrial a zničil - bol tam taký podpriemerný.

Medzi vstupnú živu (jeden kraj) a výstupnú živu (bežec) som upevnil 150pF keramický kondenzátor. Hrá to výborne aj pri zníženej hlasitosti 2/10 sú výšky zachované - samozrejme nie 100%, no veľmi dobre. Dalo by sa to poriadne vychytať, ale nemám doma iné malé kondenzátory a nechce sa mi furt povolovať struny a preletovávať. Toto bohate stačí. Zvuk úplne nádherný.

Tak prajem aj ostatným veľa šťastia pri "tunení" gitariek. Je pravda, že to nie je Vintage, ale kašľať na Vintage, v prvom rade treba splniť svoje potreby a zvuku a ovládaní.

Uz sme to tu na fore v minulosti "rozoberali" (-MaReK- chapem dovod a viem ze si to opravis pri najblizsej prilezitosti a tak dalsi text je urceny dalsim zaujemcom o upravu zvuku svojej gitary), ze keramicke kondenzatory nie je vhodne zaradit do signalnej cesty ak pozadujete dobry zvuk. Na tejto pozicii treba kazdopadne pouzivat kvalitne foliove kondenzatory. V gitare stacia aj na najnizsie napatie (su najlacnejsie a aj najmensie) - 100 V. Stare papierove kondenzatory TESLA MP zastrieknute (zltohnedy povrch) tiez neboli velmi vhodne na tieto ucely, ale po prizmureni oboch oci vyhoveli podobne ako keramicke.

-MaReK-
04.05.2009, 13:26
Ešte by ma zaujímalo, nie som si celkom istý. Je rozdiel vo zvuku pri použití hociakého kondenzátora pri maximálnej hlasitosti? Teda krajná poloha potenciometra.

//Rozmýšľam aj nad týmto zapojením: http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/stratocaster/0101000_02B/SD0101000_02BPg2.pdf
Prečo tam pridávajú aj odpor?

muziker
04.05.2009, 13:48
Ešte by ma zaujímalo, nie som si celkom istý. Je rozdiel vo zvuku pri použití hociakého kondenzátora pri maximálnej hlasitosti? Teda krajná poloha potenciometra.

Velkost kondenzatora (v pF) ti urcuje roysah frekvencii prepustanych tymto filtrom.

Cim bude kapacita nizsia, tym ti bude tento filter prepustat z gitary do zosilnovaca menej "stredov" a viac iba samotnych vysok, cim bude zvuk ostrejsi a subtilnejsi.

Naopak, cim bude kapacita vyssia, tym viac ti bude tento filter prepustat aj smerom ku "stredom" a zvuk bude mohutnejsi (plnsi).

Najlepsie je trocha sa pohrat s velkostou kapacity a vyskusat si vhodnu pre tvoje ucho a gitaru.

Riesit tento problem je mozne aj tak, ze v pripade ak je miesto na montaz prepinaca, tak pouzit napr. 82 pF, 150 pF, 220 pF, 390 az 470 pF a podla potreby prepinat jednotlive polohy.

muziker
04.05.2009, 14:16
Na doplnenie tejto problematiky:

Podobnym sposobom mozno vyriesit aj tonovu clonu (regulator TONE na gitare) - prepinac a kombinacie R a C. Podobne mal zvuky pevne nastavene a riesene aj B.B.KING na svojej "Black Beauty" gitare. Ak by bolo potrebne, mozeme to tu rozviest.

muziker
04.05.2009, 21:59
Pre tych ktori su vecne nespokojni so zvukom svojej el. gitary ponukam do pozornosti zaujimave webstranky:

http://www.1728.com/guitar.htm

kde na 7 stranach najdu rozne zapojenia el. gitar a rozne "finty" na laborovanie so snimacmi, prepinacmi, potenciometrami a pod. Dufam za napr. MaRek si pride na svoje.

PetoXYZ
04.05.2009, 22:35
Na doplnenie tejto problematiky:

Podobnym sposobom mozno vyriesit aj tonovu clonu (regulator TONE na gitare) - prepinac a kombinacie R a C. Podobne mal zvuky pevne nastavene a riesene aj B.B.KING na svojej "Black Beauty" gitare. Ak by bolo potrebne, mozeme to tu rozviest.

mohli by sa tu rozviest nejake moznosti zapojenia samotnej elektriky v gitare, napr. teraz chcem spravit mezdi polohu so snimacou kobylkoveho a krkoveho aby sa tvarili ako HB a ze aky to bude mat zvuk, a podobne srandy na poskusanie by som chcel vediet, s cim sa da polaborovat a aky to bude mat efekt...

-MaReK-
05.05.2009, 13:40
Pre tych ktori su vecne nespokojni so zvukom svojej el. gitary ponukam do pozornosti zaujimave webstranky:

http://www.1728.com/guitar.htm

kde na 7 stranach najdu rozne zapojenia el. gitar a rozne "finty" na laborovanie so snimacmi, prepinacmi, potenciometrami a pod. Dufam za napr. MaRek si pride na svoje.

Veľmi zaujímavé, ale pre mňa zrovna nie. Ja som akurát potreboval tie výšky, inak takéto extrémne snímačové zapojenia nemusím. Klasika je klasika - aj tak hrávam čisto iba na krkovom a aby nehučalo, tak občas nejakú medzipolohu :)

Ale zaujímavá stránka, určite sa sem hodí.

Gitarista99
05.05.2009, 16:17
Ja hrávam na Epiphone (Les Paul) Special II. Som snou spokojný :)
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/epiphone/les_paul_special_2/index.html Ak máte niekto túto guitar ozvite sa :)

-MaReK-
05.05.2009, 18:49
mohli by sa tu rozviest nejake moznosti zapojenia samotnej elektriky v gitare, napr. teraz chcem spravit mezdi polohu so snimacou kobylkoveho a krkoveho aby sa tvarili ako HB a ze aky to bude mat zvuk, a podobne srandy na poskusanie by som chcel vediet, s cim sa da polaborovat a aky to bude mat efekt...

Ja som to mal istý čas zapojené podobne. Totiž, kúpil som Fender snímače a boli to Vintage 54', tie nemajú stredný snímač reverzný a ako som ich mal normálne zapojené, tak medzipolohy boli akoby kobylkový a krkový. Hralo to normálne nie ako Humbucker a brumelo to, tak určite ak zapojíš nereverzné snímače, teda krajné, tak ti to bude brumieť. Môžeš to prípadne zakombinovať, že reverzný dáš na kraj, ale potom ti to bude brumieť v štandardnej medzipolohe alebo o ňu prídeš.

muziker
07.05.2009, 20:19
Ja som to mal istý čas zapojené podobne. Totiž, kúpil som Fender snímače a boli to Vintage 54', tie nemajú stredný snímač reverzný a ako som ich mal normálne zapojené, tak medzipolohy boli akoby kobylkový a krkový. Hralo to normálne nie ako Humbucker a brumelo to, tak určite ak zapojíš nereverzné snímače, teda krajné, tak ti to bude brumieť. Môžeš to prípadne zakombinovať, že reverzný dáš na kraj, ale potom ti to bude brumieť v štandardnej medzipolohe alebo o ňu prídeš.


Elektronika moze mat este jednu "falosnu" cievku, ku ktorej sa v protifazi pripojuju cievky zo snimacov. Takymto sposobom sa moze minimalizovat brum el. gitary.

muziker
07.05.2009, 22:15
Aspon len tak v kratkosti a heslovite niekolko postrehov:

Volume ovladac (potenciometer) mnoho gitaristov na gitare uz takmer nepouziva a hraju cez volume pedal a vacsinou pouzivaju prednastavene zvuky svojej gitary.

Niektori gitaristi velmi casto ale pouzivaju na dotvaranie svojho zvuku zabudovanu tonovu clonu (TONE) v elektronike gitary.

Opacnym prikladom je (zase) velke mnozstvo gitaristov ktori preferuju zhusta manipulaciu VOLUME ovladacom na gitare pocas hry a v principe odmietaju volume pedal. Zabudovanu tonovu clonu naopak vyuzivaju pre dotvaranie svojho zvuku vskutku v minimalnej miere a viac spoliehaju na efekty a zosilnovac (PREAMP).

Teda ako vidite plati aj tu to vecne omielane - kolko ludi tolko chuti. Alebo kolko gitaristov, tolko nazorov - na cokolvek. Od nastroja, strun, cez aparat a efekty az po sposob hry a vyuzivania technickych moznosti jednotlivych komponentov ich audio retazca.

Slayer24
08.05.2009, 10:30
ja nepoužívam ani jedno :D ani neviem načo lebo nebaví ma furt do dačoho rýpať... len proste tone furt naplno a volume tiež keď hrám a jedine čo by som chcel je prepínanie kanálov na preampe alebo možno postupom času nejaké krabičky typu delay, flanger a podobne :)

muziker
08.05.2009, 13:43
ja nepoužívam ani jedno :D ani neviem načo lebo nebaví ma furt do dačoho rýpať... len proste tone furt naplno a volume tiež keď hrám a jedine čo by som chcel je prepínanie kanálov na preampe alebo možno postupom času nejaké krabičky typu delay, flanger a podobne :)

Nerozmyslal si este o nejakom prepinacom boxe akym je napr.: A/B/Y SWITCH BOX-e, alebo WHIRLWIND A/B SELECTOR-e, BOSS LS-2 LINE SELECTOR / LOOP / POWER SUPPLY, DOD 270 A/B BOX-e, MORLEY A/B/Y SWITCH BOX-e, ci niecom podobnom na riesenie zvuku svojej gitary volbou niektorej z viacerych ciest pomocou takychto prepinacich krabiciek?

Potom ti staci zvolit podla vlastneho uvazenia niektoru cestu (kanal?) z ponuknutych moznosti ktore si si pripravil predom. Do niektorej z nich potom posles signal s gitary cez tebou zvolene efekty a s uplne hotovym zvukom vratane vhodneho zosilnovaca s boxom (resp. komba) bez akehokolvek nastavovania pre kazdu cestu zvlast pocas hry priamo do usi tvojich posluchacov, alebo priamo do rekordera pre zaznam tvojej gitarovej ekvilibristiky.

Je to sice narocnejsie riesenie na techniku a aj financie, ale co sa tyka hrania, je to nekompromisne najlepsie riesenie z pohladu dosiahnutelneho zvuku ako aj pohodlia pri samotnom hrani. Svoju mysel mozes potom celu upriamit na invenciu, pretoze tvoja noha v pripade potreby ma len dve (tri) moznosti ako zmenit zasadne od korena tvoj zvukovy prejav.

Slayer24
08.05.2009, 14:18
heh nie nie :D ja už mám toto vyriešné... na preampe budú dve sériové slučky, jedna na čistý a druhá na skreslený kanál a všetko len nastavím pre jednotlivý kanál a všetko budem prepínať len footswitchom na kanále :) ale to je zatiaľ hudba ďalekej budúcnosti :D

muziker
08.05.2009, 22:39
Dalsie poznamky okolo roznych rieseni zapojenia el. gitar:

Mnohi gitaristi preferuju na svojej "krasavici" kombinaciu dvoch Humbuckerov - (HB) snimace a uprostred medzi nimi naviac Single Coil (SC) snimac.

Na potenciometri hlasitosti (VOLUME) si premostuju horny "zivy" vyvod s bezcom cez vhodny kondenzátor, aby sa im pri zoslabovani hlasitosti nestracali vysky zo zvuku el. gitary.

Tiez sa vyrabaju snimace s odbockou, lebo ak odpojite z Humbucker (HB) snimaca jednu cievku, hlasitost nastroja bude nizsia nez hlasitost gitary s klasickym Single Coil (SC) snimacom.

Pri snimaci s odbockou ziskate vyvazeny zvuk oboch snimacov. Teda vyvazeny pomer rozpojeneho Humbucker snimaca a Singl Coil snimaca.

muziker
09.05.2009, 13:57
Aby sme ucinili zadost aj basakom, pridam nazor znameho ceskeho basaka Gumu Kulhanka jeho slovami:

Ake pouzivas basgitary a ako vyuzivas jej zapojenie?

Hned na pociatku musim povedat, ze pouzivam dve basgitary. Su to Fender Jazz Bass[ - prazec a Fender Jazz Bass - bezprazec. Obidva nastroje su 4 - strunove, lebo necitim potrebu viac strun.

Su to kvalitne nastroje, rokmi overena tak konstrukcia ako aj koncepcia. Zvukovo sa tieto basgitary v kapele presadia. Ci je to sposobene umiestnením predneho (krkoveho) snimaca (nie je priamo pri krku ako pri gitare)? Neviem, no zvuk je konkretny, citatelny a dostatocne "velky". Ostatne nastroje aj v malej "partii" sa o takuto basgitaru mozu "opriet".

Zapojenie elektriky velmi ani nevyuzivam. Stane sa tak iba v takom pripade, ak je zvuk velmi ostry. Potom zvyknem pouzit tonovu clonu (TONE), ale len v malej miere. Skor by sa dalo povedat, ze u kazdej basgitary pouzivam ine nastavenie.

Pri pouziti bezprazcovej (fretless) basgitary pouzivam takmer vzdy vyhradne kobylkovy snimac. Dostavam tak ten preferovany brucivy ton.

Na prazcovej basgitare zvyknem ku signalu zadneho kobylkoveho snimaca primiesavat signal predneho (kobylkoveho) snimaca na dofarbenie tonu.

muziker
12.05.2009, 21:27
Typ pre Strata.....

Na gitarach typu Fender Stratocaster pre gitaristov ktorym nesedi "ukricany" ton SC snimacov odporucam vyskusat na pozicii kobylkoveho snimaca casom prevereny HB snimac DiMarzio Super Distrotion, pricom krkovy a stredny snimac ostavaju povodne SC snimace. Zvuk ziska na hutnosti a stave. Tento snimac je velmi vhodny do pozicie akejkolvek el. gitary hlavne pre skresleny zvuk.

Aj ked o strunach sa diskutuje v inej teme, neda mi nepovedat, skuste si natiahnut na svoju el. gitaru 10-ky struny (plati to o vyznavacoch prilis tenkych strun) a vas "sound" bude hutnejsi, plnsi a pevnejsi.

muziker
13.05.2009, 22:08
Dalsie typy pre Strata......

1./ Stratocaster upraveny a osadený HB - PS - HB. PS je pseudosingel, co je vlastne singel (SC) s pridanou cievkou na potlacenie brumu.

2./ Dalsim typom pre majitelov Strata moze byt pouzitie aktivnej elektroniky.

3./ Samozrejme aj pouzivanie prepinaca snimacov ma rozne podoby. Jednou z nich moze byt napr. aj toto:

3. poloha (stredny snimac) pre hranie rozkladov a doprovodov (akordy)
4. poloha na jednohlase hranie
5. poloha - teda kobylkovy snimac pri vacsom skresleni


To vsak nemusi byt ziadnym pravidlom ako a na co kedy hrat. Na to ma samozrejme vplyv aj momentalna nalada, akustika miestnosti v ktorej sa hra a podobne.

U el. gitary s aktivnou elektronikou byva mavaju gitaristi zvycajne zapojenu hlasitost, MID-boost a tonovu clonu. Rozne pomery medzi hlasitostou, MID - boostom a tonovou clonou davaju velke moznosti na zmenu zafarbenia zvuku el. gitary.

muziker
16.05.2009, 12:55
Dalsie poznamky okolo roznych rieseni zapojenia el. gitar:

Mnohi gitaristi preferuju na svojej "krasavici" kombinaciu dvoch Humbuckerov - (HB) snimace a uprostred medzi nimi naviac Single Coil (SC) snimac.

El. gitaru poskytujucu plny a vyvazeny ton mozeme ziskat aj osadenim svojej "krasavice takymto sposobom:

Dva humbuckery (HB) typu DiMarzio Evolution - pri krku a pri kobylke. Medzi nimi je Di Marzzio The Chopper, co je vlastne humbucker (HB) vo velkosti snimaca typu Single Coil typu Hot Rail.

Je to velmi dobra kombinacia (vyskusana) a naviac spomenute snimace su bezne dostupne hadam vo vsetkych slovenskych predajniach za slusny peniaz. Velkym kladom snimacov znacky DiMarzio v tomto pripade je aj vynikajuca kvalita zvuku vasej gitary (nemontujte ich vsak na "preglejkove sety pre gitaristov" z hypermarketov - je ich na to skoda!!!).

Pre zrucnejsich mam k tomuto rieseniu este jeden typ:

Namontovat do nastroja aktivnu elektroniku s Midd Boost, teda obvodom, ktorý pomocou otocneho potenciometra (jeden gombik na gitare naviac) bude menit frekvencnu charakteristiku signalu vasej el. gitary - zosilnovat stredy, pretoze "stredovy" zvuk je v rockovej hudbe vzdy ziadany.

muziker
17.05.2009, 22:56
Aby sme si mali z coho vyberat, ponukam pohlad jedneho nemenovaneho gitaristu, ktory o svojej gitare zn. GIBSON hovori toto:

GIBSON HR mi velmi vyhovuje, lebo aj pri hlasnom hrani nechyta spatnu vazbu. Tato gitara ma osadene snimace typu GIBSON PICKUP 490 a el. zapojenie je rovnake ako u klasickych LES PAUL-ov.

Uplne zoslabenie zvuku na nulu pri stiahnutej hlasitosti jedneho snimaca, pricom je prepinac v strednej polohe kde su pripojene obidva snimace, ani neriesim, kedze prakticky strednu polohu ani nevyuzivam.

Da sa povedat, ze celkovo pouzivam asi na 70 - 80 % prednu polohu prepinaca, v ktorej je zapojeny len krkovy snimac.

Na kobylkovy snimac pri hrani prepinam vlastne iba vtedy, ak potrebujem dlhsie znejuci skresleny zvuk.
Tonovu clonu (TONE) vyuzivam u obidvoch snimacov (GIBSON PICKUP 490).

Jazzovy ton (makky gulaty) dosahujem prave stiahnutim tonovej clony (TONE), ktoru nasledne potom postupne "otvaram", ak mam v umysle dosiahnut prieraznejsie tony na svojej gitare.

muziker
19.05.2009, 23:56
Poznamka:

Zivotny nazor ku ktoremu by sa postupne mali dopracovat prakticky takmer vsetci hudobnici (kedze sme na fore venujucom sa gitaristom, tak hlavne gitaristi aj ked to plati vo vseobecnosti pre vsetkych).

"To, ako vam to bude zniet a co vsetko ku tomu budete potrebovat aby vam to tak znelo ako chcete su samozrejme všetko velmi dolezite veci v zivote muzikanta. Ale najpodstatnejsie (najdolezitejsie) vsak vzdy bude jednoducho to, CO budete hrat.
Vas hudobny nastroj, ako aj jeho pripadne elektricke zapojenie, vratane roznych efektov (krabiciek), zosilnovacov, reproboxov a podobne, to vsetko vzdy budu len prostriedky, ktore mozete vyuzivat ku tomu, aby ste dokazali vyjadrit svoju myslienku, nazor alebo vnutorny pocit".

muziker
23.05.2009, 12:29
Aktívna / pasívna elektronika el. gitary (basgitary).

Urcite by sme sa dockali zaujimavych odpovedi, ak by sme polozili otázku gitaristom ci basgitaristom takto: "Co preferujete vo svojom hudobnom nastroji - aktívnu elektroniku, resp. pasivnu elektroniku" ?

Potom by sme museli nutne akceptovat minimalne tri názory. Bolo by tak preto, lebo niektori muzikanti preferuju pasivnu elektroniku, ini vyzdvihuju klady aktivnej elektroniky a je tu este jedna skupina muzikantov, ktora nema vyhraneny nazor co je v tomto pripade "lepsie" a tak pouziju to, co je momentalne k dispozicii.

Zastavaju nazor ze el. gitara ako taka je predovsetkym vyjadrovaci prostriedok muzikanta a ak su spokojni so zvukom, je im absolutne jedno ako maju zapojenu elektroniku.

Pozrime sa troska blizsie na pasivne zapojenie elektroniky takej el. gitary. El. napatie naindukovane do vinutia snimaca rezonujucou strunou je prakticky rovno vyvedene na vystupny JACK el. gitary, ak pravda opomenieme korekciu hlasitosti (VOLUME) a korekciu zafarbenia zvuku (TONE). Takejto el. gitare hovorime pasivna preto, lebo neobsahuje ziadne aktivne prvky (tranzistory, operacne zosilnovace) a preto je vystupny signal slaby oproti aktivnej elektronike, ale na druhej strane je viac "naturalny" a drevo ma viac moznosti ovplyvnit vusledny zvuk nastroja. Toto riesenie ma hodne zastancov z radov gitaristov, ale aj basgitaristov.

Na aktivne elektroniky sa blizsie prizrieme nabuduce.

muziker
24.05.2009, 19:16
Pokracovanie - Aktívna / pasívna elektronika el. gitary (basgitary).

V dalsom sa pokusim v kratkosti charakterizovat el. gitary s aktivnou elektronikou.

Aktivna elektronika nastroja na druhej strane umoznuje viac ovplyvnovat, teda upravovat vystupny signal zo snimacov el. gitary (basgitary) podla zelania konkretneho muzikanta.

Vyznavaci "naturalneho" zvuku tomuto rieseniu vycitaju viac "chemicnosti" alebo podielu "umeleho", alebo ciste len podielu elektromagnetickeho (ci ineho) snimaca vratane elektrickeho obvodu na celkovom vyraze zvuku nastroja bez podielu dreva. Preto ho viac oblubuju "experimentatori" zo zvukom, alebo vyznavaci stylov ktore vyzaduju extremne posilnenie okrajovych pasiem zvukoveho spektra el. gitary (basgitary).
Ak sme u basgitary, tak predstavit si zvuk el. basgitary pri slapovej technike akosi nejde bez aktivnej elektroniky, pretoze pasivna basgitara neposkytuje tu pozadovanu "stavu".

Tieto nastroje maju vacsie moznosti upravy zvuku, kedze aktivne prvky elektroniky nastroja umoznuju (na rozdiel od pasivnych nastrojov, ktore umoznuju len potlacat urcite oblasti frekvencneho spektra ovladacom TONE) aj zosilnovat jednotlive casti frekvencneho spektra signalu el. gitary (basgitary). Vysledkom toho su aj komplikovanejsie riesenia zafarbenia zvuku nastroja - rozdelenie na BASS, MIDDLE, TREBLE a pod. ktore pozname z aktívnych basgitar.

muziker
24.05.2009, 19:59
Dokoncenie rozpravania na temu - Aktívna / pasívna elektronika el. gitary (basgitary).

Dalsim prinosom aktivnej elektroniky vo vasej el. gitare ci basgitare moze byt napriklad aj "nakopnutie" zosilnovaca vyssou urovnou vystupneho signalu nastroja a tak lahsie dosiahnut to preferovane rockove skreslenie zvuku nastroja, ktore je tak preferovane v modernych styloch gitarovej muziky.

Tak to pouziva napr. aj znamy gitarista Eric Clapton, ktory vo svojom Fender Strat..... ma zabudovany tranzistorovy predzosilnovac napajany vstavanou bateriou 9 V, aby mohol ovladacom hlasitosti (VOLUME) na svojom nastroji jednoducho prejst zo zvuku "CLEAN" na zvuk "CRUNCH" az "LEAD" bez pridavnych efektov (necakajte vsak v tomto pripade ziadne masivne, ci brutalne metalove skreslenie), pretoze takymto sposobom jednoducho prebudi vstupne casti svojho zosilnovaca, ktory nasledne zacne zlahka obmedzovat (orezavat) signal v jeho spickach, pricom pri lampovej hlave (kombe) sa naviac zvuk zacne "nahustovat", cize komprimovat (nezanedbatelny je v tomto pripade aj vplyv skreslenia vystupnym transformatorom na vystupny signal). Taketo ovplyvnovanie zvuku pri tranzistorovych zosilnovacoch jednoducho nie je mozne dosiahnut z principialnych dovodov.
Tym sa dosiahne ziadany zvuk gitaristami bez pouzitia "krabiciek", ktore naopak menia zvuk zvuk na skresleny bez tej spominanej komprimacie.

Skreslenie zvuku el. gitary dosiahnute efektom (krabickou) je jednoducho ine ako skreslenie zvuku el. gitary dosiahnute prebudenim lampoveho zosilnovaca. To sme ale uz v inej teme.

muziker
26.05.2009, 21:25
Poznámka:

Ked uz hovorime o aktivnej elektronike v el. gitaraach ci basgitarach, mali by sme stratit nejake to slovko aj o napajani aktivnej elektroniky.

Hned na zaciatku vsak musim podotknut, ze dnes elektronika ako taka ma velmi malu az zanedbatelnu vlastnu spotrebu. Tim by sme vlastne mohli zivotnost baterie na jej napajanie odhadnut prakticky na dlzku trvania samovybijacieho procesu takejto baterie. To prakticky znaci zivotnost trvajucu niekolko rokov.

Realne ale vsak budeme musiet menit vstavanu bateriu asi tak raz za jeden az dva roky (zalezi to aj od jednotlivych znaciek baterii a od datumu ich vyroby). Ich expiracia byva vzdy viditelne vyznacena na kazdom kuse. Kazdopadne by bolo vhodnejsie pouzivat alkalicke baterie ako klasicke (tie lacnejsie) zinkovo uhlikove baterie - dostickove 9 V baterie.

Nie je vhodne pouzivat nabijacie NiCd akumulatory, pretoze tieto maju nizsie napatie a zvycajne pri uvedenej zivotnosti sa ani neoplaca investovat ich nakupnu cenu. Tiez nie je vhodne pouzivat akekolvek sietove adaptery - kde bude urcite prekazat dalsi kabel, pri ktorom moze dojst ku obmedzovaniu pohybu gitaristu a naviac riziko prerusenia napajania elektroniky nastroja a tym aj "vypadky" zvuku nastroja. Naviac mozu vzniknut (pre niektorych jedincov aj neriesitelne) problemy so vznikom sietoveho brumu v uzitocnom (vystupnom) signali nastroja.

muziker
30.05.2009, 13:01
Vzhladom na oblubenost snimacov pre el. gitary z dielni GIBSON tu uvediem ktore vodice (farby) ako vyuzit pri zapojeni.

Zapojenie Gibson snimacov P-94R and P-94T .

Green (zeleny) vodic zapojime na kostru (tienenie).
White (biely) and Black (cierny) vodic su signalne vodice na ktorych sa nam po brnknuti na strunu (y) objavi vystupny signal, kedze su to priamo vyvody vinutia cievky snimaca. Jeden z nich podla potreby spajame s kostrou (uzemnujeme). Pri pouziti jedneho takeho snimaca na el. gitare je absolutne jedno ktory to bude. Dolezite sa to stava len vtedy ak budu snimace aspon dva, aby sme ich spravne "sfazovali".
Teda biely a cierny vodic privadzame na prepinac snimacov alebo na potenciometer hlasitosti, alebo v pripade viacerych snimacov ich mozeme pripajat aj na prepinac zmeny fazy. Zeleny vodic samozrejme budeme pripajat na tienenie.

Vintage Style Two Conductor Models (‘57 Classic, ‘57 Classic Plus, Angus Young Signature, BurstBucker, co su dvojcievkove - HB snimace), ale aj (P-90, P-100, ktore su masivne jednocievkove - SC snimace) je zapajat jednoduche, kedze disponuju jednozilovym tienenym vystupnym kablikom, kde ako iste vsetci viete je stredny vodic tzv. "zivy", teda signalny a ten pripajame na potenciometer, alebo prepinac snimacov. Tienenie samozrejme pripajame na kostru, teda "zem".

Zapojenie Gibson snimacov - jedn. typy v zatvorke:
(490R/490T, 498T, 496R, 500T, Tony Iommi Signature)

Standardne HB pouzitie (Poznamka -If pickup is out of phase with existing pickup, reverse black and red leads):

- Cerveny vodic pripojime na potenciometer hlasitosti, alebo na prepinac snimacov)
- Zeleny a biely spojime vodivo
- Cierny a opletenie kablika spojime na kostru (zem).

Series - Parallel Switching- prepinac pre seriove alebo paralelne spojenie oboch cievok snimaca.

- Zeleny a biely vodic pripojime na dva stredne kontakty prepinaca. Pre polohu (Parallel “Single Coil” Sound) spojime krajne dva kontakty prepinaca vodivo, cim spojime obidva vinutia oboch cievok HB snimaca paralelne pomocou prepinaca (spinaca).
Pre polohu (Series “Humbucking” Sound) zapojime na opacnej strane krajne dva kontakty prepinaca na cierne vodice snimaca, pricom lavy kontakt prepinaca ukostrime a pravy kontakt prepinaca vedieme na potenciometer hlasitosti atd.. Tienenie samozrejme pripojime na kostru.

Nakoniec je tu tretia moznost - Coil Tap - Humbucking Switching, pri ktorej rozpiname cievky snimaca na jednocievkovy SC a dvojcievkovy HB snimac.
- Cierny vodic spojime s tienenim a ukostrime ich spolocne. Cerveny vodic budeme viest priamo na potenciometer hlasitosti (prip. prepinac snimacov a pod.) a nakoniec zbyvajuce dva vodice (zeleny a biely) pripojime na kontakty spinaca (prepinaca) ktorym budeme volit uz spomenute moznosti SC / HB.

Futox
30.05.2009, 13:07
parada som rad ze pises o zapojeni snimacov vazne uvazujem kupit Gibson 498T na ebayi :P snad do mesiaca budu prasule :)

Futox
31.05.2009, 11:11
Za takuto cenu je toto parada KUSTOM http://www.muziker.sk/Default.aspx?Kustom-ARROW16J&nid=20016&nparams=kod_id;8755
Ani toto neni zle ORANGE http://www.muziker.sk/Default.aspx?Orange-CR15R&nid=20016&nparams=kod_id;8746
Mne sa osobne viac pacil ten kustom zvukuvo je lepsi a ma v sebe celestione reprak (vraj :D )

muziker
31.05.2009, 19:45
Ked GIBSON, tak GIBSON. Dovolím si tak trocha subjektívnejsie zamyslenie sa nad týmito gitarami.

Gibson Nighthawk - kupoval som ju v polovici 90-tych rokov ako "odľahčenú" verziu GIBSON-a so širokým spektrom zvukov.
Je to trojsnímačová verzia so zaujímavým zapojením. Má vypínateľný potenciometer. Pri jeho vytiahnutí sa gitara správa ako FENDER Stratocaster. Pri normálnej polohe sú zospodu prvé tri polohy na 5 polohovom prepínači ako klasický GIBSON. Teda kobylkový snímač, obidva snímače, krkový snímač. Potom nasleduje zapojenie zo Superstrat-u kobylkový snímač a stredný SC (singel) a piata poloha je zapojenie ako FENDER Telecaster.
Táto gitara má aj "vintage" zvuk, aj "moderný" zvuk a skutočne sa nestratí pri hre v kapele v žiadnom štýle a to od Funky až po Heavy. Má nádherný, priezračný, ale aj dostatočne plný zvuk.
Má vynikajúci hmatník a poskytuje pohodlné hranie. Je to čo do hmotnosti nástroja normálna gitara. Na rozdiel od GIBSON LP Standard ktorý už po pol hodine ide urvať rameno gitaristu. Mám ju za "pohodovú" gitarku.

Gibson LesPaul Standard - je to el. gitara, ktora je legendou, je však použiteľná viac na sólovú hru ako na široké rockové beglajty. Ochotne ide do väzby a vyrovnanosť tónu u tejto gitary je na celom hmatníku len samozrejmosťou. V kapele sa presadi, zvukovo nevytŕča nikde a skvele zapada do rockoveho soundu. Osobne len lutujem, ze som sa nechal prehovorit aby som ho predal. Jedinou nepríjemnosťou je jej vyššia hmotnosť - no čo už. Mahagón nepatrí ku najľahším druhom dreva.

Gibson LesPaul Custom - Dokonalosť po každej stránke. Táto gitara azda nemôže mať žiadnu chybu už z princípu. K tomu prakticky niet čo dodať. Patrí medzi moje najobľúbenejšie - až na tú hmotnosť. Dnes si už neviem predstaviť niekoľko hodín s takýmto "macíkom" na chrbte. Mahagón nepatrí ku najľahším druhom dreva.

Gibson LesPaul Classic - má snímače Gibson 490. Sú viac silnejšie, aj pri čistom (CLEAN) zvuku priezračné a veľmi pekné. Dávajú sýty plný zvuk aj pri rozkladoch, ale aj pri rytmických beglajtoch. Skreslený zvuk tejto gitary je široký a pevný, pritom je dostatočne spevný na sólovú hru. V kapele sa presadi, zvukovo nevytŕča nikde a skvele zapada do rockoveho soundu.

Futox
31.05.2009, 20:01
Za takuto cenu je toto parada KUSTOM http://www.muziker.sk/Default.aspx?Kustom-ARROW16J&nid=20016&nparams=kod_id;8755
Ani toto neni zle ORANGE http://www.muziker.sk/Default.aspx?Orange-CR15R&nid=20016&nparams=kod_id;8746
Mne sa osobne viac pacil ten kustom zvukuvo je lepsi a ma v sebe celestione reprak (vraj :D )

pardon to som chcel pisat do inej temy..

muziker
01.06.2009, 21:02
Este ku GIBSON-om:

Samozrejme kazdy gitarista ma svoju oblubenu znacku strun (voci gustu ziaden dispustat) a samozrejme aj vhodnu hrubku pouzitych strun.

Ak pozijeme "desiny" tak to mozu byt struny 0.10-0.46 , ale aj 0.10-0.52. Lepsie vsak budu tie druhe, kde budu "spodky" pevnejsie.

Vacsina gitaristov sa snazi o extremne nizky dohmat (action) strun na svojej gitare kvoli pohodlnosti hrania. Tu by som chcel upozornit na skutocnost, ze pri vyssom dohmate (action) je to lepsie, lebo gitara je zvucnejsia a jej ton je krajsi a pevnejsi.

Mozno ma niekto bude "kamenovat", ale struny Elixir nanoweb "desiny" su pre GIBSON-y velmi vhodne.

Pri vymene strun na tychto nastrojoch je vhodne struny natiahnut cez kobylku stylom wrap around. Struny sa tak lepsie vytahuju a na druhej strane nie je az taky sklon strun voci kobylke. Preto mozno v takomto pripade aj strunnik zaskrutkovat k telu (body) gitary az na doraz.
Tato uprava vam vylepsi samozrejme poznatelne aj sustain nastroja. Ten sa potom o poznanie predlzi a na niektorych nastrojoch je priam nekonecny.

Nezanedbatelnou skutocnostou je aj to, ze tiez znizi sanca, ze vam praskne struna v mieste prechodu kamenom kobylky.

SOAD
05.06.2009, 08:36
Vedel by mi niekto okomentovať tieto struny http://www.muziker.sk/Default.aspx?Rotosound-RH9&nid=20016&nparams=kod_id;2190
chcel by som vedieť či sú vhodné na také už zložitejšie rokové sóla
(sú to hybridné struny však? )

muziker
05.06.2009, 10:28
Vedel by mi niekto okomentovať tieto struny http://www.muziker.sk/Default.aspx?Rotosound-RH9&nid=20016&nparams=kod_id;2190
chcel by som vedieť či sú vhodné na také už zložitejšie rokové sóla
(sú to hybridné struny však? )

V téme: Aké používaš struny na gitaru? na strane 16 nájdeš prehľad strún značky ROTOSOUND

--------------------------------------------------------------------------------

V tejto teme uz odzneli nazory typu tato znacka nie.... a tato znacka ano...

Ja sa tu obmedzim len na svoje skusenosti s konkretnymi strunami. Zacnem znamou angickou firmou ROTOSOUND. Inf. na http://www.rotosound.com/

ROTOSOUND - ROTO BLUES (Nickel Strings - 10, 13,17,30, 42, 52).

V baleni naviac - FREE EXTRA1 st. STRING (tenke e1)

Pre nazornost ponukane sady (v zatvorkach hrubka strun):

R 8 - Extra Light - (8, 11, 19, 22, 30, 3
R 9 - Super Light - (9, 11, 16, 24, 32, 42)
RH 9 - Hybrid - (9, 11, 16, 26, 36, 46)
R 10 - Regular - (10, 13, 17, 26, 36, 46)
RH 10 - Light Top, Heavy Bottom - (10, 13, 17, 30, 42, 52)
R 11 - Medium - (11, 15, 22, 30, 40, 50)

ROTO ELECTRICS DOUBLE BALL END (Nickel) - ukonc oboch koncov kruzkami.

DB 8 - Extra Light - (8, 11, 19, 22, 30, 3
DB 9 - Super Light - (9, 11, 16, 24, 32, 42)
DB 10 - Regular - (10, 13, 17, 26, 36, 46)

Pouzival som dlho RH 9, R 10 a RH 10 k absolutnej spokojnosti.

kubb0
05.06.2009, 11:40
Este ku GIBSON-om:

Samozrejme kazdy gitarista ma svoju oblubenu znacku strun (voci gustu ziaden dispustat) a samozrejme aj vhodnu hrubku pouzitych strun.

Ak pozijeme "desiny" tak to mozu byt struny 0.10-0.46 , ale aj 0.10-0.52. Lepsie vsak budu tie druhe, kde budu "spodky" pevnejsie.

Vacsina gitaristov sa snazi o extremne nizky dohmat (action) strun na svojej gitare kvoli pohodlnosti hrania. Tu by som chcel upozornit na skutocnost, ze pri vyssom dohmate (action) je to lepsie, lebo gitara je zvucnejsia a jej ton je krajsi a pevnejsi.

Mozno ma niekto bude "kamenovat", ale struny Elixir nanoweb "desiny" su pre GIBSON-y velmi vhodne.

Pri vymene strun na tychto nastrojoch je vhodne struny natiahnut cez kobylku stylom wrap around. Struny sa tak lepsie vytahuju a na druhej strane nie je az taky sklon strun voci kobylke. Preto mozno v takomto pripade aj strunnik zaskrutkovat k telu (body) gitary az na doraz.
Tato uprava vam vylepsi samozrejme poznatelne aj sustain nastroja. Ten sa potom o poznanie predlzi a na niektorych nastrojoch je priam nekonecny.

Nezanedbatelnou skutocnostou je aj to, ze tiez znizi sanca, ze vam praskne struna v mieste prechodu kamenom kobylky.

takze ak som spravne pochopil je to mozne pouzit aj pri uchyteniach struniik-kobylka(LP,SG, atd)? lebo pri takom rychlom googleni som nasiel iba uchytenie bez kobilky uchytenie bez kobilky (http://pic20.picturetrail.com/VOL69/5571492/14665249/360633068.jpg)

muziker
05.06.2009, 11:47
takze ak som spravne pochopil je to mozne pouzit aj pri uchyteniach struniik-kobylka(LP,SG, atd)? lebo pri takom rychlom googleni som nasiel iba uchytenie bez kobilky uchytenie bez kobilky (http://pic20.picturetrail.com/VOL69/5571492/14665249/360633068.jpg)

Aj pri uchyteniach struniik-kobylka(LP,SG, atd).OK?

pesky
05.06.2009, 11:49
muziker, ked uz sme pri tych gibsonoch, mas nejake skusenosti s SG alebo flying V? ked si nam tu tak pekne opisal les pauly, zaujimalo by ma co mi mozes povedat o vyssie menovanych

muziker
05.06.2009, 11:51
Vedel by mi niekto okomentovať tieto struny http://www.muziker.sk/Default.aspx?Rotosound-RH9&nid=20016&nparams=kod_id;2190
chcel by som vedieť či sú vhodné na také už zložitejšie rokové sóla
(sú to hybridné struny však? )

Su to "hybridy" a su vhodne "na také už zložitejšie rokové sóla".

SOAD
05.06.2009, 12:37
Su to "hybridy" a su vhodne "na také už zložitejšie rokové sóla".

Díky muziker :)
Tak si ich kúpim

muziker
05.06.2009, 12:55
muziker, ked uz sme pri tych gibsonoch, mas nejake skusenosti s SG alebo flying V? ked si nam tu tak pekne opisal les pauly, zaujimalo by ma co mi mozes povedat o vyssie menovanych

Mám vo svojej "výzbroji" aj SG ň, ale bohuzial Flying V nevlastním lebo pred pár rokmi som zaváhal pri dobrej cene. No čo už. Čo by si chcel vedieť o SG?

pesky
05.06.2009, 13:11
Mám vo svojej "výzbroji" aj SG ň, ale bohuzial Flying V nevlastním lebo pred pár rokmi som zaváhal pri dobrej cene. No čo už. Čo by si chcel vedieť o SG?

hlavne ma zaujima rozdiel medzi LP a SG, lebo v podstate su z toho isteho dreva (aj ked LP ma este javorovy vrch) a casto maju osadene rovnake snimace, tak by som rad vedel ktore veci robia pri skoro rovnakom materiali a vybave to ze su to dve odlisne gitary

muziker
07.06.2009, 19:37
hlavne ma zaujima rozdiel medzi LP a SG, lebo v podstate su z toho isteho dreva (aj ked LP ma este javorovy vrch) a casto maju osadene rovnake snimace, tak by som rad vedel ktore veci robia pri skoro rovnakom materiali a vybave to ze su to dve odlisne gitary

Aj ked mas prakticky pravdu, take jednoduche to urcite nebude. Vezmime si trebars len to drevo a pofilozofujme si tak trochu. Nie je totiz ani mahagon ako mahagon. Rovnako ako nie je javor ako javor. Ak sa pozries do mojich starsich "pokecov" na tomto fore, zistis ze je tam hodne "slov" o dreve ako takom.

Dalsim faktorom je tvar tela. Kym SG je "plocha doska" relativne tenka, myslim v porovnanim s LP, tak Les Paul napr. Std, ci Custom su riadni "macikovia. To nakoniec kazdy stastny majitel tychto gitar urcite pociti na svojich pleciach (vynimkou mozu byt len lacne kopie kde sa na cene musi nutne podielat aj cena materialu - tieto nastroje su stavane z inych druhov mahagonoveho dreva, ktore je aj lahsie aj lacnejsie). Tazky hondurasky mahagon z ktoreho su stavane orig. drahe GIBSON-y, leziaceho v skladoch firmy nejakych 40 rokov je kapitola sama o sebe. Preto za taky nastroj bez mihnutia oka pytaju v prepocte na nasu staru menu aj vyse 150 000 SKK. No a zvuk je potom poplatny aj druhu dreva v tomto pripade mahagonoveho.

Rovnako by sme mohli basnit aj o krku a hmatniku nastroja samozrejme. Ak sa vsak lepsie prizrieme el. gitare typu SG a porovname ju s LP, tak nutne dojdeme ku poznatkom, ze aj sklon krku ku telu je iny a tym padom aj sklon strun v bodoch kde sa struny opieraju o kobylku a nulty prazec (NUT) su relativne rozne. Z toho je jasne, ze rozny bude aj sustain a tiez aj "agresivnost" zvuku a to aj napriek tomu, ze mahagon je tzv. "uhladene" drevo v porovnani s javorom ktory produkuje o poznanie "ostrejsi" zvuk.

Potom aj ak je elektricke zapojenie el. gitary rovnake v obidvoch pripadoch (SG / LP) a podobnych snimacoch, tak zvuk urcite nebude rovnaky.

muziker
08.06.2009, 22:49
Tu si dovolim maly "ulet".

Gitarový zvuk je podmienený niečim ako individuálny vkus, štýlová orientácia - pričom to čo môže byť pre jazzmana prechádzka rajskou záhradou naopak môže byť pre rockera zlým snom a naopak, kompozičný zámer, alebo ako to býva - jednoducho z núdze cnosť, pričom výhodnejšie je považovať za dokonalé to čo máme, ako snívať o tom, čo nemáme.

Prv než rozpitváme jednotlivé položky, je azda vhodné povedať si ktoré činitele sa podieľajú na vzniku "soundu" gitaristu, teda na výslednom zvuku el. gitary.

Gitarista ak sa dlhé roky venoval len hre na akustický nástroj, môže mať dojem, že celý "fígel" spočíva v oceľových drôtoch ktoré kmitajú nad snímačmi a to všetko je namontované na kuse dosky (drevo, umelá hmota, kov ai.). Potom to stačí len niekde pripojiť, zosilniť signál a je to hotové. A taký Hendrix, Clapton, B.B. King, Page, Santana alebo niekto iný je na dosah. Pravda je však našťastie niekde úplne inde.

Výsledný zvuk el. gitary je zložitá súhra viacerých faktorov. Ich začiatok by sme mohli (s trochou nadsádzky) hľadať v schopnostiach, alebo intencii muzikanta. Na konci by sme sa dostali hádam aj ku molekulárnej štruktúre reproduktorových skríň. Buďme však skromnejší a zúžme tieto faktory na 7 oblastí.

muziker
09.06.2009, 20:27
Pokračovanie:

Ako prvé si vezmime na "paškál" to, čím brnkáme - trsátko. Treba povedať, že býva najčastejšie zanedbávaným a preto aj najpodceňovanejším článkom v procese gitarovej hry a tvorby zvuku.

Dejiny gitarovej hry čo sa týka tejto oblasti by nutne museli vychádzať od ľudských nechtov a končekov prstov, cez rôzne kúsky dreva, kovu, kože, kostí, rohoviny, kamienkov, sklíčok, lisovaného textilu pokračujúc cez klasický celuloid, nylon, až po delrin, stiffo nylon a tzv. "kozmické" materiály najrôznejších "speed-pickov", ako aj ich kombinácií.

Tie otvárajú pred metalistickými expertmi vcelku reálne možnosti na zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Ostaňme však stáť pevne na zemi pri hudbe a konkrétnom, živom gitarovom zvuku.

Najdôležitejšie čo by sme mali pri výbere trsátka brať do úvahy, je predovšetkýcm jeho hrúbka, pružnosť, tvrdosť, ktorá je podmienená hustotou materiálu, jeho tvar - ten je dôležitý z pohľadu jeho dobrého a správneho uchopenia a v neposlednom rade aj jeho povrch, pričom je dôležité aj opracovanie jeho okrajov. Tieto vlastnosti (každá z nich) trsátka výrazným spôsobom ovplyvňujú rezonanciu struny gitary a tým aj je zvuk.

Potom záleží len a len od nás, či budeme požadovať od svojho nástroja jasný alebo naopak temný zvuk, ostrý alebo naopak tupší zvuk, stredový, výškový, alebo basový zvuk, silný alebo naopak slabší tón.

muziker
17.06.2009, 21:22
muziker, ked uz sme pri tych gibsonoch, mas nejake skusenosti s SG alebo flying V? ked si nam tu tak pekne opisal les pauly, zaujimalo by ma co mi mozes povedat o vyssie menovanych

Kedže dlžím odpoveď na tieto riadky, a z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti som to v "riadnom" termíne akosi nestihol, naprávam to zatiaľ aspoň čiastočne.

Gibson SG Standard (vrátane všetkych vydarených kópií).
Je to vynikajúcí gitara a ak nemáte prostriedky na orig. GIBSON Les Paul, tak s úplne kľudným svedomím siahnite po type GIBSON SG Std. (a plati to aj o vsetkych ich vydarenych kopiach). Jeho cena je polovičná, než u GIBSON LP. Vôbec však o nič neprídete pri tejto voľbe, lebo SG hrá vskutku výborne. Táto gitara vás určite uchváti a cez svoju mahagónovú dušu von vypustí skutočne všetko to, čo ste zo svojho srdca a pomocou svojich prstov zahrali.

Pozrime sa podrobnejšie na el. gitaru Gibson SG Standard: Zvuk tejto el. gitary vás určite presvedčí, že je ukážkou majstrovského zvuku (SG). Dobre na nej budú znieť napr. aj také skladby od J. Hendrixa, či od E. Claptona. Osobne mám rád gitaru GIBSON LP, no treba hneď povedať, že jeho zvuk má dosť špecifický charakter. To platí aj napriek tomu, že budete hrať na rôzne typy zosilňovačov. GIBSON LP si pri každom z nich vždy presadí svoj vlastný zvuk. To však ale při GIBSON SG už platiť celkom tak nebude, lebo táto el. gitara sa povedzme si rovno „flexibilnejšie prispôsobuje“ aj podľa samotnej osobnosti konkrétneho gitaristu a tiež aj podľa použitého aparátu (zosilňovač + box) na ktorý budete hrať. Na základe už vyššie povedaného možno skonštatovať, že to je presne to, čo asi budete ako gitaristi potrebovať, ak samozrejme nemáte výhrady ku tvaru gitary ktorý nie každému "sadne". Preto vám môžem el. gitaru typu SG len a len doporučiť aspoň na poriadne vyskúšanie. Len pre ilustráciu – mám ju aj ja osobne vo svojej „výzbroji“.

Nabudúce si povieme niečo o konštrukcii tejto gitary, jej elektrike, zvuku, prednostiach aj nedostatkoch a pod.

muziker
20.06.2009, 12:14
Dnes si pohovoríme niečo o konštrukcii GIBSON SG Std.

Konštrukcia nástroja:

Je úplne rovnaká ako u všetkých SG Std, aj keď tu pôjde o typ gitary, ktorý používa najčastejšie práve gitarista menom Angus Young.

Korpus (teda telo) gitary a jej krk sú vyrobené z mahagónového dreva. Krk je poznateľne o niečo mohutnejšieho profilu než poznáme u lacnejších kópií SG-čiek. Na počudovanie však ale dobre sadne do ruky a tiež sa výborne na tejto el. gitare hraje.

Hmatník tohto nástroja je palisandrový s úzkymi pražcami (tu je potrebné upozorniť, že na mnohých gitarách typu SG je na hmatníku použitý hrubší pražcový drôt, ktorý je samozrejme aj širší). Dokopy ale so sedlovým pražcom, který je uložený o niečo vyššie sa veľmi dobre vyťahujú struny (bending) a to je pri tejto el. gitare veľmi dôležité.

Ak budeme používať tento nástroj pri hre za použitia stredne vybudeného gitarového aparátu (zosilňovača), zistíme že doznievanie prázdnych strún bude prechádzať o oktávu vyššie a rovnako tak sa bude nástroj prejavovať aj pri ostrejšom vibráte. Mnohí gitaristi túto vlastnosť u svojej gitary považujú za veľmi dôležitú, ak nie za prvoradú. Je to však vlastnosť prísne individuálna.

Kobylka gitary je starý úzky model a strunník umiestnený hneď za kobylkou je naopak starý typický Standard. Nastavuje sa ním zafarbenie zvuku nástroja tiež aj harmonické.

Struník nebýva postrannými skrutkami dotiahnutý až na doraz, ale aj napriek tomu je prakticky zvuk tohto nástroja napodiv ostrý a agresívny. Pre niektorých gitaristov sa ako určitý handicap môže javiť malá vzdialenosť medzi gombíkami potenciometrov pre zafarbenie zvuku (TONE) a výstupným JACK-om pre gitarový kábel.

Pri zastrčenom kábli totiž tento môže prekážať ruke v plynulomu otáčaní potenciometrom, čo ale neplatí v každom prípade. Je to viac-menej subjektívny pocit.

Fil
20.06.2009, 19:50
Fender Custom Shop sa moze schovat !!!!! :D
http://kytary.cz/?par=SE650%3A0%3A0%3A1%3A0&ft=FRANTI%C5%A0EK+SK%C3%81LA

Casey19
21.06.2009, 10:56
Fender Custom Shop sa moze schovat !!!!! :D
http://kytary.cz/?par=SE650%3A0%3A0%3A1%3A0&ft=FRANTI%C5%A0EK+SK%C3%81LA

:D super, aj by som si jednu z tých kupil keby nestáli take prachy, ale je to super este som nieco take nevidel :DD

muziker
21.06.2009, 18:32
Fender Custom Shop sa moze schovat !!!!! :D
http://kytary.cz/?par=SE650%3A0%3A0%3A1%3A0&ft=FRANTI%C5%A0EK+SK%C3%81LA

A všetci si môžete len vzdychnúť, lebo do budúcna budú ceny rásť čím ďalej tým viac u všetkého na čo ľudská ruka siahne. Čo už, "handmade" je treba poriadne zaplatiť. Otázkou však ostáva, či o tie ngitarky bude vôbec nejaký záujem.

muziker
22.06.2009, 17:36
Vrátim sa ku GIBSON SG Std. a pohovoríme si o "Elektrike" tohto nástroja

El. gitara GIBSON SG Standard je vybavená (osadená) dvomi snímačmi typu humbucker (HB).

Pri kobylke je to snímač typu 495 T Alnico Magnet HB. Tento snímač je charakteristický tým, že je zvukovo ostrý. Treba podotknúť, že na ostrosti zvuku sa podieľa aj skutočnosť, že jeumiestnený bližšie ku kobylke (asi o 5 mm).

Pri krku nástroja je to na rozdiel od predchádzajúceho typu zase snímač typu 490 R Alnico Magnet HB. Tento snímač je čo do výstupnej úrovne signálu o poznanie slabší. Zároveň však musím konštatovať, že aj pri veľkom skreslení ostáva čitateľný a zvuk z neho nie je v žiadnom prípade rozmazaný ale ak chcete zliaty do jedného celku. Pólové nástavce majú snímače nastavené štandardne.

Snímače majú každý svoju reguláciu hlasitosti (sú zapojené štandardne - podobne ako to poznáme z el gitár typu GIBSOM Les Paul a potenciometre majú hodnotu 500 kiloohm s logaritmickým priebehom), ako aj svojej tónovej clony (sú zapojené štandardne - podobne ako to poznáme z el gitár typu GIBSOM Les Paul a potenciometre majú hodnotu 500 kiloohm s lineárnym priebehom a sú zapojené paralelne ku signálnemu vodiču príslušného snímača cez príslušný kondenzátor).
Prepínač snímačov má tri polohy a je zapojený úplne klasickým spôsobom. Teda každý snímač zvlášť (v krajných polohách) a obidva snímače spoločne v prostrednej polohe.

Čo sa týka elektrického zapojenia tejto gitary zbytočne by sme hľadali nejake "pikošky". Nič zvláštne by sme nenašli. Ale tu plati na 100 % to známe - v jednoduchosti je krása a v tomto prípade aj sila tohto nástroja.

newmember
25.06.2009, 10:00
caute, chcem sa spytat na zvukove kvality lipoveho dreva, ci sa hodi na stavbu tela el. gitary, a vas nazor na vlasnorucne robene gitary:)

reeller_sk
25.06.2009, 10:35
caute, chcem sa spytat na zvukove kvality lipoveho dreva, ci sa hodi na stavbu tela el. gitary, a vas nazor na vlasnorucne robene gitary:)
Nechapem na co sa daco pytas, ked si neni ochotny citat. Keby sisi aspon precital prve 2 strany tejto temy tak by si sa nemusel ani pytat, alebo by si sa spytal len na ten nazor.

muziker
25.06.2009, 11:26
caute, chcem sa spytat na zvukove kvality lipoveho dreva, ci sa hodi na stavbu tela el. gitary, a vas nazor na vlasnorucne robene gitary:)

Núúúž ako už jeden bradatý ujo povedal, zvukové vlastnosti dreva závisia od jeho druhu a aj od jeho hmotnosti a hustoty.

Všeobecne platí - ťažšie drevo má lepší sustain pri zachovaní jasného a zrozumiteľného tónu. Je to veľmi dôležité pre gitary a aj basgitary s výraznými hĺbkami.

Ľahšie drevo už začína strácať jasnosť v tóne a bude naopak zniet matne a nezreteľne. Nepomôže ani použitie kvalitnejších snímačov.

Stredne ťažké drevo je zaradené medzi tieto dva extrémy a tak je zvyčajne tradičnou voľbou materiálu vhodného pre výrobu gitár.


Lipa (angl. Basswood): - Je to ľahké mäkkšie drevo bielej farby, ktorá bývadosť často znehodnotená do zelena sfarbenými prúžkami minerálních farbív. Štruktúra dreva je uzavretá, ale aj tak zvykne absorbovať väčšie množstvo laku. Nie je to najvhodnejšie drevo pre lakovanie priehľadným lakom. Tón tohto dreva je teplý a mäkký. Používa sa na stavbu lacnejších elektrických gitár.

Na druhej strane sa toto drevo veľmi dobre opracúva a je ho u nás relatívne dostatok. Preto pre tvoje prvé pokusy o stavbu el. gitary ti ho vrele odporúčam.

Ďalším druhom dreva vhodným na zhotovenie tela elektrickej gitary je topoľ. Nájdeme ho na lacnejsich gitarach.

Topoľ (angl. Poplar):
Radí sa medzi štandardné druhy dreva, ktoré sú vhodné na stavbu el. gitár. Má sivo-zelenkavú farbu. Je vhodné na lakovanie niektorým z farebných nepriehľadných lakov. Farba a vlastnosti tónu sú podobné jelšo vému drevu. Muzikantskému sluchu ale neunikne jeho mierne utlmenie. Dané je to jeho nižšou hmotnostou a hustotou. Štruktúru dreva má polouzavretú. Povrchové náterové látky prijíma dobre.


Neskôr pri vyšších nárokoch na svoj nástroj si skús takú:

Jelša (angl. Alder). - Tá patrí medzi ľahšie druhy dreva, ale má plný zvuk. Štrukturu má uzavretú. Ľahko sa lakuje. Má žltohnedú farbu s tenkými nevýraznými čiarami. Vyzerá dobre v povrchovej úprave "sunburst". Pre dobré zvukové vlastnosti a dosť nízku cenu je jelša jedným z najpopulárnejších druhov dreva vhodných na výrobu el.gitár. Používa ho na výrobu tela typicky FENDER pre modely Strat.... a Tele....

Jaseň (angl. Ash): - kde rozoznávame severský druh, ktorý je veľmi tvrdý, ťažký a hustý. Jeho hustota dáva jasný tón s dlhým sustainom. Preto je to drevo veľmi populárne. Má krémovú farbu. Jeho dreňové drevo je občas ružové alebo nahnedlé. Póry má otvorené. Na ich vyplnenie treba veľké množstvo laku.
Močiarný jaseň je vhodný pre hudobné nástroje. Ponúka mimoriadne vyrovnaný jasný a teplý tón. Je to ľahšie drevo. Má otvorené póry. Je vhodné pre úpravu lakovaním priehľadným bezfarebným lesklým lakom. Je to typické drevo na stavbu nastroje typu FENDER Strat... a Tele....

newmember
26.06.2009, 10:53
diky moc :)

muziker
26.06.2009, 20:53
Pokúsim sa vrátiť "debatu" späť ku el. gitare GIBSON SG Std. a povieme si niečo málo o jej zvuku.

Zvuk
Akusticky sa táto el. gitara prejavuje tak, že máme pocit akoby tento nástroj hral vo väčšej miere z krku. Z korpusu nástroja je viac počuť kovový zvuk z kobylky.
Ale po zapnutí tejto el. gitary do aparátu sa nepríjemný kovový zvuk okamžite vytráca a el. gitara sa začne zvukovo prejavovať nádherne a prirodzene.

Myslím si, že u el. gitary Gibson SG je najviac počuť ten "drevný" a prirodzený zvuk na ktorý sme zvyknutí zo starších rockových "peciek". Táto el. gitara sa nebývalo prejavuje hutnosťou vo zvuku. V akordoch ale aj v sólovej hre má veľmi agresívny charakter.

Možno jednoducho povedať, no proste nádhera! Sustain má tento nástroj bez prikrášľovania vynikajúcí a tón sa veľmi dobre "preťahuje". Ladiace mechaniky veľmi dobre držia ladenie nástroja - veď akože inak.

Táto gitara si priam pýta dobrú aparatúru - zosilňovač Marshall 100 W, box Marshall 4x12" osadený napríklad staršími reproduktormi, alebo taký zosilňovač Marshall Anniversary a aspoň box osadený 2x 12" reproduktormi, alebo aspoň taký zosilňovač ako George Dennis The Blue 100 W.

Vo všetkých prípadoch vás zvuk tejto el. gitary úplne pohltí začnete strácať pojem o čase.

muziker
27.06.2009, 12:23
Pre doplnenie o materiáloch použitých na stavbu gitary sa ešte vrátim ku tejto téme.

Materiály použité na stavbu elektrickej gitary.
Primárne sa budeme venovať vlastnostiam rezonujúcej hmoty - to značí tela (angl. BODY), alebo korpusu ako je v niektorých zdrojoch uvádzané a krku (angl. NECK) a ich komponentov, ktorými sú napr. mechanika, tremolo, zámky, kobylka a podobne.

Pre názornosť sa pokúsim uviesť niektoré praktické príklady dvoch najznámejších značiek elektrických gitár (dnes už legiend), akými sú GIBSON a FENDER.
Čo sa týka výberu materiálov a tajomstiev dobrej gitary, pokúsme sa spoločne jednoducho objasniť niektoré praktické otázky typu:

"Čo môže gitarista očakávať pri kúpe masívnej gitary z jaseňa, mahagónu a čo od pololubovej gitary vyrobenej z javorovej preglejky"? .... alebo

"Ako ovplyvní zvuk elektrickej gitary krk (angl. NECK) vyrobený zo samotného javorového dreva, alebo napr. krk osadený hmatníkom z ebenového dreva (angl. EBONY)"?..... alebo

"Čo znamená výraz váha (presnejšie hmotnosť) elektrickej gitary a prečo znejú lepšie gitary s klasickým tremolom, prípadne bez zámkov"?

Aj keď v dejinách elektrickej gitary ako je všeobecne známe použili niektorí výrobcovia aj iné materiály než drevo (ako príklad uvediem napr. rôzne plasty, ale aj kovy ako napr. hliník (Al), tiež však aj karbónové a sklenené vlákna), my sa budeme držať len klasického materiálu pre stavbu elektrickej gitary - teda dreva.

Experimenty v tejto oblasti boli vo väčšine prípadov len čiastkové (videli sme už napríklad aj telo el. gitary vyrobené z akrylátov, ktoré poznáme skôr pod názvom plexisklo, alebo krk el. gitary vyrobený z kompozitných materiálov), ale ako sa ukázalo, kvalita jedného z najvznešenejších prírodných produktov, teda "dreva" ako takého dodnes nebola ničím prekonaná a tak sme svedkami toho, že stále kraľuje v ríši hudby (pozrime sa na taký kontrabas, ale aj husle, či klarinet, alebo naopak paličky ku bicím a podobne). Výnimkou preto nie sú ani elektrické gitary.

Ako prvé si v zásade musíme pri kúpe takej elektrickej gitary samozrejme všímať (okrem ceny, ktorá je často jediným limitujúcim faktorom hlavne u mladších gitaristov) jej zvuk v stave „akustickom“, čo znamená zahrať si na ňu bez zapojenia do zosilňovača (to nebýva v zásade problém, najmä v predajniach kde nedisponujú gitarovým kombom, alebo z iných dôvodov neumožňujú robiť "rámus").

Ak takto skúšaná gitara znie príjemne harmonicky, vyvážene čo do výšok, stredov a basov a naviac sa prezentuje aj s dlhým dozvukom (sustainom) a to tak vo vysokých ako aj nízkych registroch, naviac ak sa vám pri hre na ňu "rozkmitajú vnútornosti", tak ste určite na najlepšej ceste stať sa majiteľom dobrého nástroja (myslené relatívne samozrejme).

muziker
29.06.2009, 21:18
Na záver rozprávania o el. gitare typu GIBSON SG Std uvediem ešte tech. informácie a tech. údaje.

tech. informácie
• Gibson SG Standard je 6-strunná elektrická gitara, ktorá je osadená dvoma firemnými humbuckermi Gibson. Je to nástroj s výborným dohmatom a skvelým zvukom. Túto legendárnu el. gitaru v 60-tych rokoch ako jeden z prvých preslávil gitarista (už tiež legenda) Eric Clapton so svojou skupinou Cream (trio). Cena tohto originálneho kúska je ešte aj dnes značná.

plusy nástroja
• krk, ktorý padne dobre do ruky
• perfektný dohmat
• skvelý, agresivny zvuk
• okamžitá schopnosť hry, bez akýchkoľvek úprav na gitare


mínusy nástroja
• malá vzdialenosť medzi potenciometrom tónovej clony a výstupným JACK-om; vhodnejšie (pohodlnejšie) je umiestnenie výstupného JACK-u na spodnej hrane korpusu (tela) gitary.


Technické údaje nástroja:

snímače: pri krku - 490R Alnico Magnet, humbucker (HB),
pri kobylke - 498T Alnico Magnet, humbucker (HB)
ovládanie: 2x potenciometer hlasitosti (VOLUME),
2x potenciometer tónovej clony (TONE),
1x trojpolohový prepínač
hardware: chróm
menzúra: 24 3/4"
pražce: 22
materiál: krk - mahagón, hmatník - palisander, korpus (telo) - mahagón
farba: červená
výrobca: Gibson USA

muziker
02.07.2009, 08:45
Začali sa už letné prázdniny (pre niektorých z vás) a obdobie dovoleniek (pre iných z vás) ale aj pre mňa a keďže sa blíži už aj deň môjho odletu "za veľkú mláku", chcem vám všetkým popriať pekné leto a mnoho dobrej muziky na dobrých nástrojoch a ešte lepších aparátoch. Ak sa mi podarí v septembri v zdraví vrátiť sa, určite budem pokračovať v témach ktoré som tu "rozbehol" ale určite otvorím aj ďalšie (nevylučujem aj nejaký pozdrav napr. z Toronta a ďalších miest podľa toho kde sa dostanem ku compu s netom. Plánujem aj kratšie zastávky v Madride a na Tenerife (Canary), Paríži, Londýne a cez Viedeň domov). Do tej doby asi aj dôjde ku sľubovaným zmenám na tomto fóre od adminov, takže týmto pozdravujem aj všetkých adminov a prajem im príjemné prežitie letných dovoleniek a zdarné zmeny na fóre.

muziker
11.09.2009, 10:25
Keďže som sporadicky nakukol na toto diskusné fórum aj počas svojich potuliek svetom a všimol som si že pretrvávajú diskusie aj okolo HW gitár, môžete všetky svoje dotazy ohľadom stavby gitár, basgitár ako aj použitých komponentov a materiálov smerovať do tejto témy.

muziker
29.09.2009, 08:32
Aj keď som primárne túto tému otváral na materiály použité na stavbu gitár a basgitár, obidva menované nástroje pokiaľ budeme hovoriť o ich amplifikovaní, t.j. o elektrických a to tak o pasívnych ako aj aktívnych, nevyhneme sa použitiu vhodných prepojovacích káblov. To ale len za predpokladu, že nepoužijeme bezdrôtový (teda pomocou rádiových vĺn) prenos zvuku pomocou vhodného zariadenia.

Bol by som rád keby sme si tu trocha poklebetili o jednotlivých druhoch káblov, prípadne o značkách ktoré vás oslovili. Nie sú vylúčené z toho ani HOME MADE káble ktoré ste si prípadne zhotovili sami. Preto sa pochváľte, ako vnímate (myslím najmä po zvukovej stránke, prípadne čo sa týka spoľahlivosti) prínos svojho kábla v spolupráci s vašim nástrojom a zosilňovačom (kombom).

marowak
29.09.2009, 10:42
Ked teda o kabloch, tak ja osobne si robim kable sam, teda HOME MADE. Pouzivam kable a konektory PROEL, ktore si kupujem priamo u distributora tejto znacky. Myslim, ze aj ked to nie je Neutrik, tak to patri do slusnej triedy audio (aj tu existuje niekolko cenovych urovni). Treba vsak trocha priplatit oproti beznym lacnejsim standardom, ale zasa nie prilis. Do gitary pouzivam jack s rozopinacim kontaktom, teda po vytiahnuti ho mozes oblapavat kolko chces, nerobi nepristojnosti :).
Skusenosti mam iba pozitivne. Nikdy sa mi nic nerozpadlo, nikdy mi nic nesumelo, nepraskalo, nikdy som nemal ziaden problem v suvislosti s retazcom snimac-kabel-efekty-amp pre kable, ale porovnat to s inymi znackami neviem, pretoze som ine zatial nemal a tie co mam, drzia zatial dlho a v pohode...:cool:

muziker
18.10.2009, 17:33
Ked teda o kabloch, tak ja osobne si robim kable sam, teda HOME MADE. Pouzivam kable a konektory PROEL, ktore si kupujem priamo u distributora tejto znacky. Myslim, ze aj ked to nie je Neutrik, tak to patri do slusnej triedy audio (aj tu existuje niekolko cenovych urovni). Treba vsak trocha priplatit oproti beznym lacnejsim standardom, ale zasa nie prilis. Do gitary pouzivam jack s rozopinacim kontaktom, teda po vytiahnuti ho mozes oblapavat kolko chces, nerobi nepristojnosti :).
Skusenosti mam iba pozitivne. Nikdy sa mi nic nerozpadlo, nikdy mi nic nesumelo, nepraskalo, nikdy som nemal ziaden problem v suvislosti s retazcom snimac-kabel-efekty-amp pre kable, ale porovnat to s inymi znackami neviem, pretoze som ine zatial nemal a tie co mam, drzia zatial dlho a v pohode...:cool:

Samozrejme nemožno mať výhrady ani ku káblom "HOME MADE", chce to ale použiť lepšie káble z "metráže" (tu by som si dovolil povedať, že aj keď sa to na prvý pohľad či posluch nezdá byť dôležité - je lepšie používať tzv. značkové káble, lebo ich kvalita sa prejaví až časom, keď začnú robiť lacné NO NAME káble šarapatu a treba ich meniť). Neznačkové káble však okrem iného trpia aj necnosťou akou sú vyššie hodnoty kapacity kábla na 1 meter dĺžky (teda čím budeme používať dlhší kábel, tým to bude markantnejšie), čo sa prejaví horším prenosom vysokých tónov. Tomu určite nebudú radi hlavne sóloví gitaristi a naviac ak budú "behať" po hmatníku svojej krásky vo vysokých polohách. To už ani nevravím pri používaní efektov, kde sa uplatňujú vyššie harmonické - OVERDRIVE, DISTORTIION, FUZZ, BOOSTER, ale aj OCTAVER a pod.

Podobne je dobré používať "lepšie" koncovky - JACK 6,3 na konce kábla. Tí ktorí bez problémov používajú roky napr. NEUTRIK určite vedia o čom hovorím. Mzslím že tých pár korún za to skutočne stojí.

A to najlepšie nakoniec. Poriadne upraviť konce kábla pred spajkovaním (vyvarujeme sa tým prípadným skratom medzi žilami resp. medzi žilou a tienením. Aj samotné spajkovanie je taká malá veda aj keď sa to nezdá.
Ak nedostatočne nahreješ spoj a cín ti nezatečie všade tam kam by mal, máš problém - studený spoj (po čase spoj stratí dotyk a spojenie sa preruší, prípadne bude nespoľahlivé typu funguje - nefunguje ...).
Na druhej strane ak pri spájkovaní prehreješ spoj, môžu vzniknúť "izolačné" problémy tým že roztavíš izoláciu a môžu vznikať náhodné dotyky medzi žilami kábla najmä pri jeho ohýbaní. Nič nie je nepríjemnejšie, ako keď pri hraní začne "haprovať" zvuk.

muziker
22.10.2009, 13:28
Počuli ste niekto o SNAP JACK-och? Sú to nové typy JACK koncoviek na gitarový kábel, ktoré umožňujú napr. výmenu nástroja "počas akcie" bez nepríjemného lupnutia. Nejaké info nájdete napr. na stránkach:
http://www.snapjackcables.com/
http://www.jhs.co.uk/snapjack.html
http://www.zzounds.com/item--JODSNAPJACK

na nete nájdete odkaz aj na slovenské stránky: http://www.pixmania.sk/sk/sk/84/18204/xx/20/4/criteresn.html kde by mali byť k dostaniu, ale je tam podozrivo prázdno.

muziker
30.10.2009, 09:10
Pozornosť záujemcov o akustické gitary, aj keď patria do trocha vyššej cenovej triedy ako sa tu prezentujú požiadavky, chcem upriamiť na značku TAYLOR v dvoch modeloch. Zaujímavé sú použité materiály. Preto som ich zaradil do tejto témy. Ide o:

Prvá je Taylor TY110 je akustická Dreadnought gitara
Predná doska je zhotovaná zo - ""Sitka"" smrek masív
Zadná doska a luby sú zhotovené zo- Sapele čo je africký magahón
Rozeta na ozvučnici je zhotovená z dreveného vlákna
Krk je zhotovený z tropického amerického mahagónu
Hmatník je zhotovený z (čierneho) ebenového dreva
Nultý pražec je - Tusq
Ladiaca mechanika je olejová Die-Cast chrómovaná
Súčasťou gitary pri jej kúpe je aj GigBagDruhá je Taylor TY210 je akustická Drednought gitara
Predná doska je zhotovaná zo - ""Sitka"" smrek (masív)
Zadná doska a luby sú zhotovené zo- Sapele čo je africký magahón
Rozeta na ozvučnici je zhotovená z dreveného vlákna
Krk je zhotovený z tropického amerického mahagónu
Hmatník je zhotovený z (čierneho) ebenového dreva
Nultý pražec je - Tusq
Ladiaca mechanika je olejová Die-Cast chrómovaná
Pri kúpe tohto modelu dostanete ku tejto gitare aj kufor značky Taylor.

muziker
31.10.2009, 10:34
Možno pre vás bude zaujímavá sada potrieb pre gitaristov GMK1 Guitar Maintenance Kit ktorá obsahuje všetko potrebné na vyčistenie a nastavenie elektrickej gitary vrátane 5 kusov trsátok. Všetko je to uložené v praktickom nylonovom púzdre z materiálu ako sa šijú gigbagy. V rámci EU je k dispozícii asi za 35 €.


GMK1 Guitar Maintenance Kit Durable black nylon zipped pouch containing:

■Guitar polish (fľaštička s čistiacou tekutinou)
■Polishing cloth (handrička na čistenie)
■5 hex allen wrenches (5 ks šesthranných imbusových kľúčov na nastavenie gitary - krk, kobylka, tremolo a pod)
■High quality wire cutters
■Folding six-bit screwdriver set (flat & Phillips) - špeciálne náradie
■String winder (bočné štipačky na struny)
■5 flatpicks (trsátka)
■6 emergency strap locks

muziker
01.11.2009, 16:22
Tak a máme to tu. Oblbovačka detí pokračuje. Pre tých mladších a "hravejších sa tohto roku pripravila novinka vo forme:

Gitara pre Xbox 360

Spoločnosť Logitech prišla na trh s novou elektrickou gitarou, ktorú je možné pripojiť ku hracej konzole Xbox 360.

Výrobca už od začiatku avizoval, že touto gitarou chce prinášať majiteľovi pocity, ktoré ho urobia skutočným „gitaristom a rockovou hviezdou“.

Gitara je vyrobená z identického materiálu ako klasické elektrické gitary. Prevažnú väčšinu tvorí už osvedčené drevo. Aj to je jeden z ďalších dôvodov, prečo spoločnosť prehlasuje, že gitara bude majiteľovi prinášať pocit rockovej hviezdy.
Špička gitary neočakávane neobsahuje zvyčajné prevedenie, ale tlačidlá. Niekomu to môže zo začiatku prekážať, avšak po čase si pravdepodobne zvykne.

Inštalácia pre Xbox je veľmi jednoduchá. Bezdrôtový rozsah gitary je približne 9 metrov. „Tam, kde budeš hrať, pôjde hudba za tebou.“ Aj takto cituje výrobca zvuk tejto gitary.

Cena by sa mala pohybovať približne na úrovni 199 dolárov za kus.

Pettear
01.11.2009, 16:30
Možno pre vás bude zaujímavá sada potrieb pre gitaristov GMK1 Guitar Maintenance Kit ktorá obsahuje všetko potrebné na vyčistenie a nastavenie elektrickej gitary vrátane 5 kusov trsátok. Všetko je to uložené v praktickom nylonovom púzdre z materiálu ako sa šijú gigbagy. V rámci EU je k dispozícii asi za 35 €.


GMK1 Guitar Maintenance Kit Durable black nylon zipped pouch containing:

■Guitar polish (fľaštička s čistiacou tekutinou)
■Polishing cloth (handrička na čistenie)
■5 hex allen wrenches (5 ks šesthranných imbusových kľúčov na nastavenie gitary - krk, kobylka, tremolo a pod)
■High quality wire cutters
■Folding six-bit screwdriver set (flat & Phillips) - špeciálne náradie
■String winder (bočné štipačky na struny)
■5 flatpicks (trsátka)
■6 emergency strap locks

S tým lakom či leštidlom či ako by som to nazval (polish) nemám dobré skúsenosti. Aspoň môj strašne smrdel a gitaru akurát zašpinil. Ale možno som len ja neschopný a neviem to aplikovať :)

muziker
01.11.2009, 16:45
S tým lakom či leštidlom či ako by som to nazval (polish) nemám dobré skúsenosti. Aspoň môj strašne smrdel a gitaru akurát zašpinil. Ale možno som len ja neschopný a neviem to aplikovať :)

Ja nerád používam čistiace prostriedky na gitaru. Nevylučujem, že niektoré napr. aj smrdia. Je to však individuálne, lebo čo jednému smrdí, druhému môže voňať. Osobne som spokojný aj s leštidlom na nábytok DIAVA - červená tekutina. Stačí veľmi malé množstvo a potom to stačí len preleštiť. Pravdou však je, že dnešná DIAVA má odlišnú "vôňu" ako tie staré.

muziker
03.11.2009, 18:50
Ak sa pozrieme z iného uhla pohľadu na lakované telá elektrických gitár a potrebu používania rôznych čistiacich a leštiacich prostriedkov, výhodnejšie sú voskované telá v naturálnej úprave bez lakovania. Potom stačí raz za čas (minimálne rok) prevoskovať drevo a znova je ako nové, pričom si zachováva prírodnú farbu dreva. To dnes preferuje veľké množstvo gitaristov. Na strane druhej ale pre mňa taký sunburdst je neopakovateľný a pre niekoho jediný možný čo sa týka povrchovej úpravy gitary či basgitary.

muziker
04.11.2009, 16:54
Poznámka:

Určite nebudem nikoho presviedčať o tom čo je z môjho pohľadu lepšie alebo horšie. Každý by mal mať nástroj podľa vlastného vkusu a to talk čo sa týka zvuku ako aj povrchovej úpravy vrátane rôznych doplnkov - ozdôb.

Čo je však neodškriepiteľné je fakt, že najmä pri najlacnejších nástrojoch sa nepoužívajú najvhodnejšie laky a tak sa mnohokrát "podarí uzavrieť zvuk" nástroja pod hrubú vrstvu nie najtvrdšieho laku a tak gitarab disponuje zvyčajne mdlým hlasom a v jej zvukovom prejave evidentne absentujú okrajové pásma zvuku a to najmä výšky.

Na druhej strane voskované telá gitár sú náchylnejšie na vlhkosť ak nie sú pravidelne prevoskované.

Čo sa týka kresby dreva - túto skutočnosť časť gitaristov preferuje a iná zatracuje, keďže má záľubu najmä v ostrých jasných farbách ako na automobilových karosériách. Nakoniec aj pán Leo Fender tak začínal s s gitarami Stratocaster, ktoré boli požadované najmä vo FERARI červenej.

muziker
17.11.2009, 17:51
Neviem či si niekto z vás všimol, že aj používanie klasického materiálu - dreva na elektrické gitary doznalo zmien.
Okrem klasických aj exotickejších druhov dreva, ktoré som v a ich typické vlastnosti som popísal už na počiatočných častiach tejto témy, sa dnes v hojnej miere využíva aj drevo ktoré je veľmi rozšírené v ázijských krajinách a je to Agathis. Nájdeme ho takmer na všetkkých telách (body) lacnejších nástrojov z produkcie ázijských výrobcov elektrických gitár nižšej cenovej kategórie.

muziker
17.11.2009, 20:00
Pre tých čo si chcú opraviť alebo vylepšiť svoj nástroj alebo aparát, prípadne niečo si postaviť svojpomocne, je určené toto:

http://www.banzaimusic.com/manufacturers.php

kde nájdete všetky možné aj nemožné drobnosti pre svoje potreby.